Chat with us, powered by LiveChat

Zarząd Bogdanki ocenił wezwanie Enei jako zgodne z interesem spółki

Skomentuj artykuł
© sakkmesterke - Fotolia.com

Zarząd Bogdanki przedstawił swoje stanowisko w sprawie wezwania na akcje spółki, ogłoszonego we wrześniu bieżącego roku przez Eneę. W ocenie Zarządu wezwanie jest zgodne z interesem spółki, a cena zaoferowana na wezwaniu odpowiada wartości godziwej Bogdanki.

 

W wydanym komunikacie Zarząd Bogdanki powołał się na następujące argumenty:

 

„(…) Jednakże, biorąc pod uwagę: (i) pozycję Wzywającego na polskim rynku energetycznym, (ii) dotychczasową współpracę pomiędzy Wzywającym oraz Spółką, (iii) plany inwestycyjne Wzywającego, w tym w szczególności dotyczące modernizacji istniejących oraz budowy nowych bloków energetycznych oraz (iv) jego zapotrzebowanie na surowiec dostarczany m.in. przez Spółkę, a także (v) możliwe do osiągnięcia przez Wzywającego oraz Spółkę efekty synergii (w wyniku realizacji Wezwania), Zarząd stwierdza, iż Wezwanie jest zgodne z interesem Spółki.”

 

W dokumencie Wezwania Enea zaznaczyła, iż zamierza rozwijać dotychczasową działalność Bogdanki i nie planuje zmieniać zasadniczego profilu działalności spółki. Nie zostały natomiast przedstawione szczegółowe informacje na temat zatrudnienia i lokalizacji prowadzonej działalności jednak zdaniem Zarządu Bogdanki można domniemywać, że wezwanie nie będzie miało istotnego wpływu na te obszary.

 

Powołując się na opinię KPMG oraz na przesłanki przedstawione w opublikowanym komunikacie, zarząd Bogdanki ocenił, że cena zaoferowana na wezwaniu, 67,39 zł za akcję, odpowiada wartości godziwej spółki. Wspomniane przesłanki wynikają między innymi ze scenariusza, który zakłada, że spółka dalej funkcjonowałaby jako niezależny podmiot. Są one związane z trudną sytuacją markoekonomiczną oraz polityczną, niepewnością co do kształtu restrukturyzacji polskiego górnictwa, a w związku z tym z trudnościami z pełną odbudową utraconych wolumenów sprzedaży, przy czym nie można wykluczyć ryzyka dalszego ubytku wolumenu.

 

„W powyższym scenariuszu należy założyć, iż Spółka w dalszym ciągu funkcjonować będzie jako niezależny podmiot, przy czym Zarząd podejmie odpowiednie kroki, aby utrzymać aktualny poziom sprzedaży, pomimo nadpodaży węgla energetycznego i jego spadających cen, a także możliwego częściowego ubytku wolumenu sprzedaży do ENEA Wytwarzanie od 2018 roku, spowodowanego wypowiedzeniem, w dniu 21 sierpnia 2015 roku, długoterminowego kontraktu na dostawę węgla” – napisano w komunikacie wydanym przez Bogdankę.

 

Przypomnijmy, że 18 września 2015 roku Rada Nadzorcza Bogdanki poinformowała o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym odbędzie się głosowanie dotyczące zmian w statucie spółki. Zgodnie z proponowanym zapisem żaden akcjonariusz nie będzie mógł posiadać więcej niż 10% głosów na Walnym Zgromadzeniu. NWZ zostało zwołane na 15 października bieżącego roku, z kolei zapisy na akcję Bogdanki w ogłoszonym przez Eneę wezwaniu będą trwały od 2 października do 16 października 2015 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu. Z kolei z wczorajszych nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Giełdy Parkiet, wynika, że Enea rozpoczęła proces badania due-diligence w KHW.

 

Bogdanka - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: LW Bogdanka S.A.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie