Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Wyniki finansowe Grupy AMBRA za rok obrotowy 2014/2015

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Wyniki finansowe Grupy AMBRA

za rok obrotowy 2014/2015

17 września 
godzina 14:30

AMBRA

 

Na pytania inwestorów odpowiedzą:

 

Robert Ogór, Prezes ZarząduRobert Ogór, Prezes Zarządu

W Zarządzie AMBRA S.A. od 2003 r., funkcję Prezesa Zarządu pełni od 2008 r. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Heidelbergu. W latach 1994 – 2004 pracował jako doradca i członek grupy zarządczej do spraw inwestycji kapitałowych i rynków zagranicznych Schloss Wachenheim AG – większościowego akcjonariusza AMBRA S.A. Pełni również szereg funkcji nadzorczych w spółkach zależnych AMBRA S.A.

 

 

 

 

 

 

Piotr Kaźmierczak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor FinansowyPiotr Kaźmierczak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy

Związany z AMBRA S.A. od 2005 r. W Zarządzie AMBRA S.A. od 2008 r., pełni funkcję Wiceprezesa od 2014 r. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował również zarządzanie na Uniwersytecie w Würzburgu. Ukończył studia podyplomowe ACCA w zakresie rachunkowości i finansów. W latach 1998 – 2005 pracował w KPMG Polska Audyt Sp. z o.o. w Warszawie oraz w KPMG DTG AG w Düsseldorfie. Pełni również funkcje nadzorcze w spółkach zależnych AMBRA S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 


 Zapis czatu inwestorskiego


 

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą AMBRA, który odbędzie się 17 września (czwartek) o godz. 14:30. Na pytania inwestorów będą odpowiadać Robert Ogór, Prezes Zarządu oraz Piotr Kaźmierczak, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy serdecznie wszystkich gości i zapraszamy do zadawania pytań. Rozpoczynamy za 5 minut.

 

Moderator: Pod ikonką "Pliki do pobrania" znajduje się nasza prezentacja.

 

PP: Gratuluję dobrych wyników rocznych. Proszę powiedzić kiedy inwestycja w cydr zacznie przynosić zyski i co z coraz większą konkurencją w tym segmencie?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Inwestycja w CYDR LUBELSKI powinna przynosić zyski od roku obrotowego 2016/2017, przy obecnie zakładanym tempie wzrostu rynku. Nowi konkurenci w tym segmencie moga pozytywnie wpłynać na tempo wzrostu całego rynku.

 

Moderator: Plik prezentacji już powinien być dostępny.

 

DD: Co z przejęciami innych firm?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Obecnie nie planujemy przejęć.

 

PP: Proszę powiedzieć co spółka zamierza zrobić z tak dużąilością gotówki, rozwój, dywidenda czy redukcja zadłużenia?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Gotówka w pierwszym rzędzie przeznaczana będzie na wypłatę dywidendy, która powinna rosnąć również w następnych latach. Pozostałe środki będziemy chcieli przeznaczać na atrakcyjne projekty na rynku alkoholi. Nie przesądzamy, czy będzie to rozwój organiczny czy inwestycje.

 

Zenon Musiał: Jakie zdarzenia jednorazowe wpłynęły na różnice w zysku netto?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Głównie sprzedaż aktywów nieoperacyjnych, tj. winiarni w Czechach i części nieruchomości w Bukareszcie.

 

Zenon Musiał: Czy przy obecnym poziomie zadłużenia spółka dalej będzie je ograniczać?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Zadłużenie spółki może nadal spadać, jeżeli nie zdecydujemy się na nowe istotne projekty inwestycyjne.

 

nana: Kiedy można się spodziewać dalszej sprzedaży działki w Rumunii?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie oczekujemy sprzedaży pozostałej części działki w bieżącym roku obrotowym.

 

flux: Czy spółka myśli nad buy-backiem?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Obecnie nie.

 

kargul: Czy Ambra zamierza wejść na inne rynki zagraniczne?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Koncentrujemy sie na rynku polskim oraz na istniejacych operacjach w Czechach, Rumunii i na Słowacji.

 

max: Jaka była kontrybucja spółki Winezja w osiągniętych wynikach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Wynik z działalności operacyjnej spółki Winezja.pl nie miał istotnego wpływu na wynik skonsolidowany, w którym ujęte zostały wyniki za 4 kwartał (od momentu przejęcia pakietu większościowego w marcu 2015 r.).

 

timo: Czy polityka dywidendowa na kolejny rok zakłada dalszy wzrost dywidendy?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Zakładamy wzrost dywidendy również w kolejnych latach.

 

dotkom: Dzień dobry, pomimo mniejszego zysku spółka postanowiła wypłacić większą dywidendę. Skąd taka decyzja?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Głownie z uwagi na niskie zadłużenie i znaczący wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.

 

PP: Ile procent w przychodach stanowią przychody z cydru i jaki widzicie możliwy wzrost tych przychodów. Jakie są perspektywy tego rynku?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Uważamy, że średnioterminowo konsumpcja wina będzie rosła w tempie szybszym niż np. w poprzednim roku, a upodobania Polaków się zmieniają, co wyraźnie pokazują ostatnie zmiany w strukturze konsumpcji, nie tylko wzrost konsumpcji win ale również spadek wódek czystych, wzrost wódek smakowych, wzrost whisky, powstanie rynku cydru.

 

Tymon: Czy poziom generowanych przepływów operacyjnych w przyszłych kwartałach również będzie na podobnym poziomie?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Przepływy pieniężne w kolejnych kwartałach mogą być niższe z powodu znaczącego zmniejszenia salda zapasów w porównaniu do poprzednich okresów, czego nie spodziewamy się w tak dużej skali w kolejnych okresach.

 

PP: Ile procent w przychodach stanowią przychody z cydru i jaki widzicie możliwy wzrost tych przychodów. Jakie są perspektywy tego rynku?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Obecnie udział cydru to około 7% sprzedaży Grupy. Jeżeli nasze oczekiwania co do rozwoju rynku cydru się spełnią, to udział ten może wzrosnąć do nawet 25%. Oceniamy docelowy poziom rynku na 30 do 80 mln litrów w ciągu 5 lat.

 

dotkom: Producentów na rynku Cydru jest coraz więcej. W ostatnim czasie rynek obiegla informacja że cydrem mogą być zainteresowani również producenci wódek. Czy obawiają się Panowie rosnącej konkurencji?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie obawiamy się konkurencji. CYDR LUBELSKI jest jedynym powszechnie dostępnym w Polsce cydrem produkowanym ze świeżych jabłek, co daje mu wyjątkowy i naturalny smak. Dlatego jest najchętniej wybieranym przez polskich konsumentów cydrem.

 

ome: Spółka sprzedała nieruchomości w Rumunii i Czechach – po jakich cenach? Czy spółka ma jeszcze jakieś nieruchomości na sprzedaż?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Cena sprzedaży części nieruchomości w Rumunii wynosiła 14 mln RON (szczegóły transakcji znajdują się w nocie nr 1 skonsolidowanego raportu opublikowanego przedwczoraj). Do sprzedaży pozostaje część tej nieruchomości.

 

Krystian: Witam. W liście zarządu czytamy, że planuje się wdrożyć program optymalizacji kosztów. Proszę coś więcej na ten temat powiedzieć. W jakich obszarach i o ile te koszty mogą się zmniejszyć?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Optymalizacja kosztów umożliwi zatrzymanie wzrostu kosztów. Nie zamierzamy jednak ograniczać naszej siły rynkowej, a źródeł optymalizacji upatrujemy w innych obszarach.

 

bartzg@op.pl: Jaki poziom mocy produkcyjnych jest obecnie wykorzystywany?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Ok. 70%.

 

anku: Co to jest biznes „fine wines”?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Biznes "fine wines" dotyczy win powyżej 20 zł sprzedawanych głównie bezpośrednio (sklepy detaliczne) i gastronomii.

 

mas: Jakie nakłady są planowane na Cydr w kolejnym roku obrotowym?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie publikujemy kwot nakładów na poszczególne projekty, nie zmniejszamy jednak naszego zaangażowania w rozwój CYDRU LUBELSKIEGO.

 

mas: Czy Cydr osiągnął już rentowność?

 

Zarząd Grupy AMBRA: CYDR LUBELSKI podobnie jak w poprzednim roku obciażył wynik operacyjny kwota 2,4 mln zł. Liczymy, że projekt będzie opłacalny w roku obrotowym 2016/17.

 

Krystian: I drugie pytanie ode mnie: spółka poprawia wyniki, ma nowy produkt, który spełnia oczekiwania klientów, rosną przychody, zarząd wydaje się kompetentny i dobrze komunikuje się z akcjonariuszami. A kurs praktycznie stoi w miejscu, a obrotu brak. Co, w opinii zarządu, może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Być może powodem jest niski free float, ale czy to może stanowić główną przyczynę marazmu na spółce?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Free float wynosi ok. 39%, jednakże wśród tych akcjonariuszy dominują akcjonariusze instytucjonalni (fundusze inwestycyjne, etc.) - ok. 25%.

 

fan wina: Dlaczego Państwa zdaniem spadła sprzedaż win?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Główną przyczyną spadku sprzedaży win było zmniejszenie konsumpcji win typu aperitif w Polsce, a także wzrost udziału dyskontów w rynku wina.

 

Ewa: Czy spółka rozważa jakieś akwizycje?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Obecnie nie.

 

MichałStaszewsk: Jak prognozują Panowie rynek wina na 2015 i 2016 rok? I jak się ma do tego planowana sprzedaż wina? Zakładacie raczej wzrost czy ustabilizowanie?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Oczekujemy utrzymania obecnego poziomu rentowności operacyjnej.

 

RomanW: Po stronie kosztowej mocno urosły wynagrodzenia. Z czego to wynika?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Ekspansja dystrybucyjna Cydru Lubelskiego wymagała rozbudowy organizacji sprzedaży, co łącznie z podwyżkami głównie dla pracowników działu sprzedaży wpłynęło na wzrost kosztów wynagrodzeń.

 

kristof: Jakie są pomysły spółki na zwiększenie przychodów?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Źródłami wzrostu przychodów będą wzrost na rynku cydru, a także wzrost w segmencie ”fine wines”. Będziemy również analizować możliwości wzrostu w nowych kategoriach alkoholi. Zakładamy również wzrost organiczny na rynku rumuńskim.

 

gru: Czy planujecie kolejne otwarcia Centrum Wina? Co z obecnymi punktami? Zostają tak jak są czy planujecie tu jakieś zmiany?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie planujemy istotnych zmian w liczbie sklepów Centrum Wina.

 

Stefan Szczygieł: Jakie wyniki spółka może osiągnąć w 2015/2016 roku?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Spółka nie publikuje prognoz wyników.

 

xenia: Jak idzie biznes i jakie są jego perspektywy w Rumunii?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Rynek rumuński rozwija się pomyślnie. Natomiast częste zmiany stawek akcyzy w Rumunii utrudniaja przewidywanie długoterminowego tempa wzrostu tego rynku. Dzięki temu, że jesteśmy obecni w Rumunii zarówno w segmencie alkoholi mocnych, jak i win mamy możliwość korzystania z rozwoju rynku niezaleznie od zmian w strukturze sprzedazy.

 

magda: witam - czy oprócz pysznego cydru planujecie jakieś produkty ?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Fresco Frizzante wprowadzone tego lata orzeźwiające, lekko musujące wino w wariantach białym i różowym sprzedaje się bardzo dobrze. Najważniejszą nowością tego roku, obok wprowadzenia Cydru Lubelskiego w puszce, jest aktualna premiera Cydr Lubelski Antonówka 2015.

 

gru: Spółka niemal podwoiła środki wygenerowane z działalności operacyjnej. Czego było ot następstwem?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Głównym źródłem cash flow z działalności operacyjnej był obok zysku operacyjnego również spadek zapasów.

 

ksiegowy: Co zakłada program optymalizacji kosztów?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Optymalizacja będzie obejmować m.in. koszty energii, logistyki, floty samochodowej, badania rynku, połączenie telefoniczne i transfer danych, ubezpieczenia, inne usługi.

 

PP: Jakie widzi Pan obecnie największe zagrożenia dla spółki i jaką ma Pan receptę na ich minimalizację?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Spółka ma stabilną pozycję na rynku i zdywersyfikowany portfel oparty na pozycji lidera w różnych segmentach rynku: wina musujące, wina stołowe, aperitif, brandy, szampany dla dzieci, sprzedaż win do gastronomii, własna sieć sprzedaży detalicznej. Czynniki ryzyka ograniczające potencjał wzrostu przychodów naszej Grupy oddziaływały na polskim rynku silnie w minionych okresach: wzrost udziału dyskontów, przechodzenie konsumentów win typu aperitif do innych alkoholi, zwłaszcza whisky. Spółka dotąd skutecznie kompensuje negatywne czynniki ryzyka rynkowego poprzez rozwój nowych źrodeł przychodów, jak np. rosnącą sprzedażą cydru.

 

Staszek: Czy Cydr dalej będzie motorem napędowym w kolejnych kwartałach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Cydr będzie nadal kontrybuować do wzrostu sprzedaży, szczególnie w pierwszym i czwartym kwartale roku obrotowego.

 

Wit: Jakie wyniki i jaki jest planowany rozwój Centrum Wina?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Obszar Centrum Wina generuje pozytywny wynik finansowy i oczekujemy wzrostu przychodów i zysków z tego perspektywicznego segmentu rynku wina.

 

S.Kozieł: Jak prognozują Panowie rynek wina na 2015 i 2016 rok? I jak się ma do tego planowana sprzedaż wina? Zakładacie raczej wzrost czy ustabilizowanie?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Oczekujemy umiarkowanego wzrostu rynku wina w najbliższych okresach w skali od 3 do 6%. Z segmentów wina oczekujemy stabilnych przychodów.

 

ggg: Czy mógłby Pan wytłumaczyć jakie znaczenie ma dla spółki kapitał obrotowy netto?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Efektywność wykorzystania kapitału obrotowego jest warunkiem generowania dobrych przepływów operacyjnych w dłuższym okresie, dlatego jest jednym z priorytetów zarządzania finansami w Grupie.

 

dex: Jaki poziom nakładów inwestycyjnych w nowym roku obrotowym pójdzie na cydr?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Inwestycje w produkcję cydru nie stanowia znaczacej części nakładów inwestycyjnych.

 

fan wina: Z czego Państwa zdaniem wynika tak niskie spożycie wina w Polsce? Czy znają Państwo dane na temat innych gatunków alkoholi? Inne alkohole spożywamy w większej ilości niż średnia w Europie? ☺

 

Zarząd Grupy AMBRA: Struktura konsumpcji napojów alkoholowych w Polsce różni się od średniej europejskiej zwiększonym udziałem wódki i piwa. Od 10 lat obserwujemy stopniowe zmniejszanie się tych dysproporcji, tzn. spadające udziały wódki i piwa na korzyść win i innych alkoholi międzynarodowych.

 

Maksymilian: Wynik brutto był większy niż przed rokiem. Co złożyło się na podatek, w tym odroczony, w tym i poprzednim roku?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Podatek odroczony w roku 2013/2014 obejmował jednorazowe ujęcie aktywa na podatek odroczony dotyczący amortyzacji znaków towarowych. W roku 2014/2015 nie było takich jednorazowych zdarzeń, a stawka efektywna nie odbiegała znacząco od nominalnej.

 

Moderator: Dziękujemy za pytania i liczny udział w naszym czacie. Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia!

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie