Tylko do końca lipca Polacy mogą podjąć decyzję o tym, czy chcą zapisać się do OFE. Kolejne okienko transferowe OFE-ZUS otworzy się dopiero za cztery lata.
W środę 31 lipca 2024 r. upływa termin składania oświadczeń o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego albo ewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja dotyczy nie całości, ale części składek – jest to 2,92% podstawy wymiaru wynagrodzenia.
Źródło: ZUS
Tegoroczne okno transferowe otworzyło się 1 lipca i było trzecim okresem na podjęcie decyzji o uczestniczeniu (lub nie) w OFE. Pierwsze dwa odbywały się w 2014 r. (tuż po reformie OFE) i 2016 r. Okna w 2020 r. nie było ze względu na trwającą wówczas pandemię. Kolejne okno transferowe przewidziano na 2028 r.
Oświadczenia ws. pozostania w ZUS/OFE nie muszą składać osoby, które:
- Nie chcą zmieniać decyzji podjętej wcześniej (w poprzednim oknie transferowym)
- Osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej
Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie ZUS (o symbolu ZUS-US-OFE-03) znaleźć można na stronie zus.pl, na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz w placówkach ZUS-u. Oświadczenie przekazać można przez PUE, osobiście albo pocztą tradycyjną.
Argumentem za wyborem OFE niezmiennie pozostaje inwestowanie środków w realne aktywa (głównie akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie). Z kolei pozostanie w ZUS kusi waloryzacją, która w ostatnich latach – za sprawą wzrostu PKB – była wyjątkowo wysoka.
🟢Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kwietniowym artykule: OFE czy ZUS? Okno transferowe 2024 otwiera temat na nowo. W tle waloryzacja i GPW
🟢Szczegółowe informacje o tym, jak działają OFE znajdziesz w naszym poradniku: OFE wciąż istnieją. Najważniejsze informacje o OFE: aktywa, składki, wyniki, suwak i inne.
🟢Z kolei informacje na temat emerytury z ZUS-u zebraliśmy w poradniku: Emerytura z ZUS – jak to działa? Składki, waloryzacja, subkonto, FUS.
ZUS i OFE to tylko niektóre źródła, z których może płynąć przyszła emerytura. Warto rozważyć także inwestowanie na własną rękę, za pośrednictwem III filara systemu emerytalnego. W tym celu polecamy zapoznanie się z naszymi poradnikami:
🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć
🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE
🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać
🟢OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki
🟢Pracownicze Plany Kapitałowe: wszystko, co warto wiedzieć. Wady i zalety PPK
🟢Pracownicze Programy Emerytalne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć