Chat with us, powered by LiveChat

Średnie kroczące na wykresach indeksów branżowych - sygnały, teoria i perspektywy

Skomentuj artykuł
© denisismagilov - Fotolia.com

Dla wszystkich miłośników średnich kroczących przygotowaliśmy przegląd indeksów branżowych w celu odnalezienia ostatnich potencjalnych sygnałów inwestycyjnych. Ogólny wydźwięk z przeprowadzonej analizy jest negatywny, lecz jest kilka czynników, które pozwalają na podtrzymanie nadziei w oczekiwaniu na rozwój sytuacji.

 

1. WIG-banki 

 

Rozpoczniemy od banków, gdyż według powszechnie znanej zasady, bez wzrostów tego indeksu nie można oczekiwać hossy na szerokim rynku. W obcym czasie średnia z najkrótszego okresu (15 dni) podąża w północnym kierunku, co może prowadzić do przecięcia w przyszłości średniej z 45 sesji. Byłoby to potencjalnym sygnałem kupna, dlatego warto obserwować w najbliższym czasie ten indeks, jak również banki, które go tworzą. Dopiero w momencie, gdy średnie zamienią się miejscami i ułożą się w kolejności (od dołu) 100 (zielona), 30 (niebieska), 15 (pomarańczowa), będzie można mówić o zmianie długoterminowego trendu na wzrostowy.

 

 

 

 

2. WIG-budownictwo

 

Na indeksie spółek budowlanych dostrzegamy same negatywne sygnały płynące z analizy średnich kroczących. Pod koniec 2015 roku średnia 15 dniowa przecięła od góry średnią 100 dniową, a średnia 45 dniowa jest tego bardzo bliska. W momencie, gdy do tego dojdzie będzie można mówić o zmianie długoterminowego trendu na spadkowy. 

 

 

3. WIG-chemia

 

Niepokojące sygnały również można dostrzec patrząc na wykres chemicznego indeksu WIG. W tym przypadku w dniu na wykresie pojawił się potencjalny sygnał sprzedaży, gdyż średnia 15 dniowa przecięła od góry średnią trzykrotnie od siebie dłuższą. Na kurs tego indeksu wpływają głównie dwie spółki: Ciech oraz Grupa Azoty. Druga z tych spółek, której udział w portfelu indeksu wynosi ponad 45% zanotowała bardzo niekorzystną końcówkę poprzedniego roku, co jest jedną z przyczyn obniżki średniej 15 dniowej. 

 

 

 

4. WIG-media

 

Negatywny rozwój sytuacji również jest widoczny na wykresie indeksu spółek medialnych. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do przecięcia średniej ze 100 sesji przez średnią z 45 sesji, gdyż oznaczać to będzie zmianę długoterminowego trendu na spadkowy. Istotną informacją w tej sytuacji jest 80 procentowy udział akcji Cyfrowego Polsatu w tym indeksie, gdyż spółka ta zanotowała dynamiczne spadki w końcówce ubiegłego roku. W przypadku poprawy sytuacji tej spółki widoczny będzie zwrot w kierunku średnich kroczących. 

 

 

 

5. WIG-deweloperzy

 

Po negatywnym sygnale, który pojawił się pod koniec ubiegłego roku (przecięcie średniej z 45 sesji przez średnią 15 dniową), dostrzec można dynamiczny zwrot kierunku krótszej ze średnich. Gdyby doszło do powrotnego przecięcia się tych linii można będzie rozpocząć poszukiwania potencjalnych sygnałów kupna na wykresach spółek deweloperskich.

 

 

 

-

Analizy papierów wartościowych w ramach projektu "Newsroom", są tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie są rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie