Historia rynku funduszy inwestycyjnych zaczyna się w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1860 roku powstało pierwsze nowoczesne towarzystwo inwestycyjne. W Polsce natomiast początek rynku funduszy inwestycyjnych sięga 1991 roku, kiedy to sejm RP uchwalił pierwszą regulację, określającą ich działanie.
Rok później powstało pierwsze Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Rynek nabrał rozpędu jednak w późniejszym czasie, a ostatnie lata to okres dynamicznego napływu środków do funduszy i wzrostu ich atrakcyjności w stosunku do lokat bankowych oraz innych form inwestowania.
Obecnie Klienci krajowych TFI zgromadzili w fundusz inwestycyjnych już ponad 220 mld zł, a wraz z rosnącą popularnością funduszy inwestycyjnych systematycznie rośnie liczba oferowanych funduszy. Na koniec listopada polscy inwestorzy mogą dokonać wyboru spośród 1063 dostępnych rozwiązań. Ten utrzymujący się trend sprawia, że fundusze inwestycyjne coraz bardziej zyskują na znaczeniu.
W cyklu szkoleń „Jak skutecznie zarabiać – podróż przez różne klasy aktywów”, które poprowadzi Michał Stanek, Dyrektor ds. Komunikacji Inwestycyjnej AgioFunds TFI, postaramy się zbudować zaawansowane kompetencje w zakresie świadomego i efektywnego wykorzystania wiedzy na temat funduszy, zaprezentujemy również gotowe do wykorzystania umiejętności budowy portfeli inwestycyjnych.
Fundusze obligacji w erze niskich stóp procentowych
Na szkoleniu:
- Zysk i ryzyko w przypadku inwestowania w obligacje,
- Wpływ zmian stóp procentowych na dochody z obligacji,
- Fundusze papierów dłużnych - wady i zalety.
Michał Stanek
Ekonomista, absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem kapitałowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał w towarzystwch ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management banków komercyjnych. Pracował jako Dyrektor Regionalny ds. sprzedaży w AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Obecnie Dyrektor ds. Komunikacji Inwestycyjnej AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Absolwent licznych szkoleń i kursów w kraju i zagranicą, organizowanych przez największe instytucje finansowe.