Od początku łączony z kopalnią Brzeszcze Tauron może mieć konkurencję. Jak podała spółka Restrukturyzacji Kopalń, otrzymała ona trzy oferty w przetargu na Brzeszcze.
Na chwilę obecną oficjalnie złożenie oferty potwierdził Tauron komunikatem bieżącym z dnia 10 września 2015 roku. Jak podała spółka w komunikacie zawarła ona porozumienie z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. (MARR) oraz Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. (ZEW Niedzica). Zgodnie z porozumieniem spółki zobowiązały się do objęcia udziałów w spółce celowej RSG sp. z o.o. tak, aby struktura udziałowców była następująca: Tauron – 40%, ZEW Niedzica – 40% i MARR – 20%. Kapitał zakładowy RSG wyniesie do 150 mln zł. To właśnie poprzez spółkę RSG Tauron złożył ofertę na Brzeszcze. Przypomnijmy, że Tauron już na początku sierpnia przedstawił warunki brzegowe nabycia części aktywów KWK Brzeszcze. Wśród ich znalazł się między innymi zapis o ofercie za symboliczną złotówkę, czy też o szacunkowych nakładach inwestycyjnych w wysokości 253 mln zł do 2018 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń (RK) nie podała nazw pozostałych podmiotów, które zgłosiły swoje oferty. Otwarcie ofert wstępnych ma nastąpić dzisiaj, to jest 11 września br. o godzinie 12:00. Z kolei w poniedziałek, 14 września br., w godzinach popołudniowych mają zostać podane nazwy firm, z którymi będą prowadzone negocjacje. Spółka RK zaznaczyła w ogłoszeniu, że kryterium wyboru ofert będzie cena.
Prawdopodobne jest, że jedną z pozostałych dwóch spółek, które złożyły ofertę, jest Synthos. Mówił o tym Michał Sołowow, właściciel Synthosu. W komentarzu dla PAP zwrócił on uwagę, że spółka rozważała złożenie oferty. Warto przy tym zaznaczyć, że Synthos od lat kupuje surowiec od Kopalni Brzeszcze, z którą jest połączony specjalnym rurociągiem, którym płynie metan. Ponad to spółka korzysta również z węgla w celach energetycznych. Rynek spekuluje, że trzecią spółką może być czeska grupa energetyczna EPH, która posiada niedaleko już jedną kopalnię w Czechowicach-Dziedzicach.
Źródło: Tauron Polska Energia S.A., PAP, GG Parkiet