Chat with us, powered by LiveChat

Rekordowe wpływy z podatku Belki. Inwestorzy czekają na zmiany

Skomentuj artykuł

2023 r. ma przejść do historii jako rok zmian w podatku od zysków kapitałowych. W oczekiwaniu na konkrety, warto spojrzeć na wpływy z podatku Belki w 2022 r. Wiadomo już, że były rekordowe.

 

Od dawna wiadomo, że prowizorki są najtrwalsze, dlatego też tymczasowo wprowadzony ponad 20 lat temu podatek od zysków kapitałowych jest z nami do dziś. Początkowo (od 2002 r., gdy Marek Belka był ministrem finansów) obejmował jedynie odsetki od oszczędności zgromadzonych w formie depozytów bankowych, zaś jego stawka wynosiła 20%. Część inwestycyjną dotyczącą papierów wartościowych do podatku od zysków kapitałowych dołożono w 2004 r., obniżając stawkę do 19%. Stan taki trwa do dziś, choć istnieją przesłanki ku temu, by wierzyć w zmianę.

Wpływy z podatku Belki ponownie w górę

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w okresie styczeń-listopad 2022 r. wpływy z podatku Belki wyniosły 5,47 mld zł. Pełne dane za rok ubiegły poznamy dopiero w marcu, jednak już teraz można stwierdzić, że 2022 r. był rekordowy pod względem wpływów, które budżet państwa pozyskał od oszczędzających i inwestujących Polaków.

 

 

Z uwzględnieniem danych za grudzień, do których wrócimy w marcu, roczna dynamika wzrostu wpływów z podatku Belki w 2022 r. (do listopada +31,8%) będzie korespondować z tą osiągniętą w 2021 r. (+36,6%). Oba poprzednie lata stanowiły odbicie względem pandemicznego 2020 r., gdy odnotowano spadek wpływów , do którego przyczyniły się obniżone stopy procentowe oraz wyniki osiągane przez inwestorów.

 

Konstrukcja podatku Belki, która obejmuje dwie wspomniane części, pozwala rozbić dane o wpływach na te pochodzące od oszczędzających i inwestujących. Nie jest to podział jednoznacznie ostry, ponieważ np. fundusze inwestycyjne są w jednym koszyku z lokatami i depozytami (w okresie I-XI 2022 r. odpowiadało 1,91 mld zł), natomiast pasywne rozwiązania inwestycyjne przypisane są do jednej grupy z różnego rodzaju papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi (3,56 mld zł w omawianym okresie), Pewien obraz polskiego rynku kapitałowego oraz jego wpływów do budżetu państwa można jednak na tej podstawie zbudować.

 

 

Jak wyraźnie widać, w 2022 r. „część inwestycyjna” podatku Belki ponownie przyniosła więcej wpływów od „części oszczędnościowej”, jednak dynamika wzrostu względem 2021 r. w obu kategoriach była zbliżona. To odróżnia rok ubiegły od 2021 r., gdy wkład inwestorów mocno wzrósł, zaś oszczędzających spadł.

Zmiany w podatku Belki – lawina propozycji ruszyła

Dyskusja o zmianach w podatku Belki z nową siłą wybuchła w czerwcu 2022 r., gdy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zaapelował do Ministerstwa Finansów o modyfikację lub wręcz rezygnację z tego podatku. Następnie oliwy do ognia dolała pełnomocniczka MF ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc, sugerując wprowadzenie progresywnej wersji podatku Belki.

 

🟢 Zobacz też: Katarzyna Szwarc o SRRK, podatku Belki i nie tylko. „Każdy inwestor rozumie pewne ryzyko polityczne”

 

Z kolei w październiku wiceminister finansów Artur Soboń przedstawił propozycję wprowadzenia kwoty wolnej od podatku od zysków kapitałowych. Oficjalnie żadna konkretna kwota nie padła, jednak nieoficjalnie mówiło się o 10 000 złotych oraz obłożeniu zysków powyżej tego poziomu stawką 20%, co byłoby korzystne podatkowo dla osób osiągających poniżej 200 000 złotych zysku w ciągu roku.

 

Na marginesie debaty o stawce podatku, w styczniu 2023 r. rozgorzał też temat kompensacji dochodów i strat z giełdy i funduszy inwestycyjnych przy jednoczesnym wyłączeniu możliwości kompensacji dochodów z CFD/Forex.

 

🟢❗ Propozycje formułowane przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów spotkały się z odpowiedziami ze strony Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Znajdziesz je w artykułach:

 

Rzeczkowska: Miejmy nadzieję, że to jest to półrocze 

Ostatnia istotna wypowiedź przedstawiciela fiskusa dotycząca podatku Belki pochodzi z 30 stycznia 2023 r., gdy głos zabrała sama minister finansów Małgorzata Rzeczkowska.

 

Zdaniem szefowej resortu, prace dotyczące zmian w podatku od zysków kapitałowych mają iść w kierunku „zmniejszenia opodatkowania takich osób, które uzyskują nieduże dochody, przy jednoczesnym niewielkim zwiększeniu obciążenia podatkowego takich osób, które osiągają wysokie dochody z tego źródła”.

 

–  Miejmy nadzieję, że to jest to półrocze – tymi słowami Magdalena Rzeczkowska odpowiedziała na pytanie o to, kiedy inwestorzy będą mogli zobaczyć projekt ustawy o zmianach w podatku od zysków kapitałowych. Jak dodała, prace w tym zakresie będą toczyć się nieco dłużej niż w przypadku realizacji zapisów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (gdzie mowy o progresywnym podatku Belki nie ma).

Pozostaje poczekać, na materializację tych zapowiedzi. Wszelkie informacje dotyczące zmian w podatku Belki zamieszczać będziemy pod tagiem: Podatek giełdowy.


🟢 💸Inwestorów, którzy przymierzają się do rozliczenia się z fiskusem za 2022 r., zapraszamy do sekcji: Wszystko o podatku giełdowym. Zebrane tam kompendium wiedzy pomoże uporać się z rozliczeniami dotyczącymi zarówno inwestycji na GPW, jak i na rynkach zagranicznych.

 

🟢🤝 Razem możemy więcej. Dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

Dołącz do SII. Zobacz, co dla Ciebie mamy

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie