Chat with us, powered by LiveChat

Zemsta na S&P? Kolejna spółka zrywa współpracę

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.pl

Po obniżeniu ratingu dla Polski przez Standard & Poor’s, kolejna spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa wypowiedziała umowę o współpracy z tą agencją.

 

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował w dniu wczorajszym (tj. 25.01.2016), że wypowiedział umowę z S&P dotyczącą oceny kredytowej spółki oraz obligacji wyemitowanych przez PGNiG Finance AB. Będzie to skutkować tym, że amerykańska agencja ratingowa wycofa swój rating, który był na poziomie „BBB-” z perspektywą stabilną. PGNiG w komunikacie podkreśla jednak fakt posiadania nadal oceny kredytowej od innej agencji - Moody’s Investors Service.

 

Wcześniej PKO BP rozwiązał umowę z S&P. Swoją decyzję argumentował brakiem konieczności posiadania ratingów od dwóch agencji oraz brakiem planów ponownej emisji obligacji na rynku amerykańskim. Spółka zadeklarowała skupienie się na pozyskiwaniu kapitału na rynku polskim i europejskim. W końcowym raporcie dotyczącym oceny PKO BP, agencja S&P obniżyła długoterminowy rating z poziomu „BBB+” do poziomu „BBB” z perspektywą stabilną, a rating krótkoterminowy pozostał na poziomie „A-2”. Z uzasadnienia decyzji napisano, że niższa ocena była związana z obniżeniem ratingu dla Polski.

 

Interesujesz się sprawami gospodarczymi? Chcesz dowiedzieć się, czy czeka nas kolejny kryzys?  Weź udział w 20 edycji konferencji WallStreet! 

 

Korektę w dół ratingu od S&P zanotowało również PZU. W przypadku największej polskiej spółki ubezpieczeniowej rating spadł z poziomu „A” do „A-”. W komunikacie agencja wskazała również na powiązanie swojej decyzji z obniżeniem ratingu dla Polski. Podkreślono natomiast brak powiązania niższej oceny ze zmianą kondycji finansowej spółki.

 

Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko agencja Standard & Poor’s zmieniła swoją ocenę dla polskiej gospodarki. Bank inwestycyjny JP Morgan zalecił w ubiegłym tygodniu (tj. 21.01.2016) „niedoważaj” dla polskiego złotego. Wcześniejsza jego rekomendacja dla złotego brzmiała „równoważ”. Jako argumentację wskazano przede wszystkim ryzyko związane z projektem ustawy o przewalutowaniu kredytów. W skutek ostatnich negatywnych ocen dla polskiej gospodarki, inwestorzy zaczęli wyprzedawać polską walutę, która osłabiła się wobec euro do poziomu 4,50 zł, a wobec dolara do 4,13 zł. Negatywna reakcja została też odnotowana na wzroście rentowności polskich obligacji. 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie