Tytuł czata: Wyniki spółki LW Bogdanka po IV kwartałach 2014 roku |
|
13 marca 2015r. godz. 12:00 |
Na pytania internautów odpowiadał Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim ze spółką LW Bogdanka SA, który odbędzie się 13 marca (piątek), o godz. 12.00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA.
Zbigniew Stopa: Dzień dobry Państwu. Zapraszam do zadawania pytań.
IronFather: Witam, na jakim etapie jest sprawa z przyznaniem koncesji na obszarze K6-K7?
Zbigniew Stopa: W grudniu 2014 r. złożyliśmy skargę na decyzję Ministra Środowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Obecnie czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy.
PP: Jak spółka zamierza zrekompensować mniejsze zyski w 2015 roku ze względu na taniejący węgiel (jak zamierza zmniejszać koszty).
Zbigniew Stopa: Spółka planuje dalszą redukcję kosztów. W pierwszej kolejności możemy częściowo ograniczyć usługi outsourcingowe świadczoną na naszą rzecz przez spółki zewnętrzne. Obecnie analizujemy również capex pod kątem możliwych w tym zakresie oszczędności i dostosowania go do planowanej sprzedaży.
Rafael: Co teoretycznie może osiągnąć spółka przy pozytywnym rozważeniu pism do UOKiK i ewentualnie do Brukseli?
Zbigniew Stopa: Pozytywne rozstrzygnięcie sprawy przez UOKiK spowodowałoby zaprzestanie stosowania niekonkurencyjnych praktyk przez podmioty oczekujące pomocy publicznej.
felow: Na jakiej podstawie uważają Państwo, że KW sprzedaje węgiel po zaniżonych kosztach?
Zbigniew Stopa: Koszty produkcji w KW są znane publicznie. KW oferuje węgiel po cenach znacząco niższych.
inwestor: Czy Zakład Mechaniczny Przeróbki Węgla już działa jakie są dalsze inwestycje spółki?
Zbigniew Stopa: Zakład przeróbki został uruchomiony we wrześniu 2014 r. Wraz z dwoma strugami zakupionymi już przez Spółkę, stanowił on ostatnią inwestycję niezbędną do podwojenia zdolności produkcyjnych. Obecnie nie planujemy dalszych inwestycji rozwojowych.
info_biz: Czy planowana sprzedaż na poziomie 9,3 -9,5 mln ton węgla uwzględnia planowane znalezienie nowych rynków zbytu, czy prognoza odnosi się jedynie do aktualnych odbiorców?
Zbigniew Stopa: Planowana sprzedaż nie uwzględnia nowych potencjalnych rynków m.in. Ukrainy. Sytuacja jest jednak na tyle skomplikowana, że o nowych odbiorców jest bardzo trudno.
Meridus: Jak według Pana będą się kształtować ceny węgla energetycznego w horyzoncie roku i 5 lat?
Zbigniew Stopa: Wszystkie prognozy cenowe wskazują na odwrócenie trendu spadkowego, ale dopiero od ok. 2017 roku.
Dorian: Jak bardzo spółka obniżyła nakłady inwestycyjne na 2015 rok? Jakie były pierwotne założenia?
Zbigniew Stopa: Planowany capex na 2015 r. został ogłoszony w Sprawozdaniu i wynosi on maksymalnie 560 mln. zł. Obecnie pracujemy nad dalszą jego redukcją.
gregory: Jaką ilość węgla spółka będzie sprzedawała Ukrainie? Czy będzie to istotny odbiorca dla spółki?
Zbigniew Stopa: Ze względu na położenie geograficzne to może być istotny odbiorca Spółki. Aktualnie Ukraina dostosowuje swoje moce produkcyjne do zastosowania węgla energetycznego zamiast antracytu. Mamy nadzieję na rozwój tego rynku.
malgos: Czy Zakład Przeróbki funkcjonuje już na 100% możliwości?
Zbigniew Stopa: Tak. M.in. dzięki temu w IV kwartale wyprodukowaliśmy 2,6 mln ton węgla netto, uzyskując wydajności ok 38 000 ton na dobę. Jak widać daje to potencjał rzędu produkcji ponad 11 mln ton rocznie.
Saldokredyt: Dlaczego Bogdanka sprzeciwia się zmianom w KW? To może wzmocnić jej pozycję konkurencyjną?
Zbigniew Stopa: Bogdanka nie sprzeciwia się zmianom w KW, a jedynie nierynkowym praktykom, które firma ta stosuje w związku z dostępem do pomocy publicznej.
Trader: Jaka bedzie dywidenda w tym roku ?
Zbigniew Stopa: W ostatnich 3 latach płaciliśmy po ok. 60% zysku netto co daje w sumie ok. 505 mln zł. Ze względu na trudną sytuację rynkową obecnie w ramach aktualizacji Strategii analizujemy politykę dywidendową na kolejne lat,a w tym na rok 2015. Istotne w obecnej sytuacji jest utrzymanie dobrego poziomu płynności finansowej, żeby zapewnić stabilny i długoterminowy wzrost wartości Spółki.
Meridus: Jaka część sprzedaży Spółki jest rozliczana w dolarze i jak to się przekłada na wysokość zysków?
Zbigniew Stopa: Na razie rozliczenia w dolarze są bardzo znikome. Większość produktu, ponad 99%, lokujemy na rynku polskim.
megi: Jaki będzie rok 2015 dla spółki? Spółka poprawi wyniki, czy należy spodziewać się raczej zbliżonych wyników jak w 2014?
Zbigniew Stopa: Spółka nie publikuje prognoz, natomiast podajemy podstawowe założenia sprzedażowe na kolejny rok. Na 2015 r. planowana sprzedaż wynosi 9,3-9,5 mln ton.
Grzegorz Matusewicz: Jak ocenia Pan 2014 rok dla spółki?
Zbigniew Stopa: Rok 2014 był bardzo dobrym rokiem ze względu na wyniki operacyjne i finansowe. Zrealizowaliśmy główną inwestycję (Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla) i mimo znaczących spadków cen, wynik finansowy był na wysokim poziomie m.in. dzięki konsekwentnemu prowadzeniu polityki redukcji kosztów.
andrzej123: Co powoduje, że Spółka ma stosunkowo niski uzysk węgla w urobku (poniżej 70%)? Z tego co wiem, standardem w świecie jest uzysk na poziomie ok 80%.
Zbigniew Stopa: Tak wysoki poziom uzysku jest możliwy jedynie z kopalni odkrywkowych lub eksploatujących węgiel jedynie z grubych pokładów. Nasz poziom uzysku, biorąc pod uwagę warunki górniczo geologiczne, jest bardzo dobry i historycznie oscyluje pomiędzy 65% a 75%.
PP: W jednym z wywiadów powiedział Pan, że spółka zamierza wejść w nowe obszary np. chemia. Proszę o krótkie doprecyzowanie jakie są plany spółki.
Zbigniew Stopa: Obecnie większość wolumenu Spółka lokuje u energetyki zawodowej. Ze względu na trudną sytuację na polskim rynku, planujemy rozszerzyć naszą ofertę również do mniejszych ciepłowni, cementowni oraz przedsiębiorstw z branży chemicznej.
ewcia: Czy będą zwolnienia grupowe w spółce?
Zbigniew Stopa: Nie planujemy zwolnień grupowych, natomiast nie planujemy również zwiększać zatrudnienia w związku ze wzrostem produktywności wynikającym ze zrealizowanych inwestycji. Jeśli poziom produkcji nie będzie zwiększany, zatrudnienie może się zmniejszyć, ponieważ nie będą zastępowane osoby odchodzące np. na emeryturę.
kita: Ile wynosi CAPEX na 2015 rok i jakie są jego główne składniki?
Zbigniew Stopa: CAPEX na 2015 r, wynosi maksymalnie 560 mln. z tego największymi pozycjami są: nowe wyrobiska, centralna klimatyzacja i prace nad pozyskaniem nowych koncesji. Szczegółowe dane na ten temat znajdą Państwo w Sprawozdaniu Zarządu.
bit: Jak obecnie wygląda relacja ze związkami zawodowymi? Czy jest możliwy wybuch strajków?
Zbigniew Stopa: Relacje ze związkami zawodowymi są poprawne. Związki zawodowe, pamiętają trudne czasy naszej kopalni i prowadzone z nimi rozmowy są konstruktywne. Rozumieją jak ważna dla bezpieczeństwa zatrudnienia jest stabilna sytuacji finansowa Spółki.
Trader: czy planujecie skup akcji własnych, ze wzglądu na bardzo dobrą cenę na giełdzie ?
Zbigniew Stopa: Nie planujemy skupu akcji własnych.
dunin: Czy spółka straciła jakiś klientów, bądź kupili oni mniej od spółki, ze względu na niższy koszt węgla od KW?
Zbigniew Stopa: Spółka nie straciła dotychczasowych długoletnich klientów. Nierynkowe ceny stosowane przez KW utrudniają natomiast pozyskanie nowych.
PP: Czy według Pana górnictwo w Polsce czeka niebawem rewolucja, bo przecież dalej sytuacja taka jest nie do przyjęcia, a jeśli tak, to jakie Pan widzi szanse i zagrożenia dla Bogdanki.
Zbigniew Stopa: Właściwa restrukturyzacja w branży jest szansą dla Bogdanki i dla całego górnictwa, które musi dostosować się do konkurencji światowej. Rynkowe warunki będą sprzyjać Bogdance, ze względu na to, że mamy najniższe koszty wydobycia i największą efektywność produkcji w Polsce.
inwestor_2: Co Pan sadzi o kursie akcji ktory w 1,5 roku spadł ze 140 do 80z. A w rok ze 125 na 80zł.
Zbigniew Stopa: Wartość Bogdanki, jak w przypadku każdej spółki surowcowej, uzależniona jest od światowych i lokalnych cen surowców. Na tle branży Bogdanka radzi sobie bardzo dobrze, w związku ze znacznym wzrostem efektywności. Ostatnie wahania cenowe są silnie związane z brakiem realnego planu restrukturyzacji na Śląsku i nadpodażą węgla na rynku Polskim.
Zbigniew Stopa: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem RI.