Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników Polenergia S.A. za 2015 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników Polenergia S.A. za 2015 r.

24 lutego
godzina 12:00

Polenergia S.A.

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

Na pytania inwestorów odpowiadał Zbigniew Prokopowicz, Prezes Zarządu Polenergia SA:

 

Zbigniew ProkopowiczZbigniew Prokopowicz

 

Prezes Zarządu Polenergia SA od lipca 2008 roku. Od 2004 do 2008 roku zajmował stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polenergia SA. W latach 2004-2007 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej firmy Opoczno SA. W latach 2005-2008 sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej DGS SA i  Prezesa Zarządu tej spółki.

 

Zarządzał przedsiębiorstwami z różnych gałęzi przemysłu, w tym motoryzacyjnego, papierniczego, opakowań oraz energetycznego. Przed dołączeniem do Polenergii SA był Prezesem Mondi Packaging (Anglo American Plc) w Polsce i Wielkiej Brytanii. Absolwent Uniwersytetu Paris Dauphine oraz MBA na Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Studiował również na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie.


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Zarządem Polenergia SA, który odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Zbigniew Prokopowicz, Prezes Zarządu Polenergia SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy serdecznie i zachęcamy do zadawania pytań

 

inwestor: Skąd tak znaczny wzrost przychodów w relacji do 2014 roku?

 

Zbigniew Prokopowicz: Głównie przez wzrost wyników farm wiatrowych na lądzie napędzany przez nowe moce i ponadprzeciętne wyniki operacyjne, które były kompensowane przez spadek cen zielonych certyfikatów. Wyniki energetyki konwencjonalnej i dystrybucji pozostają stabilne. Jesteśmy z wynikow bardzo zadowoleni gdyż 32% wzrost EBITDA i 36% wzrost mocy potwierdza pozycję Polenergii jako jednego z liderów na polskim rynku energetyki odnawialnej.

 

inwestor: spółka przekroczyła prognozowane wyniki, np. EBITDA o 9%. Co złożyło się na lepsze niż oczekiwane wyniki?

 

Zbigniew Prokopowicz: Tak jest. Polenergia przebiła własną prognozę za 2015 rok o 9.3% na linii EBITDA i ponad 9% na pozycji zysku netto. Ponadto wyniki Polenergii okazały się lepsze niż konsensus analityków o PLN 4.4m (2%) na linii EBITDA i PLN 0.7m (0.9%) na zysku netto. Powody ku temu opisałem w poprzedniej odpowiedzi. Generalnie wyniki bardzo dobre na bardzo trudnym rynku też dzięki strategii hedgingowej przyjętej przez Polenergię Obrót, pozwalającej na osiągnięcie wyższej średniej ceny sprzedaży ZC niż na rynku spot. Produktywność działających farm wiatrowych była wyższa o ok 2-5 p.p., co zaowocowało średnim wyprodukowanym wolumenem o 11% wyższym niż budżetowany. Średnia cena sprzedaży ZC osiągnięta przez Polenergię Obrót w 2015 roku wyniosła ok. 143 PLN/MWh, podczas gdy cena rynkowa spadła ze 165 PLN/MWh do 108 PLN/MWh.

 

Greg: Witam, co oznacza, że wyniki Polenergii są skorygowane? Na przykład skorygowany zysk netto, ile wyniósł nieskorygowany?

 

Zbigniew Prokopowicz: Grupa prezentuje dane dotyczące skorygowanej EBITDA oraz skorygowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w celu przedstawienia wyników Grupy z wyłączeniem wpływu elementów niemających wpływu na podstawową działalność Grupy, która jest objęta prognozą przekazywaną w trakcie okresu w ramach raportów bieżących i niewiążących się z przepływami pieniężnymi w raportowanym okresie. Celem jest zapewnienie porównywalności oraz eliminacja elementów o charakterze nie pieniężnym.

 

kris: Czy jeszcze jakaś spółka, poza Polenergią, realizuje projekt morskich wiatrowych farm?

 

Zbigniew Prokopowicz: Tak. Projekty realizuje PGE i PKN Orlen ale my jesteśmy ok 1.5 roku przed nimi w procesie dewelopmentu. Jednocześnie Minister zadeklarował wsparcie Ministerstwa dla energetyki wiatrowej na morzu – jest to bardzo pozytywna wiadomość i cos co drastycznie zwiększy wartość spółki w przeciągu następnych 1-2 lat – analitycy szacują wpływ miedzy PLN10-19/akcje. Wkrótce mogą się rozpocząć rozmowy z przedstawicielami ministerstwa energii dotyczące systemu wsparcia dla tej technologii gdyż sam Minister w wywiadzie przekazał ze inwestorzy muszą mieć zagwarantowaną stabilizację regulacyjną. Polecam slajdy 20, 23, 32,33, 34 z prezentacji wyników za 2015 i artykuł: (http://www.cire.pl/item,124089,1,0,0,0,0,0,tchorzewski-trzeba-budowac-elektrownie-tam-gdzie-sa-potrzebne.html).

 

kris: Czy morskie farmy wiatrowe są popularne za granicą?

 

Zbigniew Prokopowicz: Absolutnie. Liderami w Europie są Skandynawowie, Brytyjczycy, Niemcy i Holendrzy. W Polsce potencjał jest ogromny co opisujemy w prezentacji z perspektywy NPB dla PKB ale również 70k nowych miejsc pracy, możliwość zastąpienia negatywnych i nieuniknionych konsekwencji restrukturyzacji górnictwa itp. itp. Co najważniejsze koszty spadają bardzo szybko ze względu na postęp technologiczny. Jutro w Warszawie jest konferencja inwestorska zorganizowana w tym temacie wspólnie z Bloomberg New Energy Finance – będzie tam bardzo dużo ciekawych konkluzji dla Polski, również w tym temacie, którymi się podzielimy z inwestorami.

 

Axaa: 23.02.br-duże spadki ceny akcji na GPW w związku z informacją o nowej niekorzystnej dla Polenergii ustawie o OZE procedowanej w Sejmie RP.Co pan na to?

 

Zbigniew Prokopowicz: Spadek trendował WIG Energetyka ale z innych powodów. Specyficznie dla Polenergii niewątpliwie wynikał ze względu na komentarze (sprzeczne czesto) odnośnie mieszanej percepcji roli OZE w przyszłości Polski – co ciekawe skontrastowane z Planem Morawieckiego – w obszernej prezentacji Min. Morawieckiego węglowi poświecono zaledwie pól zdania a jasno wymieniony był nacisk na nisko-emisyjne źródła. Generalnie oczywiście reakcja rynku jest przewymiarowana. W Polsce mamy bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i odnawialnej. Polski rząd podobnie jak rządy innych krajów nie zatrzyma nieodwracalnych zmian i technologii, trendu spadających cen węgla i silnej konkurencji dla polskich kopalń. Wyzwaniem dla Polski jest stworzenie właściwego systemu, który pozwoli na tanie wytwarzanie energii z uwzględnieniem polskiego bezpieczeństwa energetycznego, interesu gospodarczego i nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii. Energetyka wiatrowa jest naturalnym elementem takiego systemu. Zostało to wielokrotnie potwierdzone – zarówno przez Min. Tchorzewskiego jak i również ostatnich wnioskodawców nowej ustawy odległościowej. Powinno być więcej miejsca na biogaz i energetykę solarna i to jest poprawne. Natomiast nadal energetyka wiatrowa jest najtańszą technologia w Polsce aukcje pewnie będą się zamykały na poziomach PLN330-340/MWh co jest niższe w porównaniu z kosztem wytworzenia energii dla nowych bloków węglowych gdzie koszt wytworzenia energii jest miedzy US$90-100/MWh (PLN360-460/MWh). W takim razie, jaka technologia jest tańsza dla końcowego odbiorcy? Dzisiaj w końcowym rachunku klient płaci ok 6-7% za energie zielona i to będzie spadało ze względu na spadające koszty a w przypadku węgla to będzie jedynie rosło ze względu na wzrost kosztów wsparcia dla nierentownego górnictwa, rosnące koszty CO2 i spadające wykorzystanie elektrowni węglowych. Często pojawiają się porównania do tego jak dużo kosztuje końcowego klienta zielona energia w Niemczech (ok 20% w końcowym rachunku) – ale w Polsce to zjawisko nie ma i nie będzie nigdy miało miejsca gdyż z poziomu 6% będzie to malało ze względu na fakt ze te koszty maleją.

 

BB: Co skłoniło spółkę do wypłaty dywidendy w 2016 roku?

 

Zbigniew Prokopowicz: Biorąc pod uwagę lepsze wyniki finansowe spółki i opóźnienie procesu aukcyjnego, Zarząd podjął decyzję, aby przyspieszyć inauguracyjną wypłatę dywidendy Polenergia SA o jeden roku począwszy od roku od 2016 zamiast pierwotnie zakładanego 2017. Jest to de-facto wdrożenie strategii tkz „Dividend Yield & Growth” co jest unikatowym profilem rynkowym w tym sektorze.

 

BB: Czy w przyszłym roku można liczyć na kolejną dywidendę?

 

Zbigniew Prokopowicz: Polityka dywidendowa spółki ogłoszona jest na 30%-60% skonsolidowanego zysku netto przypadającego na rzecz akcjonariuszy Spółki, jako jednostki dominującej począwszy od zysku za rok kończący się w dniu 31 grudnia 2016 r. W przyszłości tez Zarząd może rekomendować WZA wypłatę dywidendy nadzwyczajnej przypadku nadwyżki środków pieniężnych przekraczającym planowane inwestycje na przykład z osiągniętego zysku, ze zbycia udziałów w wybranych projektach rozwojowych farm wiatrowych na lądzie i morzu.

 

ricoh: O co chodzi z Grupą Neutron?

 

Zbigniew Prokopowicz: Jest to spółka w grupie która jest właścicielem aktywów Polenergii wniesionych przy mergerze. Z perspektywy skonsolidowanej grupy nie ma to żadnego wpływu na wyniki.

 

erwin: Dzień dobry mam pytanie czy obecna polityka energetyczna rządu może negatywnie wpłynąć na spółkę, jej strategię, a w następstwie na wyniki?

 

Zbigniew Prokopowicz: Odpowiedz taka sama jak na jedno z poprzednich odnośnie spadku ceny akcji, mam nadzieje ze wystarczającą.

 

Adam Wiśniewski: Jaki jest konsensus analityków wyników finansowych dla spółki na 2016 rok?

 

Zbigniew Prokopowicz: Wszyscy analitycy na razie nie zaktualizowali swoich projekcji – to co jest dostępne to jest dostępne na naszej stronie internetowej. Prognoza Polenergii to PLN233 EBITDA i PLN52m Zysk Netto (skorygowane obydwa poziomy). Natomiast analitycy zgodnie potwierdzają ze Polenergia ma tendencje do przekraczania prognoz, zarówno swoich jak i analityków. W tym duchu rowniez pokazujemy wrazliwosc tej prognozy Przy założeniu stopniowego przywrócenia ceny ZC do poziomu 150 PLN / MWh oraz wyższej produktywności (obydwa założenia wydają się rozsądne w oparciu dynamikę rynkową i osiąganymi wynikami operacyjnymi). Prognoza na 2016 rok może być zrewidowana w górę w ciągu roku.

 

Jarosław: Dlaczego kurs akcji spada wobec rosnących zysków?

 

Zbigniew Prokopowicz: Odpowiedz taka sama jak na jedno z poprzednich odnośnie spadku ceny akcji.

 

inwestor_: Jakie są plany spółki na 2016 rok? W czym można upatrywać wzrostu kursu akcji z fundamentalnego punktu widzenia?

 

Zbigniew Prokopowicz: Od pierwszego stycznia weszły ograniczenia dla współspalania, które wpłynęły na ograniczenie podaży certyfikatów. Wsparcia nie otrzymują też duże elektrownie wodne, co także oznacza ograniczenie podaży. Należy się jednak spodziewać odbicia cen zielonych certyfikatów, ponieważ jednocześnie obserwujemy stopniowy wzrost popytu, który będzie powodować systematyczne zmniejszanie nadpodaży świadectw na rynku. Przygotowujemy się do pierwszej aukcji. Mamy 690 MW projektów w fazie developmentu, z czego 279 MW jest gotowych do udziału w pierwszej aukcji. Wierzymy, że system wejdzie w życie w drugim półroczu. Liczymy na to, że jakiekolwiek zmiany w systemie wsparcia czy regulacjach dotyczących OZE będą zakomunikowane, skonsultowane i wprowadzone jak najszybciej.

 

Moderator: Dziekujemy bardzo za pytania. Przepraszam ze nie doszedłem do wszystkich, na wszystkie udzielę odpowiedzi w trybie offline i zostaną zamieszczone na stronie SII. Pozdrawiam, Zbyszek Prokopowicz

 

PYTANIA OFFLINE

 

analityk2 : PGE podała, że spada średnia cena hurtowa energii elektrycznej. Jakie są według Pana możliwe trendy cen w przyszłości?

 

Zbigniew Prokopowicz:Zakładamy dojście do poziomu ok. PLN180/MWh w roku 2020.

 

rex : Jakie warunki stwarza położenie i uwarunkowania geograficzne Polski dla odnawialnych źródeł energii?

 

Zbigniew Prokopowicz:Bardzo dobre miejscami warunki dla wiatru na ladzie i na morzu. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji i jak widać nasze lokalizacje spełniają te warunki, co widać po fantastycznych wynikach produktywności w roku 2015 gdzie na przykład w Gawłowicach mieliśmy produktywność ponad 40%. Bloomberg New Energy Finance szacuje znaczący spadek cen turbin (9% redukcja kosztów dla każdego podwojenia zainstalowanej mocy) – Polenergia ma najlepsze warunki do skorzystania z tego trendu ze względu na dobrą pozycję negocjacyjną. To razem ze spadającymi koszty O&M dzięki efektowi korzyści skali oraz bardziej standaryzowane, dojrzalsze technologie wraz z poprawą średniego globalnego współczynnika wykorzystania mocy pozwolą Polenergii na bardziej agresywną licytację w aukcjach.

 

inwestor_ : Ile kosztu wyprodukowanie 1MW z farmy wiatrowej wobec 1MW z elektrowni konwencjonalnej?

 

Zbigniew Prokopowicz:Pozwolę sobie przytoczyć odpowiedz na jedno z wcześniejszych pytań. Koszt produkcji miedzy się w koszcie na MWh a nie na MW gdyż energia produkowana jest w megawato-godzinach. Energetyka wiatrowa jest najtańszą technologia w Polsce. Aukcje pewnie będą się zamykały na poziomach PLN330-340/MWh co jest niższe w porównaniu z kosztem wytworzenia energii dla nowych bloków węglowych gdzie koszt wytworzenia energii jest miedzy US$90-100/MWh (PLN360-460/MWh). W takim razie, jaka technologia jest tańsza dla końcowego odbiorcy? Dzisiaj w końcowym rachunku klient płaci ok 6-7% za energie zielona i to będzie spadało ze względu na spadające koszty a w przypadku węgla to będzie jedynie rosło ze względu na wzrost kosztów wsparcia dla nierentownego górnictwa, rosnące koszty, CO2 i spadające wykorzystanie elektrowni węglowych. Często pojawiają się porównania do tego jak dużo kosztuje końcowego klienta zielona energia w Niemczech (ok 20% w końcowym rachunku), – ale w Polsce to zjawisko nie ma i nie będzie nigdy miało miejsca gdyż z poziomu 6% będzie to malało ze względu na fakt ze te koszty maleją.

 

analityk2: PGE w swoim raporcie za styczeń pokazało spore spadki wytwarzania. Czy jest zagrożenie spadków również w Polenergii w tym okresie?

 

Zbigniew Prokopowicz:Nie rozumiem do końca pytania i niestety nie udostępniamy wyników miesięcznie. Następny raport będzie wypuszczony odnośnie I. Kw 2016.

 

buff: Jak często zarząd spotyka się z przedstawicielami funduszy? Jest duże zainteresowanie spółki z ich strony?

 

Zbigniew Prokopowicz:Bardzo często spotykamy się z naszymi akcjonariuszami i prowadzimy dialog. Akcjonariusze oczywiście są zainteresowani spółką i zadowolenie z wyników.

 

Lex: Czy obecny poziom zadłużenia jest dla zarządu akceptowalny?

 

Zbigniew Prokopowicz: Jak najbardziej. Taki poziom wskaźnika (na koniec roku Net Debt/EBITDA 3.52x) nie jest wysoki patrząc na strukturę działalności (energetyka przy finansowaniu w formule Project Finance). Długoterminowo w tym biznesie wskaźnik na poziomie ok 3-4x jest jak najbardziej optymalnym wykorzystaniem struktury kapitałowej. Nowe inwestycje (wygrane aukcje) będą finansowane również w formule project finance (non recourse) pewnie na poziomie 80%/20%. Debt/Equity ze względu na bardzo niski poziom ryzyka (kontrakt różnicowy, jako gwarantowana taryfa na 15 lat efektywnie na ryzyku państwa polskiego). Taka struktura maksymalizuje wartość dla akcjonariuszy

Zbigniew Prokopowicz: Intencją Grupy pozostaje by w średnim horyzoncie czasowym wskaźnik utrzymywał się poniżej 3x.

 

PP: Jak bardzo mogą wpłynąć na spółkę ewentualne zmiany w ustawie o OZE - odległośc wiatraków o zabudowań, nad którymi zastanawia sie rząd.

 

Zbigniew Prokopowicz: Projekt ma charakter bardzo wstępny i posłowie oczekują, że stanie się on dopiero przedmiotem dyskusji. Nie zostało wypracowane jeszcze stanowisko rządu. Natomiast mogę odpowiedzieć ze jesteśmy spokojni. W ostatnich dniach/tygodniach pojawia się wiele sprzecznych komentarzy rynkowych z różnych źródeł, które również były omawiane przez Zarząd podczas wyników za 2015 rok. Co więcej widzimy również upublicznienie tkzw. planu Min. Morawieckiego gdzie niespełna poł zdania jest poświęcone węglowi a odnośnie energetyki główne naciski są przekazywane na nisko-emisyjne źródła produkcji energii – także ewidentnie sprawa nie została jeszcze w pełni uzgodniona miedzy-resortowo. Polecamy referencje do poniższego artykułu który pokazuje ze motywem przewodnim prezentacji przedstawionej przez wicepremiera RP wydaje się być nieuchronny spadek znaczenia węgla i promocja źródeł niskoemisyjnych: http://energetyka.defence24.pl/309586,plan-morawieckiego-jak-terapia-szokowa-balcerowicza-co-z-gornictwem

 

analityk2: Jak będą kształtować się Pana zdaniem ceny zielonych certyfikatów w 2016 roku i następnych latach?

 

Zbigniew Prokopowicz: Polecam slajdy 46-51 w naszej prezentacji za 2015 rok gdzie przekładamy nasze przemyślenia – oczywiście nie mamy kryształowej kuli, ale polegamy na analizie fundamentalnej. Zakładamy, że ceny ZC powrócą do wyższych poziomów PLN130-150/MWh w 2H 2016 (dzięki ograniczonej podaży). Pełny efekt ożywienia cen ZC będzie widoczny w 2017 roku. Polepszenie podaży/popytu może przywrócić potencjalnie cenę do poziomu 180PLN/MWh w 2017-2018. Docelowy potencjalnie poziom PLN240/MWh w 2019-2020 poprzez umożliwienie współspalania, Jeżeli będzie to konieczne dla Polski w celu spełnienia unijnych zobowiązań w 2020 roku a także dla uniknięcia kosztownych transferów statystycznych potencjalnie wynoszących 100EUR/MWh od Niemiec/Szwecji (lub innych państw, które osiągną cele unijne). Ostatnio BZWBK oszacował te zagrożenie dla Polski na poziomie potencjalnie rocznego obciążenia na poziomie 3 mld PLN na bazie wyliczeń przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej i rządu Holenderskiego, który również jest poważnie zagrożony nie wywiązaniem się z celów na rok 2020.

 

GH : Jaki procent energii w Polsce pochodzi z węgla? W jakim tempie odsetek ten może się zmniejszać?

 

Zbigniew Prokopowicz: Wg. naszych wyliczeń konwencjonalne elektrownie na węgiel kamienny i brunatny w 2016 odpowiadają za ok 80% produkcji. Odnośnie przyszłości kluczowym tutaj jest omówienie tego z perspektywy obowiązku Polski w ramach UE odnośnie redukcji emisji, CO2. Postanowienia Pakietu Klimatycznego UE do 2030 r. wprowadzają obowiązek ograniczenia emisji, CO2 w sektorze ETS w UE o 43% w stosunku do 2005 r. Emisje sektora produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2013 r. były jedynie o ok. 4% niższe niż w 2005 r., do którego odnoszą się cele polityki energetycznej UE na lata 2020-2030. Ponadto, obowiazuje wzrost produkcji z OZE do 27% w stosunku do całkowitego zużycia energii w 2030 r.: cel wiążący na poziomie całej UE. Państwa członkowskie będą wnosić stosowne wkłady w związku z koniecznością osiągnięcia tego celu, ale są zachęcane do wyznaczania jeszcze ambitniejszych celów. Nasze wewnętrznie analizowane scenariusze pozwalają jedynie na ograniczenie emisji, CO2 miedzy 15% i 32%, ale w żadnym scenariuszu nie pozwalają na osiągnięcie celu ograniczenia emisji o 43%. W tych scenariuszach proporcja węgla w miksie energetycznym Polski spada do miedzy 50%-42%.

 

kris : Ile mogą wynieść nakłady kapitałowe w 2016 roku?

 

Zbigniew Prokopowicz: Nie przekazujemy prognozy wydatków kapitałowych, na 2016 ale mogę potwierdzić ze będą one znacząco niższe niż w roku 2015 gdyż nie są planowane żadne nowe moce w tym roku ze względu na opóźnienie aukcji.

 

rex : Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie: Czy Pana zdaniem w wakacje 2016 doświadczymy kolejnego black-outu?

 

Zbigniew Prokopowicz: Jest to bardzo realne tak jak w tym roku. Musze tutaj podkreślić role naszego aktywa Elektrociepłownia Nowa Sarzyna (ENS) ktora będzie stanowiło bardzo istotny filar systemu energetycznego na południu Polski niebawem, W sierpniu br. ENS przeprowadziła pierwsze w Polsce, systemowe uruchomienie węglowego bloku Elektrowni Połaniec poprzez zasilanie bezpośrednią linią z ENS i utworzenie wyspy z Krajowego Systemu Energetycznego. Powodzenie pilotażowego uruchomienia bloku w Połańcu pokazuje rolę, jaką ENS może odgrywać w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w południowej Polsce, co jest szczególnie ważne w kontekście niedawnych ograniczeń w dostawach i poborze energii w całym kraju. Kolejnym krokiem jest wypracowanie odpowiedniego mechanizmu komercyjnego, które będzie korzystne dla ENS/Polenergii, ale również stanowiło jedna z podstaw do odbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

 

zbigniew-borys@wp.pl : Jak planowane zmiany prawa dot. oze odbija sie na wynikach firmy ?

 

Zbigniew Prokopowicz: Odpowiedz taka sama jak na jedno z poprzednich odnośnie spadku ceny akcji, mam nadzieje ze wystarczającą.

 

ferro : Z czego wynika mniejszy zysk w IV kw. 15?

 

Zbigniew Prokopowicz: Zysk netto w 4Q 2015 jest niższe niż w 2014 roku ze względu na zdarzenia jednorazowe (skutek odpisów na aktywie z tytułu odroczonego podatku dochodowego).

 

Cezary : Kto jest największym konkurentem dla spółki na polskim rynku?

 

Zbigniew Prokopowicz: Firmy państwowe głownie. Natomiast generalnie można powiedzieć ze funkcjonujemy o wiele bardziej efektywnie i zwinnie niż spółki państwowe.

 

Adam Wiśniewski : Kiedy może ruszyć budowa morskich farm wiatrowych?

 

Zbigniew Prokopowicz: Dopiero w 2019 roku najwcześniej gdyż mamy warunki przyłączenia na 2021 roku. Natomiast odzwierciedlenie wartości tych projektów mam nadzieje niebawem nastąpi. Niedawno Minister zadeklarował wsparcie Ministerstwa dla energetyki wiatrowej na morzu – jest to bardzo pozytywna wiadomość i cos, co drastycznie zwiększy wartość spółki w przeciągu następnych 1-2 lat – analitycy szacują wpływ miedzy PLN10-19/akcje. Wkrótce mogą się rozpocząć rozmowy z przedstawicielami ministerstwa energii dotyczące systemu wsparcia dla tej technologii gdyż sam Minister w wywiadzie przekazał ze inwestorzy muszą mieć zagwarantowaną stabilizację regulacyjną. Polecam slajdy 20, 23, 32,33, 34 z prezentacji wyników za 2015 i artykuł: (http://www.cire.pl/item,124089,1,0,0,0,0,0,tchorzewski-trzeba-budowac-elektrownie-tam-gdzie-sa-potrzebne.html).

 

exprim : Czy spółka opublikowała prognozę wyników na 2016 rok? Jeśli tak, to jakie są jej założenia?

 

Zbigniew Prokopowicz: Tak. Zostało to przekazane w prezentacji wynikowej i w raporcie bieżącym na stronie. Skorygowana EBITDA – 233,3 mln PLN. Skorygowany Zysk Netto – 52,1 mln PLN. Podstawą prezentowanej prognozy na 2016 rok są prognozy poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polenergia S.A. na rok obrotowy 2016, w tym w szczególności: konserwatywne założenia poziomu cen zielonych certyfikatów dochodząc do poziomu PLN130/MWh na koniec roku, produktywność na poziomie P75 oprócz FW Amon/Talia gdzie założenie jest P90, obniżona marża sprzedaży w Dystrybucji ze względu na efekt TPA i niższe kompensaty gazowe w ENS ze względu na niższe ceny gazu, skompensowane wyższą kompensatą kosztów osieroconych i stabilnymi przychodami żółtych certyfikatów.

 

fru : Ile uruchomień, o jakiej mocy, jest planowanych na 2016 rok?

 

Zbigniew Prokopowicz: Nie są planowane żadne nowe moce w tym roku ze względu na opóźnienie aukcji.

 

inwestor_ : Od czego zależy wypłata dywidendy za ten rok i w jakiej może być ona wielkości?

 

Zbigniew Prokopowicz: Zarząd Polenergia S.A. zamierza przedkładać Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy propozycję wypłaty dywidendy w następującej wysokości: 0,5zł na akcję za rok zakończony w dniu 31 grudnia 2015r.

 

MMm : Ile funduszy inwestycyjnych jest w akcjonariacie?

 

Zbigniew Prokopowicz: Struktura głównych akcjonariuszy jest dostępna na stronie internetowej: http://www.polenergia.pl/pol/pl/akcjonariat-1

 

Krzysztof Barański : Dlaczego Polenergia postawiła tak mocno na budowanie farm wiatrowych?

 

Zbigniew Prokopowicz: Jesteśmy spółką o zdywersyfikowanym profilu, oprócz farm wiatrowych posiadamy najlepsza elektrociepłownię w Polsce, siec dystrybucji i końcowych klientów, produkcje pelletow i segment obrotu. Pipeline deweloperski oprócz farm na ladzie i na morzu również ma w sobie konektor gazowy miedzy Niemcami a Polską.

 

Zbigniew Prokopowicz: Odnośnie farm wiatrowych to trzeba jeszcze raz podkreślić ze jest to technologia, która już dzisiaj ma niższe koszty produkcji niż węgiel, z dużym potencjałem na dalszą obniżkę i z ogromnym potencjałem pozytywnych efektów na wzrost gospodarczy (głównie offshore). Rozwój energetyki wiatrowej jest również gwarantami niskich cen energii w długim okresie z uwagi na ich koszty marginalne bliskie zeru. Inaczej mówiąc po okresie 15 lat, gdy dług jest spłacony będą one produkować prąd z kosztem bliskim zeru. To z kolei ma kluczowe znaczenie na utrzymanie niskich cen prądu w długim okresie i konkurencyjność polskiego przemysłu. Górnictwo i energetyka konwencjonalna będzie i tak ograniczana ze względów czysto ekonomicznych i środowiskowych (niekonkurencyjne koszty wydobycia węgla, stare moce oparte na węglu przeznaczone do zamknięcia ze względu na niska sprawność, wysokie koszty utrzymania i brak spełniania norm środowiskowych).

 

 


 

Polenergia S.A.

  • Pierwsza, polska, prywatna pionowo zintegrowana grupa energetyczna o zdecydowanym profilu energetyki odnawialnej z uwzględnieniem wytwarzania energii ze źródeł gazowych, regulowanej infrastruktury elektrycznej/gazowej i handlu/dostawami do końcowych klientów;
  • Działa na rynku wspieranym przez wymóg znacznego wzrostu mocy energii odnawialnej. Będzie beneficjentem polityki energetycznej UE zakładającej osiągniecie deklarowanego poziomu produkcji zielonej energii na poziomie 27 proc. do 2030 r. i 43. proc. redukcji CO2 (w stosunku do poziomów z 2005 r.). Konieczność podniesienia wymaganego w 2020 r. poziomu produkcji zielonej energii do poziomu 19 proc. gwarantuje kontynuacje inwestycji w OZE;
  • Czołowa polska grupa energetyczna działająca w segmencie OZE:
    • Posiada m.in. 245 MWe mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych na lądzie będąc czołowym operatorem farm wiatrowych w Polsce (Nr. 2 po PGE) oraz 116 MWe mocy zainstalowanej w elektrociepłowni gazowej, co oznacza 15% udział w generacji gazowej w kraju;
    • Rozwija portfel ponad 690 MW lądowych farm wiatrowych (drugi największy pipeline projektów w Polsce), z czego ok. 300 MW będzie gotowych do wzięcia udziału w pierwszej aukcji w 2016 r - największy w Polsce portfel farm wiatrowych do tej aukcji;
    • Korzystne zmiany w systemie wsparcia OZE: poprzez redukcję nadpodaży zielonych certyfikatów (zniknięcie nawisu w 2019 r.), co średnioterminowo wpłynie na stabilny wzrost ich ceny – zapewnią spółce bezpieczne przepływy finansowe przy atrakcyjnej stopie zwrotu. Również 15-letnie taryfy gwarantowane przez system aukcyjny dla nowych projektów zapewnią stałą cenę z zabezpieczonym zyskiem bez ryzyka cen rynkowych;
  • Znaczący potencjał inwestycji w morskie farmy wiatrowe:
    • Dewelopment pionierskiego projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Projekt znajduje się obecnie w najbardziej zaawansowanej fazie rozwoju (stopień zaawansowania ok. 45%) spośród wszystkich morskich farm realizowanych w Polsce (PGE i PKN Orlen). Dysponuje m.in. pozwoleniem na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, pozwoleniem na ułożenie kabli podmorskich i umową przyłączeniową z PSE na 1200 MW.
    • Pozytywny stosunek nowego Rządu do inwestycji w morskie farmy wiatrowe potwierdzony wypowiedziami ministra Tchórzewskiego daje nadzieję na szybkie uregulowanie kwestii wsparcia i rozpoczęcie realizacji projektów.
    • Efekt netto dla gospodarki po uwzględnieniu kosztów wsparcia po 2020 roku oraz wartości dodanej wynikającej z inwestycji i produkcji elementów w kraju będzie bardzo pozytywny (NPV dla gospodarki). Wartość inwestycji w polskie morskie FW będzie obejmować zakupy komponentów i usług w polskich przedsiębiorstwach, głównie w stoczniach i portach. Wartość dodana do polskiej gospodarki będzie z tytułu wpływów do budżetu z podatków CIT, podatków pośrednich, opłat lokalizacyjnych, wpłat do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i innych.
    • Morskie farmy wiatrowe to jedyna technologia odnawialnych źródeł energii, która do roku 2020 nie będzie generować kosztów dla Państwa, a będzie przynosić zyski gdyż infrastruktura musi zacząć istnieć z dużym wyprzedzeniem (t.j. generując zyski dla gospodarki polskiej.
  • Niski profil ryzyka w porównaniu do państwowych spółek energetycznych: brak integracji z sektorem wydobycia, braku zaangażowania w budowę kosztownych projektów węglowych (na dzisiejszym rynku nieopłacalnych), braku zaangażowania w ewentualne ratowanie górnictwa (tzw. ryzyko polityczne – np. kupno udziałów w kopalniach), koncentracji na aktywach wspieranych przez stabilne zapisy ustawy o OZE oraz działalności regulowanej (segment dystrybucji i wytwarzanie energii i ciepła na gazie);
  • Potencjał rozwoju i wzrostu wartości doceniony przez Societe Generale, BZWBK, PKO BP i Trigon DM. Analitycy w/w biur maklerskich wydali rekomendację „kupuj” ustalając cenę docelową miedzy PLN34.5-44.0, czyli miedzy 53-96% powyżej ceny zamknięcia z 19.02.16
  • Spółka jest jedynym podmiotem w Polsce (i jednym z nielicznych w Europie), któremu udało się pozyskać zarówno chiński kapitał equity jak i dłużny na inwestycje;
  • Track record: zarząd i zespół Polenergii odpowiedzialny jest za development ok. 20 proc. łącznej mocy farm wiatrowych i elektrowni gazowych w Polsce. Posiada doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania na różnych rynkach i cechuje go skuteczność w realizacji projektów w rekordowym czasie, krótszym niż okresy zakładane w harmonogramach;
  • Stabilny akcjonariat wspierający długoterminowy rozwój: Kulczyk Investments, chiński fundusz kapitałowy CEE Equity Partners (zarządzający funduszami China Exim-Bank – jeden z największych banków na świecie) oraz kluczowe OFE;
  • Rada Nadzorcza Spółki zaakceptowała rekomendację Zarządu dotycząca wypłaty dywidendy w wysokości 0,5 zł na akcję w 2016 r., czyli rok wcześniej niż pierwotnie zakładano.
  • Zgodnie z ogłoszoną polityką dywidendową w kolejnych latach Spółka zamierza wypłacać do 60% zysku netto, lecz możliwe są także dodatkowe dywidendy nadzwyczajne po udanej sprzedaży udziałów w wybranych projektach (np. farmach wiatrowych na morzu)
  • Rozpoczęta regularna wypłata dywidend w połączeniu z dużym potencjałem wzrostu wartości stanowią unikalną ofertę dla inwestorów na polskim rynku i odróżniają Polenergię od innych grup energetycznych obciążonych negatywnymi efektami planów związanych ze wsparciem górnictwa oraz oczekiwanym wzrostem kosztu CO2.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie