Temat czata: Omówienie wyników finansowych za pierwszy kwartał 2015 r. |
|
27 maja godzina 12:30 |
Na pytania inwestorów odpowiadał:
Przemysław Dąbrowski – Członek Zarządu PZU / PZU Życie, CFO Grupy PZU
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.
Karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU i PZU Życie. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU i PZU Życie, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU i PZU Życie. Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU Życie. Od grudnia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU. Odpowiada za Pion Finansowy.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim, który odbędzie się w dniu 27 maja o godzinie 12:30. Na pytania internautów odpowiadać będzie Przemysław Dąbrowski - CFO Grupy PZU Zachęcamy do zadawania pytań off-line już dziś.
Moderator: Witamy na czacie z Przemysławem Dąbrowskim CFO Grupy PZU. Zapraszamy do zadawania pytań.
Moderator: Przepraszamy za niewielkie opóźnienie, już zaczynamy odpowiadać na pytania.
PP: Jak zamierza spółka zwiększać zyski z części inwestycyjnej, biorąc pod uwagę tak niskie stopy procentowe, a w przyszłości ewentualne ich podniesienie?
Przemysław Dąbrowski: Zakładamy, że zwiększenie wielkości wolumenu powiększy wielkość aktywów pod zarządzaniem co częściowo zmniejszy efekty niższych stóp. Dodatkowo zamierzamy zwiększyć ekspozycję na wyżej oprocentowane aktywa, niestety bardziej ryzykowne.
PP: Czy spółka podtrzymuje swoja politykę dywidendową, w świetle planowanych inwestycji (np. przejmowanie banku), czy w bilansie jest wystarczająco dużo miejsca na taka politykę dywidendową?
Przemysław Dąbrowski: Spółka zakłada podtrzymanie polityki dywidendowej w następnych latach. Dowodem tego podejścia jest rekomendacja podziału zysku za rok 2014.
PP: Czemu ma służyć ewentualne podzielenie akcji przez 10, zwiększeniu płynności, podniesieniu kursu, czy są jakieś inne intencje?
Przemysław Dąbrowski: Przed wszystkim chodzi o zwiększenie płynności i ułatwienie inwestowania w PZU dla inwestorów indywidualnych.
PP: Co zamierza firma zrobić w kwestii zwiększajacej się świadomości dochodzenia odszkodowań.
Przemysław Dąbrowski: W tej chwili PZU jest liderem jakości likwidacji świadczeń. Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem świadomości klientów rynku ubezpieczeniowego bo poprawi to sytuację na rynku a nie powinno znacząco zwiększyć kosztów dla PZU.
PP: Jakie spółka podejmuje działania strategiczne celem zwiekszenia wartości dla akcjonariuszy (redukcja kosztów,przejęcia, inwestycje itp.)?
Przemysław Dąbrowski: Rozwój ubezpieczeń majątkowych i zwiększenie udziału rynkowego w Polsce. Rozwój sprzedaży podstawowych usług zdrowotnych. Zwiększenie aktywności na rynku zarządzania aktywami.
PP: Czy spółka na pewno nie będzie się wikłać w \"inwestycję\" w KW, co na pewno zniszczyłoby jej wizerunek?
Przemysław Dąbrowski: Spółka poinformowała rynek, że nie jest zainteresowana inwestycją w akcje KW
Bomba: Dlaczego spółka chce dokonać splitu akcji?
Przemysław Dąbrowski: Split akcji zwiększy płynność oraz zwiększy dostępność akcji PZU dla inwestorów indywidualnych.
Ewa: Sprzedaż spółki spadła pierwszy raz od 2009 roku. Czym było to spowodowane?
Przemysław Dąbrowski: Sprzedaż całej Grupy PZU wzrosła o 7,5%, głownie dzięki akwizycjom w zeszłym roku spółek z Grupy RSA . Sprzedaż ubezpieczeń majątkowych spadła. Jest to powodowane głównie sytuacją rynkową na rynku ubezpieczeń. Cały rynek zmniejszył się rok do roku. Nasz udział w rynku wzrósł.
Pablo: Co złożyło się na tak znaczną poprawę ROE w I kw. 2015?
Przemysław Dąbrowski: Poprawa wyniku netto rok do roku. Głównie wynik z inwestycji przy zachowaniu rentowności ubezpieczeń.
Walet: Jak Pana zdaniem będą wyglądać wyniki w całym 2015 roku?
Przemysław Dąbrowski: Rok 2015 nie jest łatwym rokiem. Przede wszystkim ze względu na wojnę cenową na rynku ubezpieczeń majątkowych. Zakładamy jednak, że uda nam się utrzymać w ubezpieczeniach rentowność z roku 2014. Innym pytaniem jest wynik z inwestycji. Pierwszy kwartał jest bardzo dobry. Niestety zmienność rynków finansowych praktycznie uniemożliwia prognozowanie tej części naszego wyniku.
siudym: Co to jest składka zarobiona?
Przemysław Dąbrowski: Składka zarobiona to składka przypisana w danym okresie, uwzględniająca rozliczenie przychodów (czyli składki) w czasie poprzez zmiany stanu rezerwy składki.
warszawiak: Co wpłynęło na decyzję o zainwestowaniu w projekt Integera przez PZU?
Przemysław Dąbrowski: Inwestycja w Integer jest z naszego punktu widzenia marginalna. Rząd wielkości zaangażowania to mniej niż 50 mln PLN co nie ma istotnego wpływu na wyniki Grupy.
Stan: Czy może się Pan odnieść do informacji o chęci przejęcia przez PZU kilku banków i stworzenie z niego jednego podmiotu?
Przemysław Dąbrowski: PZU szuka możliwości zwiększania wartości dla akcjonariuszy. Jedną z nich jest wykorzystanie naszej pozycji rynkowej w Polsce (jako inwestycji finansowej o dużym zaufaniu) oraz sytuacji kapitałowej. Jednym z pomysłów jest wsparcie integracji w obszarze bankowym. Głównym celem jest uzyskanie istotnego zwrotu z tego projektu. Nie zamierzamy tworzyć PZU Bank.
Dora: Na jakim etapie jest program zwolnien grupowych? Jakie oszczędności na nim spółka szacuje?
Przemysław Dąbrowski: Tegoroczne zwolnienia grupowe są dużo mniejsze niż realizowane w latach 2010-2012. Wtedy oszczędzaliśmy około 50-70mln PLN rocznie.
Junior: Spólka sprzedała jedną z zagranicznych spółek w Litwie. Czy spółka zrezygnuje z tego rynku?
Przemysław Dąbrowski: Sprzedaż PZU Litwa była wymuszona decyzją Litewskiej Rady ds. Konkurencji (LCC). PZU przejęło pierwszego gracza na litewskim rynku ubezpieczeniowym, Lietuvos Draudimas. W tej sytuacji musieliśmy sprzedać PZU Litwa tak aby nasz udział po transakcji nie wynosił nie więcej niż 32%. PZU jest zainteresowane trwałą obecnością na litewskim rynku.
Jasiek: Jakie czynniki Pana zdaniem w najbliższym czasie mogą wpłynąć na dalszą poprawę wyników PZU?
Przemysław Dąbrowski: Spowolnienie wojny cenowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych w Polsce oraz rozwój działalności zarządzania aktywami klientów zewnętrznych.
Zyga: Koszty administracyjne PZU wzrosły w 1q15 o 22,1% rdr. Z czego to wynikało i czy w przyszłych kwartałach również należy spodziewać się takiego wzrostu kosztów?
Przemysław Dąbrowski: Wzrost kosztów to wynik: - braku porównywalności kosztów rok do roku wynikającej z faktu, że rok temu nie byliśmy właścicielami spółek bałtyckich i Link4 - szybszą realizacją strategii PZU 3.0 Koszty powtarzalne wzrosły poniżej 1%
Cinek: Czy spółka rozważa wejście na kolejne rynki zagraniczne?
Przemysław Dąbrowski: Tak ale tylko jeśli będą atrakcyjne cele do przejęć.
Dora: Ile jeszcze Pana zdaniem potrwa wojna cenowa na rynku ubezpieczeń?
Przemysław Dąbrowski: Mam nadzieję, że po 2Q 2015 wojna cenowa zacznie słabnąć.
Kuba: Witam, czy PZU dalej zamierza mocno inwestować w rynek medyczny?
Przemysław Dąbrowski: PZU inwestuje w rynek medyczny. Nie powiedziałbym, że mocno. W ciągu kilku lat myślimy o inwestycji na poziomie 500 mln PLN.
Kuba: Czy split akcji jest tak bardzo potrzebny ? Może spowodować ze część akcjonariuszy się wycofa
Przemysław Dąbrowski: Naszym zdaniem split akcji zwiększy płynność oraz ułatwi dostęp do akcji dla inwestorów indywidualnych.
Henryk: Czy na zysk netto w 1q miało wpływ jakieś zdarzenie jednorazowe?
Przemysław Dąbrowski: W pierwszym kwartale br., podobnie jak rok wcześniej, nie było znaczących zdarzeń jednorazowych wpływających na wynik PZU. Niewielki, dodatni wpływ w kwocie 23 mln, miał efekt konwersji umów wieloletnich na umowy roczne w ubezpieczeniach typu P (w 1q2014 było to 29 mln).
Junior: Co to jest wskaźnik mieszany? Pozytywnie należy ocenić jego wzrost czy spadek?
Przemysław Dąbrowski: Wskaźnik mieszany, czyli combined ratio (COR) liczony dla ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych, jest to stosunek kosztów ubezpieczeniowych związanych z obsługą ubezpieczeń i wypłatą odszkodowań (tj. kosztów odszkodowań, akwizycji i administracji) do składki zarobionej przypadającej na dany okres. Spadek wskaźnika mieszanego należy oceniać pozytywnie gdyż może oznaczać to poprawę rentowności – spadek szkodowości, spadek kosztów działalności i/lub wzrost składki zarobionej.
kodo: Jaki jest powód planowanego splitu akcji ?
Przemysław Dąbrowski: Zwiększenie płynności i ułatwienie dostępu do inwestowania dla osób fizycznych.
RvP: Czy posiada Pan informację ilu ubezpieczycieli dotychczas nie poradziło sobie z wojną cenową i musiało zakończyć swoje biznesy? Ilu ubezpieczycieli Pana zdaniem to czeka?
Przemysław Dąbrowski: Na razie w Polsce nie było takiego przypadku. Zakładam, ze większość rynku dopłaca do sprzedaży polis komunikacyjnych ale straty w kapitale są pokrywane przez akcjonariuszy
Nami: Jakie zostały poczynione działania po publikacji nowej strategii?
Przemysław Dąbrowski: Rozpoczęliśmy jej wdrożenie, co na razie przede wszystkim widać w kosztach ale nie długo będzie widoczne po stronie przychodów.
Tim: Czy PZU jest zainteresowane przejęciem Aliora? Jeśli tak to dlaczego?
Przemysław Dąbrowski: PZU chce wykorzystać swoją pozycje w Polsce, czyli pozycje instytucji finansowej o dużym zaufaniu oraz o silnej kapitalizacji. Te dwa fakty dają możliwość udziału PZU w konsolidacji sektora bankowego, która i tak się stanie i osiągnięcia zwrotu z inwestycji. PZU nie jest zainteresowane ani tworzeniem PZU Banku ani zakupem pojedynczego banku. To są przyczyny zainteresowania PZU każdym bankiem, który jest na sprzedaż, w tym Alior Bankiem.
Kary: Ile wolnych środków spółka posiada obecnie na inwestycje?
Przemysław Dąbrowski: Około 5mld PLN
Zbychol: Czy rok 2015 zapowiada się dobrze dla spółki ? Czy dywidenda 30 zł na akcję niezagrożona?
Przemysław Dąbrowski: Zarząd zakłada, ze akcjonariusze poprą wniosek Zarządu o wypłacie dywidendy 30pln na akcję. Rok 2015 zaczął się dla nas dobrze. Zakładamy utrzymanie lub nawet poprawę rentowności ubezpieczeń. Niestety jeśli chodzi o wynik z działalności inwestycyjnej tok trudno cos prognozować przy obecnej zmienności.
Marino: Jakie działania zostały podjęte w 1q celem rozwoju w sektorze prywatnej opieki zdrowotnej?
Przemysław Dąbrowski: Stworzyliśmy spółkę PZU Zdrowie, dofinansowaliśmy ją oraz dokonaliśmy kolejnego, niedużego zakupu.
sztygar: Jakie działania spółka planuje w 2015 roku, jakie naklady inwestycyjne w sektorze opieki zdrowotnej?
Przemysław Dąbrowski: Zamierzamy zainwestować w PZU Zdrowie do 500-600mln PLN w ciagu 5 lat. W tym roku nie będzie raczej dużych inwestycji, chyba ze pojawia sie okazyjne transakcje.
Senator1: Jak na wyniki spółki miały wpływ inwestycje kapitałowe?
Przemysław Dąbrowski: Wyniki za 1Q2015 są bardzo dobre, w dużej mierze dzięki dochodom inwestycyjnym. Zrealizowaliśmy dobre wyniki głównie w portfelach akcyjnych.
analizator: Czy Pana zdaniem Split akcji wpłynie na wycenę rynkową PZU?
Przemysław Dąbrowski: Wpływ w sensie technicznym. Po prostu jedna akcja będzie warta 1/10 obecnej ceny.
Koneser: Jaka jest ekspozycja inwestycyjna PZU na rynki zagraniczne?
Przemysław Dąbrowski: Poniżej 1mld PLN
Greg: Jak wygląda rozwój spółki w obszarze prywatnej opieki zdrowia?
Przemysław Dąbrowski: Stworzyliśmy spółkę PZU Zdrowie i dofinansowaliśmy. PZU Zdrowie posiada w tej około 20 przychodni. Szukamy kolejnych opcji inwestycyjnych oraz rozwijamy systemy informatyczne.
kier: jak interpretować wyższy wynik z inwestycji Q1 od wyniku netto? czy to znaczy że działalność ubezpieczeniowa zjada zyski z inwestycji?
Przemysław Dąbrowski: Działalność ubezpieczeniowa Grupy PZU pozostaje cały czas rentowna.
Przemysław Dąbrowski: Dziękuję za interesujące pytania. Zapraszam na prezentację w piątek podczas Konferencji WallStreet.
Moderator: Dziękujemy za udział w czacie. Do zobaczenia na WallStreet.