Chat with us, powered by LiveChat

Frank szwajcarski w centrum uwagi. Jak wpłynie na nastroje inwestorów?

Skomentuj artykuł

Głównym wydarzeniem, a także największym zaskoczeniem tego tygodnia, bez cienia wątpliwości była decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego o „uwolnieniu” kursu euro do franka. Przypomnijmy, że Bank Szwajcarski utrzymywał limit na poziomie 1,20 na kursie EURCHF od 6 września 2011 roku.

 

W czwartek 15 stycznia 2015 roku Bank poinformował, że nie będzie więcej utrzymywał tego limitu. Spowodowało to ogromną zmienność na parach walutowych powiązanych z frankiem szwajcarskim. W stosunku do złotego szwajcarska waluta momentami zyskiwała nawet ponad 40%! Tak dynamiczna zmiana na rynku FOREX wydawała się niemożliwa. Kurs franka do złotówki wzrósł z ok. 3,55 zł do ponad 5 zł. W pipsach (jednostka najmniejszej zmienności na rynku walutowym) zmiana wyniosła… ponad 15 tys.

 

Tak nagłe i silne umocnienie franka do złotego odbiło się mocno na wycenie polskich banków, które traciły nawet do kilkunastu procent. Wraz ze wzrostem kursu franka zwiększą się koszty obsługi kredytów hipotecznych, zaciągniętych w tej walucie. Dodatkowo spadnie relacja wartości udzielonego kredytu do jego zabezpieczenia kredytowego, przez co banki mogą podjąć decyzję o konieczności dodatkowego zabezpieczenia kredytów. Otwarte pozostaje pytanie ilu kredytobiorców nie będzie w stanie obsługiwać dłużej swojego zadłużenia w takim scenariuszu i jak odbije się to na wynikach banków. Tak mocna przecena sektora bankowego odcisnęła piętno na indeksie WIG20, w którym banki mają ok. 40% udział. Tym samym indeks stracił 3% w jeden dzień, wracając do ostatnich minimów.

 

INI WIG20

 

W tygodniu zakończonym 15 stycznia wykresy indeksu WIG20 i udziału niedźwiedzi wśród inwestorów oddaliły się od siebie, głównie za sprawą silnej przeceny indeksu blue chipów. Ciężko prognozować aby wykresy te przecięły się w najbliższym czasie, co byłoby pozytywnym sygnałem. Żeby tak się stało giełda będzie potrzebowała silnego impulsu, który wywinduje notowania indeksu.

 

INI wyniki

 

Niewiele się zmieniło w rozkładzie sił na rynku od ostatniego tygodnia. Inwestorzy nastawieni byczo do rynku stanowią ponad połowę ankietowanych, nieznacznie umacniając swoją pozycję o 0,8 pkt. proc. Niedźwiedzie nastawienie deklaruje co czwarty inwestor. Udział badanych opowiadających się za trendem bocznym wyniósł 22,7%. Znaczna poprawa nastrojów nastąpiła w Stanach Zjednoczonych. Byki zwiększyły udział o 5,1 pkt. proc., i stanowią już 46,1% wśród inwestorów. Z kolei niedźwiedzi ubyło do 21,5%, aż o 6,1 pkt. proc.

 

INI wykres 

 

Wartość indeksu INI nieznacznie wzrosła w tym tygodniu o 2,6 pkt. proc., do 25 pkt. proc. Wyniki nie są w pełni miarodajne ze względu na przesunięty w czasie charakter badania. Wielką niespodzianką tego tygodnia okazała się decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego i jej wpływ na notowania franka. Informacja ta nie została jeszcze zdyskontowana przez inwestorów w badaniu INI. W poprzednich badaniach wskazywaliśmy, że panuje pewna stagnacja i potrzebny jest impuls zewnętrzny, który wyznaczy dalszy kierunek dla INI, kończąc konsolidację na indeksie. Wydaje się, że inwestorzy właśnie otrzymali taki impuls. Z tego względu wyniki badania w przyszłym tygodniu zapowiadają się niezwykle interesująco. Jak mocno zmieni się nastawienie inwestorów do rynku? Tego dowiemy się w kolejnym badaniu INI już za tydzień.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie