Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce przyspawana do 4,9%. Prognozy zakładają spadek

Skomentuj artykuł
© Xin Yan - stock.adobe.com

Inflacja w Polsce nie daje za wygraną, choć jednocześnie jest niższa od oczekiwań ekonomistów. Droga do celu NBP wciąż jednak daleka.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2025 r. inflacja w Polsce wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym. To poziom nieco niższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 5,1%. Jednocześnie, inflacja pozostała na poziomie z marca i lutego.

 

 

W ujęciu miesięcznym inflacja w marcu wyniosła 0,1% wobec oczekiwań rynku na poziomie 0,3% (powtórka z lutego).

 

Ogłoszone dziś przez GUS dane o inflacji to wstępny odczyt (tzw. szybki szacunek). Pełne i finalne dane poznamy tuż przed Wielkanocą, w środę 15 kwietnia o 10:00. Ostateczne odczyty zazwyczaj nie różnią się znacznie od wstępnych wskazań, więc już można oswoić się z myślą, że w kończącym się miesiącu inflacja wyniosła blisko 5%.

 

Inflacja w Polsce w marcu 2025 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 4,9% r/r oraz 0,1% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 6,7% r/r oraz 0,3% m/m
  • Nośniki energii: 13,3% r/r oraz -0,1% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -4,7% r/r oraz -2,0% m/m

 

🟢Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak chronić oszczędności?

 

5-procentowa inflacja w Polsce nie jest oczywiście tak wysoka, jak w ostatnich latach, jednak nadal jest to wynik znacząco wyższy od celu inflacyjnego NBP (2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. w średnim okresie). To kiedy inflacja powróci do celu inflacyjnego banku centralnego wciąż pozostaje kwestią otwartą, uzależnioną od wielu zmiennych.

 

🟢 Zobacz też: RPP wciąż nie rusza stóp procentowych. Znamy nowe prognozy inflacji i PKB dla Polski

 

W marcowym zestawie projekcji NBP po raz pierwszy uwzględniany jest rok n+2, czyli w obecnym przypadku rok 2027. Projekcje inflacji podawane są przedziałowo. Najnowszy zestaw mówi o:

 

  • 2025: 4,1-5,7% (listopadowe projekcje mówimy o 4,2-6,6%, a więc o wyższej inflacji)
  • 2026: 2,0-4,8% (w listopadzie 1,4-4,1%)
  • 2027: 1,1-3,9%

 

Z każdego z tych scenariuszy można wyznaczyć środkową wartość:

 

  • 2025: 4,9% (w listopadzie 5,4%)
  • 2026: 3,4% (w listopadzie 2,8%)
  • 2027: 2,5%

 

Takie ujęcie oznacza, że inflacja w bieżącym roku pozostanie daleko powyżej celu NBP, w przyszłym ma się zbliżyć do górnego przedziału pasma odchyleń, zaś dopiero w 2027 r. zejść do celu banku centralnego.

 

Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 1-2 kwietnia. Dzień później prawdopodobnie odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Inflacja w Polsce w marcu 2025 r. Komentarze ekonomistów

Planujemy kontynuację tematu

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie