Chat with us, powered by LiveChat

Spadek PKB Grecji jednym z największych w historii w czasie pokoju

Skomentuj artykuł
© ChiccoDodiFC - Fotolia.com

Aktualnie, szacowany spadek PKB Grecji, liczony od 2008 roku, wynosi –25%. To sporo, zwłaszcza mając na uwadze to, że nie jest on wywołany wojną.

 

Historia ostatnich 100 lat zna bardzo niewiele przypadków, w którym ekonomia rozwiniętego kraju, skurczyła się w większym stopniu i nie było to następstwo żadnej dużej wojny światowej. Dla przykładu, PKB Stanów Zjednoczonych spadło aż o 29% w latach 1930–1933. Był to skutek tzw. „Wielkiego Kryzysu” z lat 1929–1933. W tym samym okresie gospodarka Kanady, z tego samego powodu, skurczyła się o 30%!

 

Pozostałe znane przypadki największych spadków PKB to już bezpośrednie skutki działań wojennych. Począwszy od wojen domowych, takich jak np. ta w Hiszpanii, kiedy to PKB tego kraju spadło o 30% w latach 1936–1937, skończywszy na dwóch wojnach światowych z pierwszej połowy XX wieku. Największych zniszczeń doznały oczywiście Niemcy, które przegraną wojnę opłaciły spadkiem PKB aż o 66%. Co ciekawe, drugie miejsce, w tym jakże bolesnym rankingu, zajmuje Grecja, której PKB w latach 1938–1946 spadło aż o 64%.

 

 

Oczywiście w cytowanym zestawieniu znajdują się po pierwsze jedynie kraje rozwinięte lub umiarkowanie rozwinięte. A po drugie kraje, w których można było chociaż próbować mierzyć PKB. Mówimy także o ostatnich 145 latach. Gdyby próbować przejrzeć całą historię świata, z pewnością znalazłoby się więcej wojen, które bardziej spustoszyły różne kraje. Jako jeden z najbardziej jaskrawych przykładów ogromnych zniszczeń wojennych podaje się Potop Szwedzki z lat 1655–1660, który według historyków dokonał większych szkód naszego kraju niż dwie wojny światowe z XX wieku razem wzięte.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie