Chat with us, powered by LiveChat

BM Pekao z niższym podatkiem od dywidend z USA. W-8BEN już jest

Skomentuj artykuł
Źródło: media.pekao.com.pl

BM Pekao to kolejne biuro maklerskie, które wprowadza udogodnienie w postaci preferencyjnych stawek podatku od dywidend wypłacanych przez spółki z USA.

 

– Biuro Maklerskie Pekao na podstawie umowy zawartej z amerykańskimi organami skarbowymi (IRS) uzyskało status kwalifikowanego pośrednika (Qualified Intermediary), dzięki któremu klienci Biura Maklerskiego Pekao będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek podatkowych w odniesieniu do pożytków wypłacanych od amerykańskich papierów wartościowych, czyli dywidend i odsetek – poinformowało biuro prasowe banku z żubrem w logo.

 

Obniżenie podatku od amerykańskich dywidend z 30% do 15% możliwe jest dzięki zastosowaniu zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA. Co istotne, polskiemu urzędowi skarbowemu nadal trzeba oddać brakujące 4%, ponieważ podatek od zysków kapitałowych (w tym dywidend) wynosi w naszym kraju 19%. Udogodnienie podatkowe dotyczy także obligacji, w przypadku których stawka podatku spada do 0% (także zamiast 30%).

 

Przyjęty w BM Pekao wariant zakłada konieczność złożenia dodatkowego formularza W-8BEN (dla osób fizycznych, możliwość złożenia w placówce lub w serwisie Pekao24 w zakładce Ustawienia -> Inwestycje -> Biuro Maklerskie -> Oświadczenia) albo W-8BEN-E (dla osób prawnych, możliwość złożenia tylko w placówce). Warunkiem jest status polskiego rezydenta podatkowego.

 

Preferencyjna stawka podatku obowiązywać będzie najpóźniej od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono formularz W-8BEN.

 

BM Pekao dołącza do grona brokerów, którzy umożliwiają swoim inwestorom obniżenie podatków od amerykańskich dywidend. Jako pierwszy możliwość taką zaoferował DM Banku Handlowego, zaś w 2022 r. opcja ta pojawiła się w XTB oraz DM BOŚ. Wszystkie trzy instytucje wymagały od inwestora wypełnienia formularza W-8BEN. W 2023 r. podobne udogodnienie wprowadziły BM PKO BP oraz mBank, gdzie polscy rezydenci podatkowi nie muszą wypełniać żadnych dokumentów, aby skorzystać z preferencji podatkowych.

Oceń swój rachunek maklerski!

Trwa Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024. Jedna z sekcji pytań dotyczy właśnie rachunków maklerskich, a zwłaszcza kwestii takich jak:

 

  • Poziom opłat i prowizji
  • Jakość platformy internetowej
  • Jakość obsługi i profesjonalizm pracowników
  • Jakość analiz i rekomendacji
  • Oferta edukacyjna
  • Dostęp do informacji i notowań
  • Dostęp do rynków zagranicznych
  • Aplikacja mobilna

 

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2024. Zapewniamy, że polska branża maklerska każdego roku zapoznaje się z wynikami. Udział w OBI pomaga też zbudować obraz polskiego inwestora, który posłuży innym podmiotom.

 

 

Wypełniając ankietę OBI możesz także wziąć udział w konkursie i wygrać jedną ze 100 książek o tematyce inwestycyjnej. Wszyscy uczestnicy badania mają też możliwość zostać członkami Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (lub przedłużyć istniejącą składkę) na specjalnych warunkach.

 

🟢 Więcej informacji na SII.org.pl/OBI

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie