Po raz kolejny odczyt inflacji konsumenckiej okazał się dalece wyższy od oczekiwań ekonomistów. Rośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej, która zbierze się już w przyszłym tygodniu.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2022 r. inflacja wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym. To wyraźnie więcej od konsensusu ekonomistów (16,5%), który zakładał lekki wzrost względem sierpnia (16,1%). To najwyższy poziom od lutego 1997 r.
Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja we wrześniu wyniosła 1,6%. Ekonomiści tymczasem oczekiwali wzrostu o 1% po tym, jak w sierpniu GUS zaraportował w tej kategorii 0,8%.
Energia drożeje najmocniej
Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów, który jeszcze może ulec rewizji.
Inflacja znowu bardzo mocno powyżej prognoz.
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski) September 30, 2022
17,2% przy oczekiwaniach 16,5%.
Następne posiedzenie RPP w najbliższą środę (05.10). pic.twitter.com/tZBjXQcUS0
Całościowy i ostateczny raport za sierpień poznamy, za dwa tygodnie, w piątek 14 października o 10:00.
Póki co wiemy, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w sierpniu odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 19,3% r/r oraz 1,7% m/m
- Nośniki energii: 44,2% r/r oraz 3,7% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: 18,3% r/r oraz -2,1% m/m
W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Z ostatniego raportu, opisującego sierpień 2022 r., wynika, że liderem inflacji jest opał, który podrożał o ponad 150%, zaś wzrosty cen rozlały się szeroko po niemal wszystkich kategoriach towarów i usług obserwowanych przez GUS.
Inflacja w Polsce we wrześniu 2022 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Mooootyla nogaaa. Inflacja we wrześniu (flash) wyniosła 17,2% przy konsensusie 16,5%. Żywność wysoko, energia wysoko. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie wzrosła do 10,7-10,8%. TO SIĘ ROZPĘDZA!
— mBank Research (@mbank_research) September 30, 2022
Niestety inflacja we wrześniu przewyższyła nawet nasze wygórowane oczekiwania (17%) i przebiła ten poziom osiągając 17,2% r/r. Ceny żywności oraz energii wzrosły, ale bez większych zaskoczeń. Jednakże, znowu mamy skok inflacji bazowej, która wzrosła we wrześniu do ok. 10,7% r/r. pic.twitter.com/aWz569b8Yg
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 30, 2022
RPP nie powinna mieć dylematu: chciała kończyć podwyżki, ale wbrew zapowiedziom nie ma stabilizacji CPI, PLN mocno traci, a przykład forinta pokazuje, że zapowiedź końca cyklu podsyca osłabienie waluty. Widzimy +25pb w październiku, mowa o zakończeniu cyklu to fantazja. pic.twitter.com/4igks67rb8
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) September 30, 2022
Presja na RPP rośnie
Wyższa od prognoz inflacja sprawia, że rośnie presja na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w przyszłym tygodniu, a konkretnie w środę 5 października. Na ostatnim posiedzeniu RPP podniosła stopy jedynie o 0,25 punktu procentowego, a wypowiedzi jej członków wskazywały, że Rada widzi niewielką przestrzeń na dalsze podwyżki. W obliczu inflacji przekraczającej prognozy, stanowisko to być może ulegnie zmianie. Tym bardziej, że proinflacyjnie działa też słabnący złoty.
Planujemy kontynuację tematu