Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z NWZ Rovese – Zarząd ujawnia informacje o przejmowanych spółkach

Skomentuj artykuł

W dniu 19 września 2012 roku odbyło się kolejne Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Rovese S.A., które miało zdecydować o emisji z prawem poboru maksymalnie nieco ponad 540 mln akcji po cenie emisyjnej wynoszącej 1,07 zł.

 

Środki pozyskane z emisji miały służyć przede wszystkim sfinansowaniu przejęcia spółek należących pośrednio bądź bezpośrednio do największego akcjonariusza Rovese S.A. – Pana Michała Sołowowa. Mowa tu o spółkach ZAO Syzranska Keramika z siedzibą w Syzrani (Rosja), OOO Pilkington’s East z siedzibą w Syzrani (Rosja), OOO Opoczno RUS z siedzibą w Kuczinie (Rosja), Pilkington’s Manufacturing Ltd z siedzibą w Bredbury (Wielka Brytania), Meissen Keramik GmbH z siedzibą w Meissen (Niemcy).

 

Do dwóch razy sztuka…


Przypomnieć należy, że Walne Zgromadzenie zwołane zostało przez Spółkę Rovese S.A. wobec faktu, że w dniu 20.07.2012 r. uchwała dotycząca emisji akcji nie uzyskała wymaganej większości głosów. Wówczas jednak jej parametry były mniej precyzyjne, a co najważniejsze – środki pozyskane z emisji tym razem miały służyć transakcji zakupu ww. spółek na warunkach znacznie korzystniejszych od wcześniejszych. Finalna cena jaka zostanie zapłacona za spółki należące do Pana Michała Sołowowa tym razem uzależniona jest bowiem od przyszłych osiągnięć finansowych Grupy Kapitałowej Rovese. Taka propozycja znalazła poparcie wymaganej przepisami większości głosów.

 

SII od początku zgłaszało uwagi


Należy w tym miejscu przypomnieć, że Stowarzyszenie już w czerwcu wyraziło stanowczy sprzeciw wobec nietransparentnej polityki informacyjnej Spółki, żądając od Zarządu ujawnienia szczegółowych informacji na temat spółek, które miały być przedmiotem przejęcia. SII zawiadamiało w tym zakresie także KNF, która kilka tygodni temu poinformowała z kolei o wszczęciu postępowania przeciw Spółce Rovese S.A. (zobacz artykuł na ten temat).


Spółka wobec żądania Stowarzyszenia opublikowała pod koniec czerwca br. znacznie szersze informacje na temat przejmowanych  podmiotów. Niemniej zabrakło oczekiwanych przez SII i akcjonariuszy informacji dotyczących sytuacji finansowej spółek będących przedmiotem przejęcia (mowa o kluczowych parametrach finansowych każdej z nich). Informacji takich Spółka nie chciała ujawnić także podczas obrad Walnego Zgromadzenia w dniu 20.07.2012 r. Stowarzyszenie wobec takiej postawy Spółki skierowało do sądu wniosek o zobowiązanie Zarządu do udzielenia informacji na temat kapitałów własnych przejmowanych firm oraz skierowało ponownie pytania dotyczące sytuacji finansowej ww. spółek do Zarządu przed Walnym Zgromadzeniem, które miało miejsce w dniu 19.09.2012 r. Podczas obrad, co należy podkreślić, Zarząd zaprezentował akcjonariuszom informacje na temat kapitału własnego przejmowanych spółek, a także wpływu tych przejęć na przyszłą pozycję bilansową „wartość firmy” Rovese S.A. Informacje te opublikowano również w formie raportu bieżącego (link do pliku).

 

Zarząd spółki zadeklarował również, że w ciągu kilku tygodni, a najpóźniej w prospekcie emisyjnym, opublikuje zdecydowanie szersze informacje na temat pełnej sytuacji finansowej przejmowanych podmiotów. Wobec powyższego Stowarzyszenie wycofało z sądu wyżej wspomniany wniosek.


Transparentna polityka informacyjna się opłaca


Oczywiście lepiej, że Zarząd opublikował kluczowe dane później niż wcale, jednak zwłoka ta nie była uzasadniona, a na pewno nie była korzystna zarówno dla akcjonariuszy, jak i dla samej Spółki.

Sprawa Rovese S.A. powinna stanowić dla emitentów przykład i dowód na to, że zdecydowanie bardziej opłaca się działać transparentnie wobec akcjonariuszy od samego początku.

Wówczas można uniknąć przede wszystkim konfliktów. Transparentna polityka informacyjna Spółki, szczególnie w przypadku tak istotnych wydarzeń jakie tu miały miejsce, kluczowa jest również dla decyzji inwestycyjnych, jak i dla decyzji podejmowanych na walnym zgromadzeniu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie