Chat with us, powered by LiveChat

Czy składa się PIT-38, gdy poniesie się stratę?

Skomentuj artykuł
© SylaK - Fotolia.com

Inwestycje giełdowe to pasmo zysków i strat. Wie o tym każdy inwestor giełdowy. Nie ma takich osób, które na giełdzie zawsze zarabiają. W ogóle warto w tym momencie zatrzymać nad krótką refleksją - jeżeli ktoś traktuje inwestycje giełdowe jako zawód, to jest to w zasadzie jedyna profesja na świecie, gdzie można cały rok ciężko pracować i po tym okresie mieć mniej pieniędzy niż na początku.

 

Pod koniec roku, gdy sumujemy nasze wszystkie transakcje może się okazać (i często się okazuje), że dany rok mieliśmy stratny. Czy trzeba, w związku z tym, że nie płaci się żadnego podatku, składać do Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe PIT-38? Odpowiedź jest twierdząca. Tak trzeba.

 


 

SII poleca sprawdzony program do PIT 36, 36L, 37, 38!

 

Program stacjonarny na komputery z systemem Windows Program uruchamiany on-line w przeglądarce

 


 

Jeżeli w danym roku zawarliśmy choć jedną transakcję sprzedaży akcji lub obligacji, przeprowadziliśmy choć jedną transakcję na instrumentach pochodnych, to w okolicach lutego otrzymamy od swojego biura maklerskiego PIT-8C. Jeżeli mamy rachunki w kilku biurach maklerskich, to otrzymamy kilka deklaracji PIT-8C. Sumujemy otrzymane liczby i wpisujemy wszystko do PIT-u 38. Nie płacimy oczywiście od tej straty żadnego podatku.

 

Jest to niezbędne z jednego podstawowego powodu. Jeżeli w kolejnych latach po roku, w którym ponieśliśmy stratę, będziemy mieli zysk, to część strat (max. połowa strat poniesionych w jednym roku) będziemy mogli rozliczyć w kolejnych latach. Bez złożonego zeznania podatkowego PIT-38 w stratnym roku, byłoby to niemożliwe.

 

Więcej:

 

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie