Zapraszamy do zapoznania się z raportem analitycznym na temat Spółki Medicalgorithmics przygotowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
Spis treści:
- Profil Spółki
- Akcjonariat
- Ocena jakości komunikacji Spółki z rynkiem
- Analiza i perspektywy sektora/branży – pozycja Spółki
- Analiza wyników finansowych
- Ocena perspektyw finansowych i plany rozwoju Spółki
- Analiza wskaźnikowa
- Analiza techniczna
- Podsumowanie raportu i wnioski
Medicalgorithmics
1. Profil Spółki
Medicalgorithmics S.A. to innowacyjna polska firma funkcjonująca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych, obecna na rynku od 2005 roku. Główną domeną Spółki są rozwiązania systemowe oraz algorytmiczne w diagnostyce kardiologicznej, w tym w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG.
Będąc twórcą najbardziej zaawansowanego technologicznie w skali światowej systemu do zdalnej diagnostyki arytmii – PocketECG – Emitent z powodzeniem działa w Polsce (na małą skalę), a także na największych i najbardziej perspektywicznych rynkach zagranicznych (główne źródło przychodów). W porównaniu do innych urządzeń służących do monitoringu pracy serca system, którego właścicielem i producentem jest Spółka Medicalgorithmics, cechuje się najdłuższym czasem monitoringu arytmii w warunkach domowych. Umożliwia także zdalny dostęp do całkowitego zapisu monitoringu oraz statystyczną analizę zaburzeń rytmu serca, czego nie oferują w pełni produkty konkurencyjne.
Źródło: Emitent.
System PocketECG to aktualnie jedyny, komercyjnie wykorzystywany produkt Spółki. Emitent pracuje jednak nad kilkoma nowymi projektami, które nie weszły jeszcze w fazę patentową. Mowa tu o: urządzeniu do telerehabilitacji kardiologicznej, oprogramowaniu do optymalizowania powtarzalnych czynności w szpitalnych sieciach informatycznych w USA, a także urządzeniu i systemie do zdalnego, natychmiastowego opisu EKG.
Poza sprzedażą systemu PocketECG Spółka Medicalgorithmics świadczy również usługi wspierające użytkowanie systemu, w tym usługi programistyczne (oprogramowanie wspomagające obieg informacji, procedury refundacyjne, integracje z systemami EMR) oraz outsourcing telemedyczny (analiza i wstępne przetwarzanie danych wynikowych badania EKG).
Siedziba główna Emitenta znajduje się w Warszawie, natomiast jego zakład produkcyjny zlokalizowany został w Gdańsku. Ponadto Spółka Medicalgorithmics współpracuje z zewnętrzną firmą wyspecjalizowaną w produkcji urządzeń na zlecenie.
2. Akcjonariat
Kapitał zakładowy Medicalgorithmics S.A. składa się z 3.455.526 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 0,1 zł każda. Największym akcjonariuszem Emitenta jest ING OFE, którego udział wynosi 13,05 proc, a także Prezes Zarządu Spółki – pan Marek Dziubiński – którego walory stanowią 11,58 proc. całego kapitału zakładowego. Powyżej ustawowego progu 5 proc. w akcjonariacie znajdują się także takie podmioty jak: New Europe Ventures LLC (7,99 proc.), Nordea OFE (7,45 proc.), BIB Seed Capital S.A. (6,31 proc.) oraz TFI PZU (5,47 proc.).
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów bieżących Emitenta.
Akcje posiadane przez pana Marka Dziubińskiego, a także przez spółki New Europe Ventures LLC i BIB Seed Capital S.A. objęte są umowami lock-up – te pierwsze do 10 lipca 2016 roku, a w przypadku spółek Ventures LLC i BIB Seed Capital do 16 marca 2016 roku.
3. Ocena jakości komunikacji Spółki z rynkiem
Pod względem jakości prowadzonych relacji inwestorskich Medicalgorithmics wypada dość przeciętnie – od Spółki notowanej na Głównym Rynku GPW, a do tego o relatywnie dużym udziale akcji w wolnym obrocie, niewątpliwie należy oczekiwać czegoś więcej.
Choć korporacyjna strona internetowa i raporty okresowe Emitenta są przejrzyste i zawierają wszystkie obowiązkowe elementy, ilość i szczegółowość informacji tam zawartych można uznać za niedużą. Inwestorzy narzekać mogą chociażby na brak publikacji prezentacji wynikowych, jak również na bardzo zwięzłe opisy dotyczące m.in. czynników mających wpływ na osiągnięte wyniki finansowe czy charakterystyki otoczenia konkurencyjnego i rynków, na jakich działa Spółka.
Nieco niepokoić może także deklaracja Zarządu w zakresie braku zamiaru stosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego, ustalonych w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW”, w tym na przykład zasady, zgodnie z którą zarząd, przed zawarciem przez spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym, zwraca się do rady nadzorczej o aprobatę tej umowy.
Emitent chętnie współpracuje z analitykami giełdowymi, jednak nie bierze udziału w czatach inwestorskich i konferencjach dedykowanych inwestorom indywidualnym. Z drugiej strony, przedstawiciele Spółki zapewniają, że każdy inwestor indywidualny, po wcześniejszym umówieniu, ma możliwość spotkania się z jej Zarządem, co często w praktyce ma miejsce. Ponadto Emitent deklaruje, że stosuje zasadę udzielania odpowiedzi na pytania otrzymane telefonicznie lub mailowo najszybciej jak tylko to możliwe i nie później niż w ciągu 12 godzin.
4. Analiza i perspektywy sektora/branży – pozycja Spółki
Spółka Medicalgorithmics kieruje swoją ofertę przede wszystkim do zagranicznych klientów (w Stanach Zjednoczonych, Azji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Meksyku Hiszpanii, Brazylii, Australii i Nowej Zelandii), a tylko bardzo nieznaczna część sprzedaży ma miejsce w Polsce.
Zdecydowanie największym rynkiem zbytu dla Emitenta jest rynek amerykański, który charakteryzuje się dużą otwartością na innowacje medyczne oraz wysokim poziomem refundacji usług diagnostyki kardiologicznej przez ubezpieczycieli prywatnych i państwowych. W konsekwencji przekłada się to na znaczą wartość tamtejszego rynku telemedycyny oraz perspektywy jego dalszego dynamicznego wzrostu. W Stanach Zjednoczonych system PocketECG sprzedawany jest w modelu abonamentowym we współpracy z partnerami strategicznymi, którzy świadczą usługi diagnostyczne na rzecz szpitali, klinik, gabinetów kardiologicznych i innych jednostek służby zdrowia. Medicalgorithmics dostosowuje jednak swój model sprzedaży do specyfiki każdego rynku docelowego.
Źródło: opracowanie własne na podstawie rysunku i danych Emitenta.
Usługi telemedyczne, polegające na połączeniu tradycyjnych metod medycyny klinicznej i nowych technologii przekazu danych, szybko zyskują na popularności, a taki trend powinien zostać utrzymany co najmniej w perspektywie najbliższych lat. Według szacunków firmy RNCOS[1] globalny rynek telemedycyny w 2014 roku miał wartość 17,8 miliardów dolarów, a prognozowane średnioroczne tempo jego wzrostu na lata 2014-2020 roku wynosi 18,4 proc. Wśród głównych czynników wpływających na zwiększanie się rynku wymienia się m.in.: niedobór lekarzy na obszarach wiejskich i w odległych lokalizacjach, rosnącą liczbę użytkowników smartfonów, proces starzenia się społeczeństw, a także częste występowanie chorób przewlekłych.