Chat with us, powered by LiveChat

Albert „Longterm” Rokicki: Nie ma sensu inwestować w banki

Skomentuj artykuł

Albert „Longterm” Rokicki odpowiadał na pytania zadane przez internautów dotyczące między innymi bieżącej koniunktury w Polsce i na świecie, dywersyfikacji portfela obligacjami, czy zagrożeniach w 2016 roku. Poniżej materiał wideo, a także skrót pytań i odpowiedzi.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym materiale.

Inwestorzy.tv


 

Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:30 – Jak skomentujesz wybór Małgorzaty Zaleskiej na Prezesa GPW?

Albert „Longterm” Rokicki: Przynajmniej wizualnie nowa prezes podoba mi się o wiele bardziej niż jej poprzednik. Również bardzo podobają mi się jej pierwsze wypowiedzi, jak chociażby wskazanie na potrzebę budowania edukacji finansowej czy promowanie długoterminowego inwestowania w wartość.

 

2:10 – Czy istnieje ryzyko wprowadzenia podatku od transakcji kapitałowych w naszym kraju?

A„L”R: Myślę, że to ryzyko jest już całkowicie zażegnane.

 

3:10 – Jakie masz zdanie o rynku Catalyst (rynku obligacji)? Czy według ciebie może on stanowić element dywersyfikacji?

A„L”R: Jak najbardziej tak. Obligacje korporacyjne solidnych fundamentalnie, stabilnych przedsiębiorstw, typu chociażby PKN Orlen czy pomimo wszystko banki, mogą stanowić dobrą dywersyfikację naszego portfela inwestycyjnego.

 

4:32 – Czy Trakcja ma szansę na 23 zł w tym roku?

A„L”R: Takie pytania kierowałbym do Wróżbity Macieja. Słyszałem, że w poniedziałki jest promocja na jego wróżby. Nie jestem wróżbitą, nie staram się prognozować, ja tylko oceniam spółki jakościowo.

 

5:12 Jak widzisz przyszłość Kopexu?

A„L”R: Moja rada to obserwowanie KGHM ponieważ jest to lider branży wydobywczej, górniczej w naszym kraju. W momencie kiedy KGHM odbije, złapie swoje twarde dno, to i spółki powiązane z wydobyciem również odbiją.

 

6:00 – Spadki w Chinach to okazja do kupna jakiejś ciekawej spółki czy poważne, długoterminowe problemy?

A„L”R: Zawsze się z tego śmieję ponieważ pomimo tych spadków, krachu na giełdzie chińskiej, to tamtejsza giełda wciąż jest około 50% powyżej swojego poziomu z dołka 2014 roku. Osobiście nie inwestuję w Chinach, jednak długoterminowo na przekór obiegowej opinii jestem wciąż byczo nastawiony do Chin.

 

7:46 – Chciałbym usłyszeć opinię o Livechat, niedawno widziałeś ją jako topową.

A„L”R: Obecna wycena Livechat na giełdzie pod względem wskaźników fundamentalnych jest kosmiczna dlatego na razie odszedłem od tej spółki.

 

9:05 – Proszę o prognozę dla sektora bankowego w kontekście planu wprowadzenia podatku od aktywów bankowych.

A„L”R: Obecnie uważam, że nie ma sensu inwestować w ten sektor, a nawet, że nie ma sensu łapać przysłowiowego spadającego noża. Nie spodziewam się szybkiego odbicia.

 

11:12 – Jakie są największe zagrożenia dla polskiej giełdy w 2016 roku i jak oceniasz prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

A„L”R: Uważam, że wszystkie wewnętrzne zagrożenia są zdyskontowane, uwzględnione w cenach. Największym zagrożeniem dla polskiej giełdy byłoby załamanie się rynków krajów rozwiniętych.

 

13:06 – Jak widzisz szanse na spadek WIG20 poniżej 1520 punktów?

A„L”R: Wszystko jest możliwe i trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz, nawet ten najgorszy. Nie można być jak sparaliżowana sarna w świetle nadjeżdżającego tira.

 

14:47 – Czy w Polsce dojdzie do tego, że przeciętni ludzie będą traktować giełdę jako lokatę kapitału na przyszłość, emeryturę, a nie kasyno?

A„L”R: Miejmy nadzieję, że podejmowane działania edukacyjne będą krzewić świadomość społeczeństwa i giełda nie będzie się kojarzyć z czymś negatywnym.

 

17:24 – Ile potrwają jeszcze spadki i jak nisko zejdziemy?

A„L”R: Najgorszy scenariusz, w który nie wierzę, to testowanie dołków z 2009 roku, 1250 – 1300 punktów na WIG20.

 

19:48 – Jak widzisz szanse naszej giełdy w korelacji do coraz gorszej kondycji giełd w USA i Europy Zachodniej?

A„L”R: Jeżeli Ameryka się załamie to polska giełda nie oprze się temu, chociaż być może będzie relatywnie silniejsza, bo już nie ma z czego spadać.

 

 22:58 – Dlaczego Zachodnia Europa spada mimo pompowania pieniędzy przez EBC i osłabiania euro?

A„L”R: Uważam, że za mało środków jest przeznaczanych w Europie na program luzowania ilościowego.

 

23:55 – Jak skomentujesz zalecenia dużych banków inwestycyjnych z ostatnich dni dotyczących sprzedaży praktycznie wszystkich aktywów?

A„L”R: Uważam to za bezsens. Uważam, że nie należy kierować się aż tak skrajnymi rekomendacjami.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie