BM Pekao to kolejne biuro maklerskie, które wprowadza udogodnienie w postaci preferencyjnych stawek podatku od dywidend wypłacanych przez spółki z USA.
– Biuro Maklerskie Pekao na podstawie umowy zawartej z amerykańskimi organami skarbowymi (IRS) uzyskało status kwalifikowanego pośrednika (Qualified Intermediary), dzięki któremu klienci Biura Maklerskiego Pekao będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek podatkowych w odniesieniu do pożytków wypłacanych od amerykańskich papierów wartościowych, czyli dywidend i odsetek – poinformowało biuro prasowe banku z żubrem w logo.
Obniżenie podatku od amerykańskich dywidend z 30% do 15% możliwe jest dzięki zastosowaniu zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA. Co istotne, polskiemu urzędowi skarbowemu nadal trzeba oddać brakujące 4%, ponieważ podatek od zysków kapitałowych (w tym dywidend) wynosi w naszym kraju 19%. Udogodnienie podatkowe dotyczy także obligacji, w przypadku których stawka podatku spada do 0% (także zamiast 30%).
Przyjęty w BM Pekao wariant zakłada konieczność złożenia dodatkowego formularza W-8BEN (dla osób fizycznych, możliwość złożenia w placówce lub w serwisie Pekao24 w zakładce Ustawienia -> Inwestycje -> Biuro Maklerskie -> Oświadczenia) albo W-8BEN-E (dla osób prawnych, możliwość złożenia tylko w placówce). Warunkiem jest status polskiego rezydenta podatkowego.
Preferencyjna stawka podatku obowiązywać będzie najpóźniej od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono formularz W-8BEN.
BM Pekao dołącza do grona brokerów, którzy umożliwiają swoim inwestorom obniżenie podatków od amerykańskich dywidend. Jako pierwszy możliwość taką zaoferował DM Banku Handlowego, zaś w 2022 r. opcja ta pojawiła się w XTB oraz DM BOŚ. Wszystkie trzy instytucje wymagały od inwestora wypełnienia formularza W-8BEN. W 2023 r. podobne udogodnienie wprowadziły BM PKO BP oraz mBank, gdzie polscy rezydenci podatkowi nie muszą wypełniać żadnych dokumentów, aby skorzystać z preferencji podatkowych.