Wraca temat prowadzenia do Polski funduszy inwestycyjnych typu REIT. Jeżeli tym razem się uda, na GPW pojawią się nowe możliwości inwestycyjne, dostępne również dla inwestorów indywidualnych.
O tym, że w nowej kadencji rządu i parlamentu może wrócić temat REIT-ów (ang. (Real Estate Investment Trust), świadczyły już wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który jeszcze przed wyborami w wywiadach pozytywnie wypowiadał się o tym rozwiązaniu.
– REIT-y to rozwiązanie znane na całym świecie, umożliwiające inwestorom detalicznym czerpanie dywidend z rynku nieruchomości i będące dla nich alternatywą dla zakupu mieszkania na wynajem. Pomimo złożenia ustawy o REIT-ach do Sejmu już w 2018 r., jej procedowanie nagle zostało wstrzymane, pomimo pozytywnych opinii ekspertów – mówił Domański w szerokim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” z 26 września 2023 r.
Słowa te potwierdzał także po objęciu fotela szefa resortu finansów, także w marcowym wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”, w którym po raz pierwszy przedstawił założenia dotyczące zmian w podatku Belki (na projekt ustawy wciąż czekamy).
Mimo tych wypowiedzi, działania w sprawie zmian w prawie dotyczących wprowadzenia REIT-ów podjęte zostały nie w Ministerstwie Finansów, ale w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wstępne założenia nowych przepisów przedstawił wiceminister Jacek Tomczak, w trakcie spotkania inaugurującego prace nad zmianą w prawie. Na stronach MRiT próżno szukać jakiegokolwiek komunikatu z tego spotkania, w którym – jak wynika z relacji „Pulsu Biznesu” – udział wzięli m.in. „przedstawiciele Ministerstwa Finansów, GPW, organizacji rynku nieruchomości i finansowego, izb gospodarczych oraz firm doradczych”. Biuro prasowe ministerstwa potwierdziło nam, że w tym momencie żadnych oficjalnych publikacji nie będzie, natomiast informacje pojawiające się w ogólnopolskich mediach (poza wspomniany „PB” także „Rzeczpospolita”) są wiarygodne.
Co wynika ze wstępnych założeń nowych przepisów o REIT-ach? Oto kilka konkretów:
- Proponowana polska nazwa to SINN (od „Spółki inwestujące w najem nieruchomości”)
- Zwolnienie z podatku od dywidendy, o ile wynosi ona 90% przychodów z najmu (po odliczeniu kosztów i podatków)
- 10% podatku, do zapłaty przez spółkę w chwili wypłaty dywidendy
- Inwestowanie nie tylko w nieruchomości mieszkaniowe, ale także w nieruchomości komercyjne (ograniczenia postulowano przy jednym z poprzednich projektów ustawy o polskich REIT-ach – pisał o tym Tomasz Prusek w felietonie na SII.org.pl),
- REIT-y/SINN-y notowane będą na GPW
- SINN jako spółka z kapitałem zakładowym na poziomie minimum 100 mln zł
- Możliwość kredytowania: wskaźnik LtV w wysokości 50% (zadłużenie na poziomie połowy wartości portfela nieruchomości)
Poprzednie prace nad wprowadzeniem REIT-ów wstrzymane zostały w 2022 r. Zakończona fiaskiem saga trwała sześć lat – w 2016 r. w Ministerstwie Finansów powstał projekt ustawy wprowadzający Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN), które w kolejnej odsłonie przemianowano na Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości (FINN). W 2018 r. ustawa trafiła do Sejmu, jednak nie została uchwalona przed końcem kadencji parlamentu. Potem nadeszła pandemia i wiele spraw zeszło na dalszy plan, w tym uregulowanie REIT-ów, które z powodzeniem działają nie tylko na Zachodzie, ale np. także w Czechach czy na Węgrzech.
🔴Do momentu, w którym możliwe będzie zainwestowanie w REIT-y (czy SINN-y) notowane na GPW upłynie jeszcze wiele czasu. Pierwszym istotnym krokiem będzie przedstawienie projektu ustawy – gdy dokument taki się pojawi, jako SII opublikujemy opinię na jego temat.
🟢Polscy inwestorzy indywidualni mogą natomiast inwestować w REIT-y notowane na giełdach zagranicznych. Obszerny artykuł na ten temat opublikowaliśmy w październiku 2023 r. Link zamieszczamy poniżej:
🟢Inwestowanie w nieruchomości poprzez giełdę. Jak inwestować w REIT-y przy pomocy ETF-ów? [Analiza]