Dziś rozpoczęło się dwudniowe referendum, w którym pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą decydować czy są za rozpoczęciem działań protestacyjno-strajkowych. Wyniki referendum mają być ogłoszone do środy. Związkowcy chcą cofnięcia uchwał Zarządu spółki dotyczących odebraniu części przywilejów pracowniczych, w tym części dodatków płacowych.
Pierwsze akcje strajkowe mogą rozpocząć się już we środę. Pretekstem formalnym do działań związkowców jest odebranie posiłków profilaktycznych dla określonej części pracowników. Zarząd JSW twierdzi, że musi ciąć koszty, by w większym stopniu dostosować je do sytuacji rynkowej w zakresie cen koksu i węgla koksowego. Głównym priorytetem Zarządu jest utrzymanie miejsc pracy. Jednocześnie zaapelował on o rozsądek i niepodejmowanie działań dążących do strajków. Każdy, nawet jeden dzień wstrzymania produkcji to wymierne straty dla spółki, która z kwartału na kwartał generuje straty. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Zarządu JSW wynika, że spółka po raz kolejny obniżyła wielkość nakładów inwestycyjnych na 2015 rok. Tydzień temu został również przedstawiony plan oszczędnościowy, do którego wdrożenia dąży Zarząd. Głównymi jego założeniami są: zmniejszenie deputatu węglowego, rezygnacja z dopłat do zwolnień chorobowych, wydłużenie tygodnia pracy czy uzależnienie wypłaty czternastej pensji od wyników spółki.
Przypomnimy, że JSW kilka dni temu wypowiedziała w całości Porozumienia ze związkami zawodowymi z 2011 i 2012 roku. Utrzymała natomiast gwarancje zatrudnienia zawartych w tych Porozumieniach. Działania zarządu spółki mają na celu zwiększenie efektywności działalności spółki, co jest konieczne z większym dostosowaniem kosztów pracy do jej wyników.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami ostatni ruch wzrostowy nie zdołał przebić przyspieszonej linii trendu spadkowego. Notowania akcji JSW powróciły do spadków. W przypadku rozpoczęcia strajków przez załogę istnieje prawdopodobieństwo testowania ostatnich minimów, które zlokalizowane są na poziomie 16 zł.
Źródło: Stooq.pl
Źródło: Gazeta Giełdy Parkiet, PAP
Więcej: