Konkurencja działa – tak można skomentować ruch DM BOŚ dotyczący zawieszenia pobierania opłaty od przechowywania zagranicznych papierów wartościowych na IKE/IKZE. Na rynku maklerskich rachunków emerytalnych w ostatnim czasie (nareszcie) sporo się dzieje.
Decyzją DM BOŚ dla rachunków IKE oraz IKZE od 1 października do 30 czerwca 2025 r. zawieszone zostanie pobieranie opłaty za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych.
Zgodnie z aktualną tabelą opłat i prowizji maklerskich na rynek zagraniczny, klienci DM BOŚ musieli liczyć się z opłatą w wysokości:
- 0,02% wartości aktywów – dla osób fizycznych posiadających zagraniczne papiery wartościowe o łącznej wartości powyżej 1 mln PLN.
- 0,06% wartości aktywów – dla klientów niebędących osobami fizycznymi i posiadających zagraniczne papiery wartościowe o łącznej wartości powyżej 1 mln PLN.
W tabeli widnieje jeszcze opłata w wysokości 0,02% w skali rocznej dla osób fizycznych posiadających zagraniczne papiery wartościowe warte mniej niż 1 mln zł. Opłata ta została jednak zawieszona już 31 sierpnia 2023 r. Jako horyzont tego zawieszenia wskazano również 30 czerwca 2025 r. Obecnie DM BOŚ robi ukłon w kierunku klientów z większymi portfelami prowadzonymi w ramach IKE – milion złotych w przypadku długoterminowego oszczędzania i regularnych dopłat jest jak najbardziej osiągalny.
🟢 Limity wpłat 2024 r. IKE, IKZE, OIPE, PPE
W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć, że w pierwszej połowie września mBank ogłosił, że wycofuje się z opłaty za depozyt zagranicznych aktywów na rachunkach IKE i IKZE, dla wartości aktywów poniżej 1 mln PLN. Z kolei w przypadku aktywów powyżej tej kwoty, opłata depozytowa (0,15% w skali roku) będzie pomniejszona o zapłaconą prowizję za składanie zleceń. W ten sposób mBank wycofał się z budzącego kontrowersje wprowadzenia opłaty depozytowej (czerwiec 2022 r.) nawet dla niewielkich portfeli, z której potem bank częściowo się wycofał (listopad 2022 r.).
🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać
Ruch DM BOŚ można więc odczytywać jako odpowiedź na obniżkę mBanku, z którym w ubiegłym roku rywalizował na polu prowizji od inwestowania zagranicznego. Co więcej, działania obu podmiotów mogą być reakcją na uruchomienie rachunków IKE przez XTB (IKZE mają pojawić się w najbliższych miesiącach). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: IKE w XTB – inwestorzy wreszcie się doczekali. Karta wielowalutowa drugą nowością.
W ostatnich miesiącach DM BOŚ, mBank i XTB są instytucjami, które pozyskują zdecydowanie najwięcej nowych klientów i zakładają najwięcej rachunków. Z comiesięcznych danych KDPW wynika, że XTB notuje przyrosty o kilkanaście tysięcy miesięcznie, zaś wynik DM BOŚ i mBanku (łącznie BM oraz usługa eMakler) oscyluje powyżej 1000 dodatkowych rachunków miesięcznie.
Ostatni stan polskiego rynku maklerskiego wyłaniający się z danych KDPW opisaliśmy w artykule: Rachunków maklerskich przybywa. Branża czeka na werdykt inwestorów w OBI 2024.