Dane o inflacji w Polsce w kwietniu 2023 r. okazały się nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów. Wielkich powodów do radości jednak nie ma, ponieważ inflacja bazowa pozostaje wysoka.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2023 r. inflacja sięgnęła 14,7% w ujęciu roczny. To odczyt niższy od konsensusu ekonomistów (15 %), zakładającego mniejszy spadek względem marca (16,1%). Przypomnijmy, że miesiąc temu inflacja w Polsce wreszcie spadłą z najwyższego poziomu od najwyższa od grudnia 1996 r.
Na inflację spojrzeć warto też w ujęciu miesięcznym, zestawiającym ceny w kwietniu 2023 r. z cenami w marcu 2023 r. Inflacja w kwietniu wyniosła 0,7% m/m wobec oczekiwanego przez analityków odczytu na poziomie 0,9%. W marcu z kolei miesięczna dynamika inflacji sięgnęła 1,1%.
Żywność i energia napędzają inflację
Dane opublikowane dziś przez GUS to tzw. szybki szacunek. Jest to raport pozbawiony wielu szczegółowych aspektów i ulec może rewizji. Ostateczne dane o inflacji w kwietniu poznamy w poniedziałek 15 maja o 10:00.
Póki co wiadomo jedynie, że w dwóch z trzech wyróżnionych kategoriach w kwietniu odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Wyjątek stanowią paliwa, których ceny są podobne jak przed rokiem.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 19,7% r/r oraz 0,5% m/m
- Nośniki energii: 23,5% r/r oraz -0,3% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -0,1% r/r oraz -1,2% m/m
W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego.
🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Taka struktura inflacji (mocny wzrost cen żywności i energii) sprawia, że ekonomiści spoglądają w kierunku inflacji bazowej, której najpopularniejsza miara pomija właśnie ceny energii i żywności. W komentarzach ekonomistów przewija się wniosek, że inflacja bazowa pozostaje wysoka i nie widać silnych tendencji dezinflacyjnych.
Ostatni odczyt inflacji bazowej wyniósł 12,3% wobec 12% w lutym. Ta miara inflacji rośnie nieprzerwanie od czerwca 2021 r.
Dane o inflacj bazowej publikowane są przez Narodowy Bank Polski. Kolejny odczyt poznamy 16 maja o 14:30.
Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Kolejna inflacyjna niespodzianka: CPI wyhamowało w kwietniu do 14,7% r/r, głównie za sprawą niewielkiego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa w przedziale 12,3-12,4% r/r - tutaj dezinflacji nie ma. pic.twitter.com/P6cvU2H3vV
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) April 28, 2023
Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe. pic.twitter.com/pAIf2uWyIJ
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) April 28, 2023
🇵🇱 Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7%. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5% m/m to już niemal "normalnie". Inflację bazową szacujemy na 12,2%. pic.twitter.com/1s2tcYIGLG
— mBank Research (@mbank_research) April 28, 2023
W kwietniu spadek inflacji #CPI do 14,7%r/r vs 16,1%r/r w marcu (konsensus 15%, ING 14,8%).Czy dezinflacja to dobre slowo, jezeli ten spadek wynika z ustępowania szokow w paliwach, energii i żywnosci, a #inflacja bazowa pozostaje wysoka (ING 12,2%r/r) pomimo recesji w konsumpcji?
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) April 28, 2023
Inflacja w kwietniu spadła do 14,7% r/r z 16,1% r/r w marcu (PKO: 14,8% r/r). Spadkowi sprzyjały efekty bazowe oraz normalizacja cen żywności i energii. Inflacja bazowa też się obniżyła – wg nas do 12,1% r/r z 12,3% r/r w marcu, chociaż jej impet nadal jest wysoki. pic.twitter.com/ySOx1aAOsp
— PKO Research (@PKO_Research) April 28, 2023
RPP po majówce i po Fedzie
W kontekście danych o inflacji warto przypomnieć, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. O tym, że jeszcze długo będziemy daleko od celu, świadczył m.in. ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP czy wypowiedzi członków Rady. Obecnie podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 9-10 kwietnia, a więc nie tylko po majówce, ale i po posiedzeniach decyzyjnych Rezerwy Federalnej (2-3 maja) oraz Europejskiego Banku Centralnego (4 maja).
Z kolei jeśli NBP dochowa tradycji z ubiegłego roku, to w czwartek 11 maja na konferencji prasowej pojawi się prezes Adam Glapiński.
Planujemy kontynuację tematu