Chat with us, powered by LiveChat

Zarząd Tauronu odpowiada na pytania SII dotyczące kopalni Brzeszcze

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

 

Zarząd Spółki Tauron Polska Energia S.A. w odpowiedzi na blisko 20 pytań skierowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych do Spółki opublikował w formie raportu bieżącego odpowiedzi na zadane pytania. Przypomnijmy, że pytania Stowarzyszenia dotyczyły przede wszystkim planowanej inwestycji w Kopalnię Brzeszcze, ale także celów emisji. SII zwracało także uwagę, iż materiały opublikowane przez Spółkę były niekompletne. Chodziło w tym przypadku o brak informacji na temat aportu mającego być przedmiotem zapłaty za akcje, których emisję planuje Tauron Polska Energia S.A.

 

Cele emisyjne

 

Zarząd w przekazanych odpowiedziach wyjaśnił m.in., iż Spółka obecnie realizuje program inwestycyjny określony w „Strategii Korporacyjnej Grupy TAURON na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2023, który jest wyceniony na około 37 mld złotych. W tym na lata 2015-2020 nakłady szacuje się na ok. 25 mld zł. W ramach programu realizowane i planowane są obecnie 23 projekty strategiczne, tzn. o wysokich nakładach i szczególnym znaczeniu dla Spółki. Program obejmuje między innym takie inwestycje, jak budowa bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, budowa bloku gazowo-parowego klasy 413 MW w Elektrowni Łagisza, inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej umożliwiający przyłączanie źródeł (w tym rozproszonych), a także sprostanie wyzwaniom wprowadzanej regulacji jakościowej, inwestycje w źródła kogeneracyjne oraz modernizację i rozwój sieci ciepłowniczej, inwestycje w górnictwo w celu zabezpieczenia dostaw paliwa dla istniejących i planowanych jednostek wytwórczych. Zarząd dodał również, iż Celem podwyższenia kapitału zakładowego jest umożliwienie pozyskania środków finansowych na realizację powyższych inwestycji z jednoczesnym utrzymaniem wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA na poziomie nie wyższym niż 3,0. Spółka poinformowała także, że nie będzie komentować wypowiedzi medialnych Ministra Skarbu mogących sugerować, iż głównym celem dokapitalizowania Spółki Tauron Polska Energia S.A. ma być umożliwienie realizacji przejęcia części aktywów kopalni Brzeszcze.

 

W ocenie Zarządu nabycie części aktywów kopalni Brzeszcze przez Nowe Brzeszcze Grupa TAURON sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach nie spowoduje konieczności zmiany planów inwestycyjnych w zakresie kluczowych projektów inwestycyjnych określonych w Strategii Korporacyjnej, a przepływy finansowe spółki Nowe Brzeszcze nie będą miały istotnego wpływu na wyniki finansowe i sytuację majątkową Grupy.

 

Zarząd Spółki uważa także, iż w obecnych warunkach na rynku surowcowym, pozyskanie aktywów górniczych stanowi okazję inwestycyjną, która pozwoli Grupie rozwijać działalność opartą na pełnym łańcuchu wartości – od wydobycia, przez wytwarzanie, dystrybucję, po sprzedaż energii elektrycznej i ciepła do klientów.

 

Nakłady na Brzeszcze

 

Z kolei jak wyjaśnia Spółka, podstawą złożenia oferty nabycia aktywów kopalni Brzeszcze były opinie i ekspertyzy doradców Spółki określające m.in. poziom nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2018 w wysokości 253 mln zł. Szczegółowy rodzaj i poziom nakładów inwestycyjnych na Aktywa ma być ustalony i zaproponowany przez Nowe Brzeszcze po zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży Aktywów.

 

Kiedy Brzeszcze będą rentowne?

 

Zgodnie z informacjami Zarządu podejmowane będą także działania zmierzające do tego, aby spółka Nowe Brzeszcze osiągnęła rentowność w możliwie najkrótszym czasie. Osiągnięcie rentowności będzie zależało m.in. od wolumenu wydobycia, efektów planowanej restrukturyzacji oraz innych czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza sytuacji na rynku węgla.

 

Jaki będzie aport?

 

Warto także przypomnieć, iż we wcześniejszym komunikacie, tj w dniu 22 października Spółka opublikowała również informację, z której wynikało iż w dniu 22 października 2015 r. otrzymała pismo z Ministerstwa Skarbu Państwa z informacją, iż Rada Ministrów w dniu 20 października 2015 r. przyjęła wniosek Ministra Skarbu Państwa o wyrażenie zgody przez Radę Ministrów na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, poprzez wniesienie do TAURON Polska Energa S.A. części należących do Skarbu Państwa akcji spółki Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. stanowiących do 1,01% kapitału zakładowego, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym TAURON Polska Energia S.A. Tym samym zamknięte zostały spekulacje na temat przedmiotu potencjalnego aportu, jaki ma być wniesiony przez Skarb Państwa w zamian za emitowane akcje.

 

Opinia SII

 

W ocenie Stowarzyszenia, informacje przekazane przez Zarząd Spółki, zarówno w opublikowanym raporcie, jak i ostatnich komunikatach przekazanych dla mediów niewątpliwie zwiększają wiedzę inwestorów na temat planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Brakuje jednak w dotychczasowych wypowiedziach i komunikatach m.in. szczegółowych informacji na temat przyjętych założeń dla czynników zmiennych, w szczególności zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na efektywność tej inwestycji. Inwestorzy nie mają też pewności jakie będą finalne parametry zatrudnienia pracowników Brzeszcz, które obok cen węgla i planowanych inwestycji, mogą się okazać kluczowe dla rentowności tego przedsięwzięcia. To oznacza, że czynniki sporej niepewności pozostają. SII podczas obrad NWZ zamierza pytać Zarząd Spółki o dalsze szczegóły dotyczące planowanej emisji oraz operacji przejęcia aktywów kopalni Brzeszcze.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie