Miesiąc temu, informowaliśmy, że Komisja Nadzoru Finansowego chce zmian w przepisach o wezwaniach do zapisywania się na sprzedaż akcji. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych od wielu lat walczy o zmianę tych przepisów, a historia tej walki jak i ogólne założenia projektowanych zmian opisane zostały w artykule, pt. „KNF chce zmian w przepisach o wezwaniach na akcje. SII aktywnie postuluje o nie od 10 lat” opublikowanym w serwisie internetowym SII (więcej na ten temat czytaj tutaj).
W dniu 13 listopada 2020 r. do SII wpłynął projekt ustawy autorstwa Komisji Nadzoru Finansowego o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 28 września 2020 r. dotyczący zmian przepisów o wezwaniach wraz z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag lub opinii do propozycji zmian przepisów w zakresie wezwań. Z jego treścią można zapoznać się tutaj. Przygotowany przez KNF projekt nowelizacji jest w wielu miejscach zgodny z postulatami SII i niewątpliwie zmierza w kierunku wzmocnienia ochrony inwestorów indywidualnych. W dniu 20 listopada 2020 r. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przesłało do Ministerstwa Finansów swoje stanowisko do przedmiotowego projektu ustawy. W jego treści odnieśliśmy się zarówno do propozycji zmian legislacyjnych, które aprobujemy i w odniesieniu do których liczymy, że w końcu przybiorą formę obowiązujących przepisów prawa. Wskazaliśmy jednocześnie pewne mankamenty proponowanych zmian, mając nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione w toku prac legislacyjnych nad ww. przepisami.
Z pełną trescią stanowiska SII do nowelizacji przepisów o wezwaniach można zapoznać się tutaj. O postępach prac legislacyjnych będziemy Państwa informowali w kolejnych artykułach na naszej stronie internetowej. Temat na pewno będziemy monitorowali, zwłaszcza, że cały czas mamy w pamięci, jak przygotowany w 2014 r. projekt ustawy zmieniającej przepisy o wezwaniach po zaawansowanych pracach legislacyjnych trafił do szuflady, a finalnie przepadł wraz z końcem ówczesnej kadencji Sejmu.