Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy, choć nie ma powodów do euforii. W marcu 2023 r. inflacja w Polsce wyraźnie spadła. Oczywiście ceny nadal rosną, a cel inflacyjny NBP wciąż daleko.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2023 r. inflacja sięgnęła 16,2% w ujęciu roczny. To poziom wyższy od konsensusu ekonomistów (15,9%), który zakładał wyraźny spadek względem lutego (18,4%). Przypomnijmy, że miesiąc temu inflacja w Polsce była najwyższa od grudnia 1996 r. Obecny odczyt jest natomiast najniższym poziomem inflacji od sierpnia 2022 r. (16,1%).
Tym samym jest to pierwszy tak wyraźny spadek inflacji liczonej rok do roku nie tylko w trakcie obecnej fali inflacji, ale i w całym XXI wieku. Punktem odniesienia dla danych podanych dziś przez GUS był marzec 2022 r., a więc pierwszy pełny miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę, który wywołał szok cenowy w różnych segmentach rynku.
🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Warto także spojrzeć na inflację w ujęciu miesięcznym, porównującą ceny w marcu 2023 r. z cenami w lutym 2023 r. Inflacja wyniosła 1,1% m/m wobec oczekiwanego przez ekonomistów odczytu na poziomie 1%. W lutym z kolei miesięczna dynamika inflacji sięgnęła 1,2%.
Żywność i energia podbijają inflację
Dane opublikowane przez GUS stanowią tzw. szybki szacunek. Oznacza to, że raport pozbawiony jest wielu szczegółowych aspektów i ulec może jeszcze rewizji. Finalne dane o inflacji w marcu poznamy w piątek 14 kwietnia o 10:00.
Póki co wiemy jedynie, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w mijającym miesiącu odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były wyraźnie niższe, zaś nośniki energii i paliwa wręcz potaniały.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 24% r/r oraz 2,3% m/m
- Nośniki energii: 26% r/r oraz -0,6% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: 0,2% r/r oraz -1,8% m/m
W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po dorocznej rewizji koszyka inflacyjnego.
Inflacja w Polsce w marcu 2023 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Inflacja w marcu wyniosła 16,2% r/r (powyżej konsensusu prognoz i naszej prognozy 15,8%). Czy to już #dezinflacja? No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.
— mBank Research (@mbank_research) March 31, 2023
Inflacja w marcu spadła z 18,4 do 16,2%. Wyhamowały przede wszystkim ceny paliw – ich dynamika obniżyła się do 0,2r/r%. Nieco wolniej rosną też ceny energii. Szczyt inflacji jest już za nami, a w kolejnych miesiącach będziemy obserwować powolny spadek wskaźnika CPI. pic.twitter.com/8Pwy8xe28h
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) March 31, 2023
Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt. Za sprawą wysokiej bazy odniesienia czynników niebazowych inflacja CPI w marcu mocno obniżyła się do 16,2% r/r… ale inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2%. Momentum inflacyjne pozostaje wysokie, m/m wzrost o 1,1%. pic.twitter.com/5lC5Jwlzs0
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) March 31, 2023
Inflacja w marcu spada, ale nieco wolniej od oczekiwań. Miara CPI obniżyła się do 16,2% r/r (PKO:15,6%, kons: 15,8%) z 18,4% w lutym, przede wszystkim dzięki hamowaniu wzrostu cen paliw (efekt wysokiej bazy sprzed roku). Inflacja bazowa najpewniej wzrosła. pic.twitter.com/ONADnEHDRd
— PKO Research (@PKO_Research) March 31, 2023
#inflacja CPI rozpoczęła spadek, z 18,4%r/r do 16,2%r/r (ING 16,0, konsensus 15,8). Powody są mało optymistyczne: odwrócenie wojenych zakupów paliwa, spadek w regulowanej energii. Jednocześnie rośnie inflacja bazowa i żywności. W Europie podobnie, ECB: za wcześnie by się cieszyć. pic.twitter.com/MNyiJKM1KR
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) March 31, 2023
RPP jeszcze przed Wielkanocą
W kontekście danych o inflacji warto przypomnieć, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. O tym, że jeszcze długo będziemy daleko od celu, świadczył m.in. ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP czy wypowiedzi członków Rady. Obecnie podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 kwietnia, a więc jeszcze przed Wielkanocą. Jeśli NBP dochowa tradycji z ubiegłego roku, to w czwartek 6 kwietnia na konferencji prasowej pojawi się prezes Adam Glapiński.
Następująca po kwietniowym posiedzeniu przerwa będzie dość długa – ponownie RPP zbierze się dopiero 9-10 maja.