![]() |
Temat czatu: Omówienie wyników Grupy PZU za pierwsze półrocze 2015 roku |
28 sierpnia |
![]() |
Na pytania inwestorów odpowiadał:
Przemysław Dąbrowski – Członek Zarządu PZU / PZU Życie, CFO Grupy PZU
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.
Karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU i PZU Życie. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU i PZU Życie, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU i PZU Życie. Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU Życie. Od grudnia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU. Odpowiada za Pion Finansowy.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Witamy Państwa na czacie z Przemysławem Dąbrowskim, Członkiem Zarządu PZU / PZU Życie, CFO Grupy PZU. Zapraszamy do zadawania pytań.
[email protected]: Czy wiedzą Państwo ilu ubezpieczycieli już upadło przez wojnę cenową?
Przemysław Dąbrowski : Wg danych KNF za I kwartał 2015 roku, żaden z zakładów ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych nie znajdował się w upadłości lub likwidacji. Jeden zakład ubezpieczeń na życie znajduje się w dobrowolnej likwidacji, tj. UNIVERSUM TU na Życie S.A., 2 zagraniczne zakłady ubezpieczeń zakończyły prowadzenie działalności ubezpieczeniowej na terytorium Polski.
stas: Ile na obecną chwilę spółka posiada placówek medycznych? Jaki był udział tego sektora w wynikach za I półrocze?
Przemysław Dąbrowski : Na koniec I półrocza PZU współpracowało z około 1 500 placówkami ochrony zdrowia. Tworzenie własnej sieci medycznej realizujemy chociażby poprzez niedawny zakup udziałów kolejnej spółki medycznej tj. Rezo-Medica sp. z o.o. czy Centrum Medycznego Gamma w Warszawie. Zgodnie z założeniami Strategii 3.0, PZU obecnie poprzez kolejne akwizycje placówek intensyfikuje działania w kierunku realnego zaistnienia na rynku usług zdrowotnych. Na chwilę obecną udział tego segmentu w wynikach Grupy jest jeszcze niewielki.
Mateusz: Czy spółka rozgląda się za kolejnymi przejęciami ubezpieczycieli za granicą?
Przemysław Dąbrowski : Cały czas monitorujemy sytuację na rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem potencjalnych celów akwizycyjnych.
reks: Co wpłynęło na rekordową sprzedaż ubezpieczeń w I półroczu?
Przemysław Dąbrowski : Na rekordową sprzedaż polis w I półroczu wpłynął rozwój działalności Grupy PZU na rynkach zagranicznych, wysoka dynamika składki pozyskanej przez Link4 oraz wzrost sprzedaży ubezpieczeń grupowych ochronnych.
mario: Czy planujecie przejęcie kolejnego banku jeszcze w tym roku?
Przemysław Dąbrowski : Nie wykluczam że do końca roku możemy podpisać kolejną umowę.
robson: Witam, wcześniej w mediach domniemywano, że PZU może wziąć udział w ratowaniu polskiego górnictwa. Jak wygląda to obecnie, kiedy spółki energetyczne bronią się jak mogą przed udziałem w tym procesie? Czy zwrócono się z tym do PZU?
Przemysław Dąbrowski : PZU nie jest w tej chwili zaangażowane w proces inwestycyjny w obszarze kopalń. Nie zakładamy wejścia kapitałowego w spółki górnicze. Możemy się zaangażować w dług ale tylko jeśli będzie gwarancja zwrotu i odpowiednie zabezpieczenia.
robson: Czy zamierzacie Państwo współpracować z obecnym prezesem Alior Banku, Wojciechem Sobierajem, przy procesie konsolidacji kolejnych banków?
Przemysław Dąbrowski : Zakładamy, że przede wszystkim Wojciech Sobieraj i jego zespół będzie realizował integrację banków.
gienek: Ilu klientów przyciągnęły Wasze placówki zdrowotne? Czy ich liczba rośnie?
Przemysław Dąbrowski : Liczba klientów cały czas rośnie. W zeszłym roku (2014) sprzedaliśmy ponad 100mln złotych składki z polis zdrowotnych, co czyni nas największym ubezpieczycielem zdrowotnym w Polsce.
krystyna: Czy w związku z utratą przez Polskę opinii kraju o wysokiej stabilności, przyciągnięcie inwestorów zagranicznych może być trudniejsze?
Przemysław Dąbrowski : Moim zdaniem Polska cały czas jest krajem o wysokiej ocenie stabilności.
krystyna: Czy spółka zamierza przejąć jeszcze jakichś ubezpieczycieli w Polsce?
Przemysław Dąbrowski : Na razie nie mamy takich planów, ale nie wykluczamy transakcji także w Polsce (np. w ubezpieczeniach indywidualnych na życie).
[email protected]: Czy może Pan po krótce opisać jak ważne jest odpowiednie dobranie nowego loga dla Link4?
Przemysław Dąbrowski : Logo oraz nazwa Link4 są bardzo ważne. To jeden z silniejszych brand’ów ubezpieczeniowych w Polsce. Nie zamierzamy zmieniać logo.
Ewa74: Ile spółka posiada obecnie wolnych środków na inwestycje, przejęcia?
Przemysław Dąbrowski : Jesteśmy w stanie przeznaczyć na przejęcia do 5 mld złotych.
Stanisław Gorczowski: Jakie działania zostały podjęte w II kw. w celu rozwijania działalności w sektorze opieki zdrowotnej?
Przemysław Dąbrowski : PZU powołało spółkę PZU Zdrowie. PZU Zdrowie prowadzi procesy akwizycyjne w obszarze spółek podstawowej opieki zdrowotnej. Rozwijamy też zespół oraz infrastrukturę.
ciekawy: Jak prognozujecie II półrocze na rynkach finansowych?
Przemysław Dąbrowski : Niestety wydarzenia z początku tygodnia zburzyły nasze dotychczasowe prognozy. Pracujemy nad nowymi.
krystyna: Jaki wynik został osiągnięty na działalności inwestycyjnej w II kw., bardzo trudnym dla giełdy?
Przemysław Dąbrowski : Wynik inwestycyjny za II kwartał wyniósł 107 mln zł. Na taką sytuację miał oczywiście wpływ zarówno spadek cen obligacji jak i słaba kondycja warszawskiej giełdy.
panterczak: Czy to prawda ze PZU rozważa zakup Liberty Ubezpieczenia?
Przemysław Dąbrowski : PZU na razie nie rozważa zakupu Liberty. Nie wykluczamy zainteresowania tą spółką kiedy ruszy proces sprzedaży. Zakładamy realizację przejęć także w Polsce.
MGte: Jakie rynki zagraniczne pod względem ubezpieczeń wydają się Wam atrakcyjne?
Przemysław Dąbrowski : Region Centralnej i Wschodniej Europy.
inwestor2: Czy Pana zdaniem możliwe jest aby GE wygrało spór i otrzymało odszkodowanie za poniesione koszty przewalutowania kredytów?
Przemysław Dąbrowski : Nie będąc stroną sporu (nie posiadamy w Grupie PZU banku z hipotekami w CHF) nie komentujemy działań GE i innych banków.
Max: Jak na Wasze plany konsolidacji sektora wpływają doniesienia o ewentualnym wprowadzeniu podatku od aktywów bankowych?
Przemysław Dąbrowski : Rozpoczynając projekt konsolidacji zakładaliśmy, że podatek zostanie wprowadzony. Nowe informacje nie mają wpływu na projekt.
mario: Ilu podmiotom bankowym się obecnie przyglądacie pod względem przejęcia?
Przemysław Dąbrowski : Oglądamy kilka podmiotów.
bankier: Czy nadal PZU zamierza powierzyć Sobierajowi tworzenie własnego banku?
Przemysław Dąbrowski : Cały czas zakładamy, że za konsolidację banków w projekcie bankowym będzie odpowiedzialny Wojtek Sobieraj i jego zespół.
Mietek: Jakimi bankami do przejęcia jest obecnie zainteresowane PZU?
Przemysław Dąbrowski : Nie możemy ujawniać takich informacji, ze względu na umowy o zachowaniu poufności. Analizujemy kilka banków.
hubertus: Czy w ramach rozwoju segmentu prywatnej opieki medycznej PZU może przejąć spółkę Voxel?
Przemysław Dąbrowski : Rozważamy różne transakcje. Nie komentujemy konkretnych przypadków.
kiegowy: Jak radzi sobie biznes dotyczący ubezpieczeń komunikacyjnych? Z tego co wiem trwa tam „wieczna” wojna cenowa.
Przemysław Dąbrowski : W 2Q niestety odnotowaliśmy spadek rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych. Z drugiej strony udział PZU w zysku sektora ubezpieczeń majątkowych urósł z 66% do 87%. Oznacza to, że naszej konkurencji rentowność pogorszyła się jeszcze bardziej. Zakładamy ustabilizowanie cen w 3Q.
stefa: Wiele państwowych spółek angażowanych jest w ratowanie kopalni. Czy PZU też miało naciski z MSP?
Przemysław Dąbrowski : Informowaliśmy, że PZU nie jest zainteresowane inwestycją kapitałową w spółki górnicze.
inwestycjepl: Jak zapatruje się Pan na wyniki całoroczne?
Przemysław Dąbrowski : Zgodnie z przyjętą przez Spółkę polityką informacyjną, niestety nie publikujemy prognoz finansowych.
grzes: Jakie firmy ubezpieczeniowe do przejęcia ma PZU teraz na oku?
Przemysław Dąbrowski : W tej chwili nie prowadzimy żadnego procesu. Aktywnie obserwujemy rynki ubezpieczeniowe regiony środkowej i wschodniej Europy.
frigo: Ile środków spółka może przeznaczyć na akwizycje?
Przemysław Dąbrowski : PZU może przeznaczyć na akwizycje do 5mld złotych.
vloger: Czy nadal trwa dywersyfikacja portfela obligacyjnego w stronę instrumentów wyżej oprocentowanych ze skarbowych?
Przemysław Dąbrowski : Prowadzimy cały czas proces dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Ewa74: Jak na wynik inwestycyjny przełożą się wyższe stopy procentowe, które mają rosnąć od 2016 roku?
Przemysław Dąbrowski : Wyższe stopy, krótkoterminowo (1 rok) zmniejszą dochody z inwestycji, zaś w dłuższym terminie poprawią wyniki Grupy PZU.
Krzys25: jaki jest cel transakcji sell-buy-back w Grupie PZU?
Przemysław Dąbrowski : Transakcja sell-buy-back są realizowane głównie w celu zapewnienia płynności krótkoterminowej.
mat: Dlaczego w ostatnim kwartale PZU wykazało słaby wynik na działalności inwestycyjnej?
Przemysław Dąbrowski : Wynik z działalności inwestycyjnej w 2Q był słabszy od wyniku z 1Q ze względu na dużo gorszą sytuację na GPW oraz rosnące rentowności obligacji skarbowych.
daniel: Czy Zarząd jest zadowolony z dokonanych akwizycji od RSA?
Przemysław Dąbrowski : Jesteśmy zadowoleni z wyników zakupionych spółek. Kupione podmioty poprawiły rentowność działalności zagranicznej, zaś Link4 pozwala nam dynamicznie rosnąć na rynku polskim.
Piotrek: Jakie wyniki pokazuje LINK4 po przejęciu?
Przemysław Dąbrowski : Nie publikujemy wyników Link4. Możemy jednak powiedzieć, że Link4 rośnie bardzo dynamicznie.
krystek: Jaką dywidendę może wypłacić spółce matce PZU Życie?
Przemysław Dąbrowski : PZU Życie może wypłacić do 100% zysku netto za rok 2015
do PZU SA.
beata: Czy są planowane kolejne programy redukcji zatrudnienia?
Przemysław Dąbrowski : Grupa PZU w tej chwili nie planuje programów zwolnień grupowych.
simon: Jakie kwoty może PZU wydać na inwestycje w kolejne banki?
Przemysław Dąbrowski : PZU może wydać do 5 mld złotych w tym roku, zaś w latach kolejnych ta kwota rośnie.
panterczak: Jaka procentowo część składek pozyskiwana jest w kanale direct i czy to nadal atrakcyjny kanał sprzedaży?
Przemysław Dąbrowski : Link4 pozyskuje około 50% składek w kanale direct. Jest to atrakcyjny kanał dystrybucji.
pik: Wynik PZU w II kw. był o około 40 mln zł gorszy od konsensusu PAP. Z czego to wynikało?
Przemysław Dąbrowski : Przede wszystkim analitycy zakładali wyższe dochody z lokat.
ArturInvest: Ile wynosi obecnie zatrudnienie w Grupie?
Przemysław Dąbrowski : W przeliczeniu na pełne etaty, w całej Grupie PZU, jest to około 16 tys. pracowników.
Max: Jak wydatki na akwizycje zarówno banków i innych podmiotów wpłyną na zdolność PZU do wypłacania dywidendy?
Przemysław Dąbrowski : W tej chwili zakładamy, że akwizycje nie powinny mieć znaczącego wpływu na wypłatę dywidend przez Grupę PZU.
Jacek: Kiedy Walne będzie decydować o wysokości dywidendy za 2015 rok?
Przemysław Dąbrowski : WZ zatwierdzające sprawozdanie finansowe za 2015 rok musi zostać zwołane do 30 czerwca 2016 roku.
panterczak: Czy spółka planuje dalsze restrukturyzacje i optymalizację zatrudnienia?
Przemysław Dąbrowski : Grupa PZU w tej chwili nie planuje programów zwolnień grupowych.
pop: Jaki zysk netto spółka może osiągnąć w całym 2015 roku? Ile wynosi konsensus rynkowy?
Przemysław Dąbrowski : Nie publikujemy naszych prognoz. Consensus Bloomberg’a na zysk netto w 2015 roku to 2,77 mld zł.
Przemysław Dąbrowski : Dziękuję bardzo za wszystkie pytania i interesującą dyskusję.