Czat z Remigiuszem Nowakowskim - Prezesem Zarządu TAURON Polska Energia S.A. |
|
18 grudnia godzina 12:00 |
Dodaj czat do swojego Kalendarza Google |
Na pytania inwestorów odpowiadał:
Remigiusz Nowakowski
Absolwent Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorant w Katedrze Strategii i Metod Zarządzania na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
W latach 2002-2006 był prezesem zarządu oraz współwłaścicielem firmy konsultingowej INERCON obsługującej m.in. procesy fuzji i przejęć przedsiębiorstw z sektora energetyki i utilities w Polsce. W latach 2006-2008 jako wiceprezes zarządu, dyrektor Pionu Rozwoju TAURON Polska Energia oraz prezes zarządu EnergiaPro Koncern Energetyczny (obecnie część TAURON Dystrybucja) był zaangażowany w realizację kluczowych projektów restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego, tj. konsolidację spółek energetycznych tworzących Grupę TAURON oraz realizację procesu unbundlingu i utworzenie operatorów systemów dystrybucyjnych.
W latach 2008-2015 był związany z międzynarodowym koncernem energetycznym Fortum, pracując na różnych stanowiskach menedżerskich. W latach 2012-2015 był dyrektorem ds. optymalizacji produkcji i zarządzania paliwami oraz prokurentem w Fortum Power and Heat Polska, Fortum Zabrze oraz Fortum Bytom. Od grudnia 2012 r. kierował funkcją biznesową optymalizacji produkcji i zarządzania paliwami w Dywizji Heat Electricity Sales and Solutions Fortum w Polsce, gdzie był odpowiedzialny w szczególności za tworzenie strategii Fortum w Polsce, tworzenie i implementację strategii zaopatrzenia w paliwa, koordynację procesu zakupu paliw, planowanie i optymalizację produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowniach, tworzenie analiz rynku energii i prognozowanie trendów cen paliw
i energii. W latach 2008-2012 odpowiadał za rozwój nowych inwestycji i budowę elektrociepłowni Fortum w Polsce.
Menedżer posiadający bogate doświadczenie w obszarze tworzenia i realizacji strategii rozwoju w sektorach energii elektrycznej i ciepła w Europie Środkowej i Północnej, w tym w szczególności zarządzania strategicznego w zakresie inwestycji i gospodarki paliwowej przedsiębiorstw energetycznych, a także przygotowania i rozwoju projektów inwestycyjnych, projektowania i implementacji modeli partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z TAURON Polska Energia SA, który odbędzie się 18 grudnia (piątek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Moderator: Szanowni Państwo, Serdecznie witamy na czacie inwestorskim z Remigiuszem Nowakowskim, Prezesem Zarządu TAURON Polska S.A. Zapraszamy do zadawania pytań.
DGP: Jak zapatruje się Pan na potencjalne plany konsolidacji polskiego sektora energetycznego?
Remigiusz Nowakowski: Biorąc pod uwagę obecny kształt sektora niewątpliwie istnieje potencjał do jego dalszej konsolidacji. Uważam jednak, że to program rządowy i polityka energetyczna kraju wskażą kształt sektora. Powstało Ministerstwo Energii, co jest bardzo dobrym krokiem, bo pozwala na koordynację działań, które do tej pory były rozdzielone w różnych resortach. Pozwoli to także skutecznie realizować politykę energetyczną Polski. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach ewentualnej dalszej konsolidacji, ale z pewnością Grupa Tauron jest na taki proces gotowa i może odegrać w nim istotną rolę.
Ryszard: Czy Pana zdaniem Tauron powinien przejąć kopalnię Brzeszcze?
Remigiusz Nowakowski: Zostały zaciągnięte zobowiązania w postaci umowy na zakup KWK Brzeszcze. Naszym celem będzie jak najszybsza integracja kopalni i możliwie najszybsze wprowadzenie programu poprawy efektywności w celu doprowadzenia do satysfakcjonującego poziomu rentowności. Przy założeniu zwiększenia produkcji kopalni Brzeszcze do poziomu około 1,8 mln ton rocznie, możliwe będzie pokrycie własną produkcją węgla około 50-60% łącznej produkcji energii.
Staszek: Jak ocenia Pan perspektywy przed spółką?
Remigiusz Nowakowski: Branża energetyczna działa w bardzo wymagającym otoczeniu. Poprawa efektywności operacyjnej we wszystkich segmentach spowoduje wzmocnienie naszej pozycji rynkowej. Naszą przewagą jest duży udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej i jej dystrybucji (co zapewnia stabilność przepływów finansowych). Będziemy koncentrować się na zwiększaniu przychodów wykorzystując liczbę klientów, która jest proporcjonalnie większa niż w przypadku pozostałych grup energetycznych.
Magda: Jakie są najbliższe plany rozwojowe / inwestycyjne Grupy Tauron?
Remigiusz Nowakowski: Rozpoczynamy przegląd portfela inwestycyjnego. Być może konieczna będzie weryfikacja niektórych projektów inwestycyjnych. Kluczową kwestią będzie zapewnienie rentowności każdej inwestycji.
fan: Jak ocenia Pan otoczenie dla spółki? Czy w najbliższych kwartałach można spodziewać się raczej jego polepszenia czy pogorszenia?
Remigiusz Nowakowski: Dużo będzie zależało od nowej polityki energetycznej, w tym możliwości wprowadzenia rynku mocy, wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji oraz polityki regulacyjnej. Polska ma dobre wskaźniki makroekonomiczne na tle innych krajów środkowoeuropejskich, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację spółki.
Deamon: Rynek dość pozytywnie zareagował na zmianę zarządu w Tauronie? Jak Pan myśli czym to może być spowodowane?
Remigiusz Nowakowski: Osoby pracujące w nowym zarządzie TAURONA pomimo relatywnie młodego wieku mają duże doświadczenie w branży - w tym w pracy w międzynarodowych koncernach energetycznych. Ambicją zarządu jest przekształcenie Grupy TAURON w nowoczesny koncern energetyczny i wykorzystanie najlepszych praktyk z innych międzynarodowych grup.
Kania: Czy widzi Pan sens inwestowania w gazowe źródła wytwarzania? Co ze Stalową Wolą?
Remigiusz Nowakowski: Stalowa Wola jest projektem, któremu szczególnie się przyglądamy. Kluczowe czynniki sukcesu dla tego projektu to możliwość sprzedania usług systemowych PSE oraz zapewnienie możliwie najlepszej relacji ceny gazu do energii elektrycznej (clean spark spread).
Izabella: Kurs akcji Tauron w tym roku zachowywał się bardzo słabo – doszedł do historycznych minimów. Co robicie, żeby to zmienić?
Remigiusz Nowakowski: W pierwszej kolejności naszym celem będzie utrzymanie relacji długu do EBITDA na bezpiecznym poziomie poniżej kowenantów bankowych. Poza tym wdrożenie ambitnego programu poprawy efektywności w całej Grupie. Bezwzględnym celem jest również utrzymanie obecnego ratingu BBB i przywrócenie mu perspektywy stabilnej.
Kania: Jakie macie plany dla odnawialnych źródeł energii? Co z wiatrakami?
Remigiusz Nowakowski: Biorąc pod uwagę wymagania polityki klimatycznej polski sektor energetyczny będzie musiał dążyć do większego zrównoważenia swojego miksu paliwowego. Już dziś TAURON jest poważnym graczem na rynku OZE. W naszej Grupie znajduje się 35 elektrowni wodnych oraz cztery farmy wiatrowe. Łączna moc naszych aktywów wytwórczych OZE przekracza 400 MW. Polityka TAURONA wobec OZE zostanie szczegółowo zapisana w zaktualizowanej strategii korporacyjnej, którą planujemy przyjąć w przyszłym roku. O ewentualnych partnerstwach biznesowych w obszarze OZE zarząd zdecyduje, gdy dokładnie pozna szczegóły i zaawansowanie projektów. Zarząd rozważa różne scenariusze.
OHU: Czy Tauron planuje w najbliższych latach wypłacać godziwą dywidendę?
Remigiusz Nowakowski: Naszym celem w dłuższej perspektywie jest realizacja aktualnej polityki dywidendowej. Wysokość dywidendy w poszczególnych latach będzie zależała od nowej strategii oraz tempa realizacji programu inwestycyjnego i programu poprawy efektywności.
jerzyk: Czy brak emisji akcji w znacznym stopniu pokrzyżuje plany spółki?
Remigiusz Nowakowski: W związku z przyjętym programem emisji obligacji o wartości ok. 6,3 mld zł nie widzimy większego ryzyka płynnościowego, ale brak decyzji o dokapitalizowaniu jest czytelnym sygnałem od inwestorów. Zarządowi zależy na odbudowie zaufania do spółki.
Adam_S: Pojawiają się głosy, że chińskie banki zostały udziałowcami spółki. To bardzo niepokojące. Czy to prawda i co z tym Pan chce zrobić?
Remigiusz Nowakowski: Zgodnie z aktualną wiedzą spółki inwestorzy z Chin nie są znaczącymi tj. posiadającymi powyżej 5% akcji akcjonariuszami.
rebel: Czy cała produkcja węgla z kopalni jest sprzedawana na potrzeby Tauronu?
Remigiusz Nowakowski: Kopalnie Grupy TAURON sprzedają ok. 70% swojego wydobycia do naszych elektrowni. Reszta, w tym tzw. węgiel gruby, trafia na rynek.
Pytający: Na podstawie kilku Pana odpowiedzi można stwierdzić, że są one pisane pod PR rządu, czyli jest to głos polityki. Zgodzi się Pan z tą tezą?
Remigiusz Nowakowski: Nie jestem politykiem, tylko menedżerem. Moim celem jest działanie, którego efektem będzie wzrost wartości spółki. Spółka nie działa jednak w próżni i polityka energetyczna Polski wywiera na nią wpływ. Nowa strategia Grupy będzie wyznacznikiem dalszego kierunku rozwoju Grupy TAURON.
Maciej Martewicz: Na ile (w złotych) ocenia Pan wpływ rezerwy zimnej i operacyjnej na Tauron w 2016?
Remigiusz Nowakowski: Zakładamy, że wpływy z operacyjnej rezerwy mocy będą na poziomie nie niższym niż w bieżącym roku Dodatkowo pojawią się wpływy z interwencyjnej rezerwy zimnej. Do tej pory TAURON był głównym beneficjentem mechanizmu ORM.
Pytający: Czy w Tauron będzie jakiś przegląd kadr i ewentualne redukcje po zmianach zarządu?
Remigiusz Nowakowski: Jednym z priorytetów zarządu będzie reforma struktury zarządczej w Grupie Kapitałowej. Naszym celem jest uproszczenie modelu zarządzania Grupą i redukcja liczby poziomów zarządzania.
Pytający: Co jest w zasadzie wartością spółki? Niech Pan spojrzy na cenę akcji swojej spółki.
Remigiusz Nowakowski: Na cenę akcji spoglądam codziennie, ponieważ również jestem akcjonariuszem indywidualnym posiadającym akcje TAURONA. Jedną z kluczowych wartości Grupy jest liczba klientów - ponad 5,4 mln, którym możemy zaoferować znacznie więcej niż tylko energię elektryczną.
kris.nipo@gmail.com: Jako akcjonariusz uważam za bardzo istotny rozwój Spółki poprzez inwestycje w innowacyjne rozwiązania. W mojej ocenie bardzo duże szanse daje wdrożenie produkcyjne projektu metanizowania CO2. Jaką wagę ma dla Pana ten projekt?
Remigiusz Nowakowski: Mam świadomość, iż struktura aktywów Grupy TAURON wymaga znalezienia rozwiązań minimalizujących emisję CO2 z paliw kopalnych. Rozpoczęliśmy nowatorski projekt związany z zagospodarowaniem CO2 i będziemy poszukiwać kolejnych innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Komercyjne wykorzystanie CO2 powstałego przy produkcji energii może znacznie poprawić konkurencyjność naszej Grupy.
Remigiusz Nowakowski: Szanowni Państwo, dziękuję za liczny udział w dzisiejszym czacie. Chciałbym kontynuować aktywny dialog z inwestorami. Zapraszam serdecznie do udziału w kolejnych czatach, które zorganizujemy przy okazji publikacji raportów okresowych i innych istotnych dla Grupy wydarzeń. Korzystając z okazji składam Państwu serdeczne życzenia radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dużych wzrostów na rynkach w 2016 roku, ze szczególnym uwzględnieniem akcji TAURONA :)