Chat with us, powered by LiveChat

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW rekordowo niski w 2014 roku

Skomentuj artykuł
© davis - Fotolia.com

Giełda Papierów Wartościowych podała roczne statystyki pokazujące udział poszczególnych grup inwestorów  w obrotach na polskiej giełdzie. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach za 2014 rok wyniósł 13%. Jest to najmniejsza wartość od ponad 12 lat.

 

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym jest silnie skorelowany z sytuacją na polskiej giełdzie. W czasach hossy ich udział znacznie rośnie. Przykładowo w latach 2006-2007 inwestorzy indywidualni odpowiadali za ponad 30% obrotów na rynku głównym, a w 2009 roku było to 27%. Po 2009 roku ich udział w obrotach sukcesywnie malał wraz z malejącą zmiennością na rynku.

 

Z kolei inwestorzy zagraniczni od 2010 roku odpowiadają za niemal połowę obrotów na Rynku Głównym. W 2014 roku ich udział w obrotach wyniósł 49%. Urósł on znacznie na przełomie lat 2009-2010, kiedy to zwiększył się o 11 punktów procentowych, z 36% do 47%. Z kolei udział inwestorów instytucjonalnych w obrotach na Rynku Głównym utrzymuje się na zbliżonym poziomie pomiędzy 30% a 40%. W 2014 roku wyniósł 38%. 

 

Udział inwestorów Rynek Główny

Źródło: opracowanie własne na podstawie GPW

 

Z kolei na rynku NewConnect to właśnie inwestorzy indywidualni odpowiadają za większość obrotów. W 2014 roku ich udział wyniósł 70%. W 2007 roku, kiedy NewConnect został uruchomiony, inwestorzy indywidualni odpowiadali za 92% obrotów. Stopniowo zwiększał się udział inwestorów instytucjonalnych na tym rynku, który w ciągu ostatnich 4 lat kształtuje się na poziomie około 20%. Inwestorzy zagraniczni w 2014 roku odpowiadali za 7% obrotów na NewConnect w 2014 roku.

 

Udział inwestorów NewConnect

Źródło: opracowanie własne na podstawie GPW

 

W 2014 roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za około połowę obrotów na instrumentach pochodnych: kontraktach i opcjach. W 2003 roku było to ponad 70%. Na przestrzeni lat rósł udział w obrotach na tych instrumentach inwestorów instytucjonalnych, który w 2014 roku wyniósł 37%  na kontraktach i 45% na opcjach. Udział inwestorów zagranicznych wyniósł odpowiednio 17% i 8%.

 

W tym roku GPW podało również statystyki pokazujące udział inwestorów w obrotach obligacjami. Największy udział mieli inwestorzy instytucjonalni – 68%, następnie indywidualni – 31%, i zagraniczni – 1%.

 

Analizując wyniki należy mieć na uwadze, że do obliczenia udziału inwestorów instytucjonalnych bierze się pod uwagę obroty generowane przez animatorów rynku. W pierwszej połowie 2014 roku odpowiadali oni za 33% obrotów inwestorów instytucjonalnych na Rynku Głównym i za 13% na rynku NewConnect. W drugiej połowie  2014 roku było to odpowiednio 28% i 17%. Jeszcze większy udział animatorów w obrotach inwestorów instytucjonalnych jest widoczny na pozostałych grupach instrumentów finansowych, na przykład 99% w przypadku opcji.

 

W opublikowanych statystykach GPW podało również liczbę rachunków obsługiwanych przez Członków Giełdy, a także wszystkich rachunków maklerskich według KDPW. W drugiej połowie 2014 roku liczba rachunków CG zmniejszyła się o ponad 5%w stosunku do pierwszej połowy roku, do 1 392 196. Podobna relacja jest widoczna w liczbie rachunków maklerskich według KDPW. Również zmniejszyła się ona o ponad 5%, do 1 429 676 rachunków.

 

Z pełnymi danymi można zapoznać się pod poniższym linkiem.

 

Źródło: GPW

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie