Dzisiaj ma zostać wydany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności (lub nie) zmian w OFE, które miały miejsce na początku 2014 r.
Przypomnijmy, polski rząd zabrał wówczas zgromadzone w OFE obligacje Skarbu Państwa o wartości około 150 miliardów złotych. Następnie obligacje te umorzył, a ich równowartość została dopisana do naszych indywidualnych rachunków w ZUS-ie.
Inne ważne postanowienia tej reformy, zwanej potocznie „antyreformą OFE”, to:
- zakaz inwestowania OFE w obligacje, bony i inne papiery wartościowe emitowane przez Skarbu Państwa lub NBP
- zakaz inwestowania OFE w obligacje, bankowe papiery wartościowe lub listy zastawne, emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego
- Następnie do lipca 2014 r. każdy kto chciał pozostać w OFE musiał to zadeklarować. Tak zwana „domyślność” była po stronie ZUS-u, tj. poniechanie jakichkolwiek działań skutkowało przeniesieniem naszych oszczędności w całości do ZUS-u.
- Żeby OFE nie było za łatwo, uchwalono zakaz reklamy OFE w tzw. okienkach transferowych, czyli w tym przypadku od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.
Zakazy związane z inwestowaniem OFE w państwowe obligacje oraz zakaz reklamy OFE zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Natomiast sam fakt zabrania nam i umorzenia części obligacyjnej naszych oszczędności został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Dzisiaj, po blisko dwóch latach, ma być znany wyrok. Niestety należy przyznać, że nawet wyrok, który nie zostawi suchej nitki na tej reformie prawdopodobnie nic nie zmieni. Wszakże zmian, w szczególności umorzenia obligacji, nie da się cofnąć.
Przypomnijmy iż w okresie do lipca 2014 r. około 2,5 mln osób zadeklarowało, że zostaje w OFE. Było to około 18% wszystkich uprawnionych.
Dla porównania, wiemy jak wybrali inwestorzy giełdowi. Zadaliśmy w ostatnim Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów pytanie czy zostali w OFE, czy w ZUS?
Oto wyniki:
- 51% inwestorów zadeklarowało, że zostaje w OFE i nie zamierza nic zmieniać
- 16,4% inwestorów zadeklarowało, że wybrali OFE, ale w najbliższym „okienku transferowym”, tj w lipcu 2016 roku rozważą przejście do ZUS-u
- 32,6% inwestorów zdecydowało się na ZUS