Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie czatu inwestorskiego z PZU

Skomentuj artykuł
© Zffoto - Fotolia.com

Dnia 23 listopada 2015 roku odbył się czat inwestorski ze spółką PZU S.A. Na pytania internautów odpowiadał Przemysław Dąbrowski, Członek Zarząd PZU /PZU Życie, CFO Grupy PZU. Poniżej prezentujemy najciekawsze fragmenty wypowiedzi przedstawiciela spółki.

 

Prowadzona działalność

„Główna przyczyna przeprowadzenia przez PZU splitu akcji to zwiększenie dostępności akcji dla inwestorów indywidualnych oraz dywersyfikacja akcjonariatu. Podział wartości nominalnej akcji PZU ma charakter techniczny i nie ma wpływu na osiągane przez Spółkę zyski i ponoszone koszty działalności.”

 

„Przekształcenie w konglomerat nie będzie źródłem żadnych korzyści. Jest to wymóg prawny i niestety zwiększy koszty. Głównym celem prawodawcy tworzenia konglomeratu jest integracja zarządzania finansami i ryzykiem w jednym miejscu w ramach Grupy bankowo-ubezpieczeniowej.”

 

„Czekamy na decyzje naszych partnerów (sprzedających). Nie są prowadzone żadne oficjalne rozmowy ale oczywiście mamy kontakt ze sprzedającymi. (banki - red.)

 

„Oczekiwane niskie stopy zwrotu z aktywów takich jak obligacje skarbowe zmuszają zakłady ubezpieczeń do poszukiwania nowych źródeł dochodów. Grupa PZU dysponuje wielką bazą klientów oraz silnym brandem. Pozycjonuje nas to idealnie do rozwijania się w obszarach usług zdrowotnych i innych usług finansowych w tym bankowości.”

 

Rynek opieki zdrowotnej

„W ramach projektu PZU Zdrowie nabywamy nieduże placówki podstawowej opieki zdrowotnej i je integrujemy z istniejącą już siecią placówek. Niezależnie rozwijamy narzędzia informatyczne, które mają pozwolić na lepszą integrację nabytych placówek. Rośnie nam sukcesywnie sprzedaż ubezpieczeń zdrowotnych.”

 

„Przejęliśmy kilka małych placówek podstawowej opieki medycznej. Mówimy o podmiotach o przychodach do 10mln PLN. Integrujemy je teraz.”

 

„Rynek ubezpieczeń OC szpitalnego i NW dla szpitali jest dużym rynkiem z silną konkurencją. Utworzenie TUW-u ma na celu zbudowanie zupełnie nowej struktury na tym rynku, która pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem. Członkowie TUW-u, szpitale dzięki uczestnictwu w TUW-ie będą bardziej zmotywowane do dobrego zarządzania ryzykiem, gdyż uczestniczą w zyskach i stratach.”

 

Rola KNF w przeciwdziałaniu wojnie cenowej

„PZU podjęło decyzję o podniesieniu cen ubezpieczeń komunikacyjnych zanim otrzymało list z KNF.”

 

„Niestety do tej pory działania nadzoru nie były bardzo skuteczne w tym obszarze (cen polis). Mam nadzieję, że narzędzia jakie otrzyma KNF w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej zwiększą skuteczność.”

 

„Mam nadzieję, że obawy przed karami spowodują wzrost cen. Wielkość kar zależy od rozmiaru firmy. Co ciekawe, kary mogą też dotyczyć Członków Zarządów firm a nie tylko firm.”

 

Wyniki za III kw. 2015 roku

„Niestety wyniki za IIIkw negatywnie nas zaskoczyły w zakresie rentowności ubezpieczeń. W związku z tym podjęliśmy decyzję o podniesieniu cen i optymalizacji procesów likwidacji szkód.”

 

„Wyniki za III kw 2015 są niższe przede wszystkim na niższą rentowność ubezpieczeń majątkowych (niższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych oraz wyższe koszty szkód) oraz gorsze dochody z lokat (niskie stopy procentowe oraz brak wzrostu WIG).”

 

„Wyniki za III kw 2015 uwzględniają wyniki przejętych spółek ubezpieczeniowych i w tym zakresie nie są w pełni porównywalne z wynikami za III kw 2014.”

 

„Rok 2016 będzie rokiem wymagającym. W działalności ubezpieczeniowej powinna się poprawić rentowność ze względu na oczekiwany wzrost cen. Niestety pełen będzie widoczny w 3 i 4 kw 2016. Nie zakładamy też dużo lepszej sytuacji jeśli chodzi o dochody z lokat.”

 

Z pełnym zapisem czatu można zapoznać się w tym miejscu.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie