Chat with us, powered by LiveChat

Czy do końca roku wartość euro zrówna się z dolarem?

Skomentuj artykuł
© zest_marina - Fotolia.com

Od połowy października bieżącego roku dolar znacznie zyskał na wartości względem euro, niemal 8%. Kurs wymiany EUR/USD kształtuje się obecnie w okolicach poziomu 1,06 i jest coraz bliżej poziomów z początku roku – 1,05. Czy wsparcie to zostanie przełamane i otworzy drogę do dalszego umacniania się dolara, a nawet do parytetu?

 

Półtora roku temu, w maju 2014 roku za euro płacono nawet 1,39 dolara. Następnie w ciągu niecałego roku kurs wymiany zmienił się na 1,05, dolar umocnił się o niemal 25%. Wtedy to, w marcu 2015 roku, pojawiły się pierwsze komentarze o tym, że dojście do parytetu - EUR/USD 1,00, jest tylko kwestią czasu. Jak dotąd to nie nastąpiło, jednak ostatnie półtora miesiąca to pasmo mocnego umacniania się dolara.

 

Ten trend na dolarze można tłumaczyć w prosty sposób. Po pierwsze, coraz silniejsza gospodarka Stanów Zjednoczonych, a po drugie, stagnacja i problemy w Europie, jak chociażby ostatni zamach terrorytyczny we Francji. Grudzień może przynieść kolejne bodźce przemawiające za umocnieniem dolara. Dni 3 grudnia i 15-16 grudnia 2015 roku mogą okazać się przełomowe. Już jutro, czyli w czwartek (3.12), EBC może ogłosić poszerzenie programu luzowania polityki pieniężnej. Możliwości ma kilka (więcej na ten temat w tym miejscu), jednak którakolwiek zastosowana metoda wpłynie na osłabienie euro. Z kolei na 15-16 grudnia bieżącego roku planowane jest posiedzenie FED, na którym oczekuje się pierwszej podwyżki stóp procentowych.

 

Silne umocnienie dolara w ostatnich tygodniach może być tłumaczone oczekiwaniem na opisywane wyżej zdarzenia. Przy czym warto zaznaczyć, że historycznie po podwyżce stóp procentowych w pierwszych miesiącach dolar osłabiał się, a dopiero później średnio po trzech miesiącach umacniał się (więcej tutaj). Z tego względu wydaje się, że w tym roku być może nie zobaczymy parytetu na EUR/USD, ale pozostaje to realny scenariusz na rok 2016.

EUR/USD

W drugiej połowie października kurs EUR/USD wybił dołem kanał wzrostowy, po czym nastąpiły dynamiczne spadki do poziomu 1,06. Najbliższe, ale zarazem bardzo silne wsparcie dla kursu, można wyznaczyć w okolicach 1,05, dołka z marca bieżącego roku. Zachowanie kursu w tym obszarze będzie kluczowe. Z kolei najbliższy opór rysuje się na poziomie ostatnich lokalnych dołków w okolicy poziomu 1,08.

 

EUR/USD - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

GBP/USD

Kurs GBP/USD porusza się w kanale spadkowym i obecnie znajduje się na poziomie silnego wsparcia 1,50. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do testowania kolejnych dołków, najpierw w okolicach 1,47, a następnie 1,455. Z kolei najbliższy opór można wyznaczyć na poziomie ostatnich lokalnych dołków – okolice 1,525.

 

GBP/USD - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

USD/JPY

Na wykresie USD/JPY można wyznaczyć trzy bardzo istotne poziomy: 118,5, 121,5 oraz 125. W ostatnich tygodniach kurs odbił się od najdalszego wsparcia - 118,5, po czym w silnym kanale wzrostowym przebił opór 121,5. Kurs opuścił dołem kanał wzrostowy jednak z punktu analizy technicznej wciąż aktualny pozostaje scenariusz testowania szczytów na poziomie 125. Lokalne wsparcie można wyznaczyć na poziomie 122,3, przy którym rysowały się świece z dolnym cieniem.

 

USD/JPY - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

USD/CHF

Po gwałtownym umocnieniu się franka na początku 2015 roku po decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego o uwolnieniu kursu, frank osłabił się do poziomu sprzed tej decyzji. Obecnie kurs kształtuje się w okolicy 1,02 i jeśli ten poziom zostanie obroniony frank może dalej tracić względem dolara. Linia trendu wzrostowego przebiega daleko, okolice 0,965, jednak bliższe wsparcia można wyznaczyć na poziomie 1,00, czy też 0,98.

 

USD/CHF - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie