Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce znów negatywnie zaskakuje. RPP pod większą presją

Skomentuj artykuł
© MAXSHOT_PL - stock.adobe.com

Po raz kolejny odczyt inflacji konsumenckiej okazał się dalece wyższy od oczekiwań ekonomistów. Rośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej, która zbierze się już w przyszłym tygodniu.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2022 r. inflacja wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym. To wyraźnie więcej od konsensusu ekonomistów (16,5%), który zakładał lekki wzrost względem sierpnia (16,1%). To najwyższy poziom od lutego 1997 r.

 

 

Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja we wrześniu wyniosła 1,6%. Ekonomiści tymczasem oczekiwali wzrostu o 1% po tym, jak w sierpniu GUS zaraportował w tej kategorii 0,8%.

Energia drożeje najmocniej

Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów, który jeszcze może ulec rewizji.

Całościowy i ostateczny raport za sierpień poznamy, za dwa tygodnie, w piątek 14 października o 10:00.

 

Póki co wiemy, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w sierpniu odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.

 

  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 19,3% r/r oraz 1,7% m/m
  • Nośniki energii: 44,2% r/r oraz 3,7% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: 18,3% r/r oraz -2,1% m/m

 

W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Z ostatniego raportu, opisującego sierpień 2022 r., wynika, że liderem inflacji jest opał, który podrożał o ponad 150%, zaś wzrosty cen rozlały się szeroko po niemal wszystkich kategoriach towarów i usług obserwowanych przez GUS.

Inflacja w Polsce we wrześniu 2022 r. Komentarze ekonomistów

Presja na RPP rośnie

Wyższa od prognoz inflacja sprawia, że rośnie presja na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w przyszłym tygodniu, a konkretnie w środę 5 października. Na ostatnim posiedzeniu RPP podniosła stopy jedynie o 0,25 punktu procentowego, a wypowiedzi jej członków wskazywały, że Rada widzi niewielką przestrzeń na dalsze podwyżki. W obliczu inflacji przekraczającej prognozy, stanowisko to być może ulegnie zmianie. Tym bardziej, że proinflacyjnie działa też słabnący złoty.

 

Planujemy kontynuację tematu

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie