Podobno są tylko dwie pewne rzeczy - śmierć i podatki. Wie to każda dorosła zarabiająca osoba, która pod koniec kwietnia każdego roku musi złożyć odpowiednie deklaracje podatkowe w swoim urzędzie skarbowym. Przed podatkami, w dzisiejszym kapitalistycznym świecie, uciec się nie da.
Większość osób pracujących na etacie, który jest ich podstawowym źródłem utrzymania, „nie widzi” swoich podatków. Ich płatnikiem jest pracodawca, a o ich istnieniu, wielkości płaconych sum, podatnik dowiaduje się dopiero składając roczne zeznanie podatkowe. Inaczej jest w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które co miesiąc lub co kwartał muszą samodzielnie obliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.
SII poleca sprawdzony program do PIT 36, 36L, 37, 38!
Program stacjonarny na komputery z systemem Windows | Program uruchamiany on-line w przeglądarce |
Bardzo podobna sytuacja jest w przypadku podatku od zysków kapitałowych. Jeżeli oszczędzamy lub inwestujemy pieniądze za pomocą nieco bardziej tradycyjnych metod takich jak lokata terminowa, czy też inwestycja w jednostki funduszu inwestycyjnego, to problem płacenia podatków od zysków kapitałowych nas nie dotyczy. Robi to za nas bank lub TFI, a my na nasze rachunki otrzymujemy kwoty netto, już po potrąceniu podatku.
Podatek od zysków kapitałowych w przypadku inwestycji giełdowych każdy inwestor musi płacić samodzielnie. Jest to niezwykle istotny szczegół, o którym dosyć często zapominają inwestorzy po udanym i zyskownym okresie inwestycji. A niestety trzeba o tym pamiętać, by po zakończeniu roku, zawsze część zysku z inwestycji mieć odłożoną na podatek.
Działa to następująco. Sumujemy wszystkie zyski i straty z danego roku. Jeżeli w danym roku „wyszliśmy na plus”, to od zysku musimy samodzielnie zapłacić 19% podatku. Jeżeli osiągnęliśmy stratę, to możemy ją rozliczyć w kolejnym roku (nie więcej niż połowę straty w kolejnym roku).
Kto jest zobowiązany do płacenia podatku giełdowego? Każdy inwestor indywidualny, który w danym roku dokonał choć jednej transakcji sprzedaży, tj. „zamknął” jakąś inwestycję. Taka rozliczona transakcja kończy się zawsze zyskiem lub stratą. Sumę wyników uzyskanych na wszystkich inwestycjach zamkniętych i rozliczonych w danym roku należy wykazać w składanym zeznaniu podatkowym PIT 38.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inwestujemy na rachunkach IKE lub IKZE. Wówczas zyski z inwestycji są z tego podatku zwolnione. Jeżeli inwestujemy tylko na takich rachunkach, nie musimy wówczas w ogóle składać deklaracji PIT 38. W pozostałych przypadkach musimy to uczynić, jak również samodzielnie zapłacić podatek od zysków kapitałowych.
Przeczytaj więcej o podatkach i pobierz profesjonalny program do rozliczenia PIT-ów.