Chat with us, powered by LiveChat

OFE czy ZUS? Ostatni moment na podjęcie ważnej decyzji

Skomentuj artykuł
AlexGo/AdobeStock

Tylko do końca lipca Polacy mogą podjąć decyzję o tym, czy chcą zapisać się do OFE. Kolejne okienko transferowe OFE-ZUS otworzy się dopiero za cztery lata.

 

W środę 31 lipca 2024 r. upływa termin składania oświadczeń o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego albo ewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja dotyczy nie całości, ale części składek – jest to 2,92% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

 

Źródło: ZUS

Tegoroczne okno transferowe otworzyło się 1 lipca i było trzecim okresem na podjęcie decyzji o uczestniczeniu (lub nie) w OFE. Pierwsze dwa odbywały się w 2014 r. (tuż po reformie OFE) i 2016 r. Okna w 2020 r. nie było ze względu na trwającą wówczas pandemię. Kolejne okno transferowe przewidziano na 2028 r.

 

Oświadczenia ws. pozostania w ZUS/OFE nie muszą składać osoby, które: 

 

  • Nie chcą zmieniać decyzji podjętej wcześniej (w poprzednim oknie transferowym)
  • Osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej

 

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie ZUS (o symbolu ZUS-US-OFE-03) znaleźć można na stronie zus.pl, na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz w placówkach ZUS-u. Oświadczenie przekazać można przez PUE, osobiście albo pocztą tradycyjną.

 

Argumentem za wyborem OFE niezmiennie pozostaje inwestowanie środków w realne aktywa (głównie akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie). Z kolei pozostanie w ZUS kusi waloryzacją, która w ostatnich latach – za sprawą wzrostu PKB – była wyjątkowo wysoka.

 

🟢Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kwietniowym artykule: OFE czy ZUS? Okno transferowe 2024 otwiera temat na nowo. W tle waloryzacja i GPW

 

🟢Szczegółowe informacje o tym, jak działają OFE znajdziesz w naszym poradniku: OFE wciąż istnieją. Najważniejsze informacje o OFE: aktywa, składki, wyniki, suwak i inne.

 

🟢Z kolei informacje na temat emerytury z ZUS-u zebraliśmy w poradniku: Emerytura z ZUS – jak to działa? Składki, waloryzacja, subkonto, FUS.

 

ZUS i OFE to tylko niektóre źródła, z których może płynąć przyszła emerytura. Warto rozważyć także inwestowanie na własną rękę, za pośrednictwem III filara systemu emerytalnego. W tym celu polecamy zapoznanie się z naszymi poradnikami:

 

🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć

🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

🟢OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki

🟢Pracownicze Plany Kapitałowe: wszystko, co warto wiedzieć. Wady i zalety PPK

🟢Pracownicze Programy Emerytalne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

🟢Dziedziczenie z ZUS, OFE, IKE, IKZE, PPE i PPK

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie