Chat with us, powered by LiveChat

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii

Skomentuj artykuł
© Aleramo - Fotolia.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała statystyki dotyczące udziałów różnych grup inwestorów w obrotach. W drugim półroczu 2015 roku, jak również w całym 2015, udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji wyniósł zaledwie 12%.

 

Rys. 1. Udziały poszczególnych grup inwestorów na głównym rynku akcji

Źródło: GPW

 

Przyczyna takiego stanu rzeczy wydaje się oczywista. Inwestorzy indywidualni, w odróżnieniu od instytucjonalnych, to nie są inwestorzy, którzy muszą być regualrnie obecni na rynku. A nic tak nie pomaga w aktywności inwestorów jak dobra koniunktura giełdowa, która w ostatnich latach, a w 2015 roku w szczególności, nie sprzyjała inwestorom. Widać wśród inwestorów ogromne zniechęcenie do rynku kapitałowego. Z jednej strony decydują o tym dramatycznie niskie stopy zwrotu, z drugiej ogólny klimat wokół rynku kapitałowego. Politycy w ostatnich kilku latach dosyć skutecznie zniszczyli zaufanie do giełdy wśród inwestorów. Zaczęło się od rozmontowania OFE, gdzie usłyszeliśmy z ust Premiera Tuska, że „OFE oferują ryzykowną grę giełdową”, a ostatni rok przyniósł nam katastrofę w branży bankowej, energetycznej i handlowej. Politycy kolejnymi podatkami i nierynkowymi propozycjami dosyć skutecznie odwiedli Polaków od pomysłów, że rynek kapitałowy to jest dobre miejsce na trzymanie tam swoich oszczędności.

 

Udziały poszczególnych grup inwestorów na kolejnych rynkach w drugiej połowie 2015 r. są następujące:

 

Inwestorzy Akcje Rynek Główny Akcje NewConnect Kontrakty terminowe Opcje Obligacje Struktury
Zagraniczni 52% 7% 16% 14% 2% 50%
Indywidualni 12% 70% 48% 45% 30% 42%
Instytucjonalni 36% 23% 36% 41% 68% 8%

Źródło: GPW

 

Choć to marne pocieszenie, to inwestorzy indywidualni dalej "mocno się trzymają" na rynku NewConnect. Ale to akurat wynika ze słabości tego rynku i braku zainteresowania inwestorów instytucjonalnych niż z nadzwyczajnej aktywności inwestorów indywidualnych. Rynek kontraktów terminowych to też wciąż domena inwestorów indywidualnych. 

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie