Ministerstwo Finansów postanowiło podnieść oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych. Jednocześnie wreszcie przełamany zostanie monopol PKO BP – od października obligacje Skarbu Państwa klienci detaliczni kupią także w Pekao.
Resort finansów poinformował że od 1 października 2022 r. kupujący obligacje skarbowe będą mogli liczyć na warunki lepsze niż we wrześniu i sierpniu. Jest to siódma podwyżka oprocentowania rządowych papierów w tym roku: pierwsza zaczęła obowiązywać od lutego, druga od kwietnia, kolejne od maja, czerwca, lipca i sierpnia.
Począwszy od października, trzyletnie obligacje oferowane przez Skarb Państwa będą płacić odsetki o 0,25 punktu procentowego wyższe od oferowanych w sierpniu i wrześniu. W przypadku papierów o dłuższym czasie zapadalności (4-12 lat), podwyżka wyniesie 0,5 p.p. Nie zmieniono jedynie oprocentowanie najkrótszych, trzymiesięcznych obligacji, co wpisuje się w analogiczne ruchy Ministerstwa Finansów w poprzednich miesiącach.
W tym kontekście warto przypomnieć, że we wrześniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Stawka referencyjna, na której bazują niektóre nowe rodzaje obligacji (szczegóły w poniższym zestawieniu) wynosi obecnie 6,75%. Cykl podwyżek stóp procentowych trwa póki co nieprzerwanie od października 2021 r., lecz zdarzały się miesiące, gdzie mimo wzrostu stóp NBP, Ministerstwo Finansów nie zmieniało oferty – szczególnie na przełomie 2021 i 2022 r.
🟢 Zobacz też: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa sprzedają się gorzej. „Czterolatki” najpopularniejsze
Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w październiku 2022 r:
- Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS): 3% w stosunku rocznym
- Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (ROR): w pierwszym miesiącu 6,75% w stosunku rocznym, później stopa referencyjna NBP
- Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (DOR): w pierwszym miesiącu 6,85%, później stopa referencyjna NBP + marża 0,1%
- Trzyletnie oszczędnościowe stałoprocentowe obligacje skarbowe (TOS): 6,85% w skali roku
- Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1%
- Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 7,25% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25%
- Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS): W pierwszym roku 7,2% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5%
- Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD): W pierwszym roku 7,5% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podawana przez GUS + marża 1,75%
Oczywiście od wszelkich zysków z tytułu zakupu obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa odprowadzony zostanie za nas podatek Belki. Jedynym sposobem na jego uniknięcie, jest zakup obligacji w ramach konta IKE-Obligacje.
🟢 Wszelkie informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.
Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]
Obligacje oszczędnościowe również w Pekao
Z szerszego punktu widzenia istotniejszą informacją płynącą z komunikatu MF może być oficjalne potwierdzenie przełamania monopolu PKO BP, który do tej pory był jedynym bankiem oferującym obligacje oszczędnościowe SP. Drugim ich sprzedawcą został inny duży państwowy bank, Pekao (a formalnie jego biuro maklerskie, BM Pekao).
– 1 października Biuro Maklerskie Pekao, jako kolejny agent emisji, udostępni możliwość nabywania obligacji skarbowych. Dotychczasowi klienci Pekao, a także wszystkie osoby zainteresowane obligacjami skarbowymi będą mogły je kupić w kanałach zdalnych – bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay – czytamy w komunikacie.
S. Skuza, K. Czarnecki #MF, @leszekskiba i J. Fuchs podpisali umowę otwierającą możliwość zakupu obligacji detalicznych Skarbu Państwa w #Pekao za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao. #ObligacjeSkarbowe będą dostępne od pierwszych dni października w kanałach elektronicznych. pic.twitter.com/7taB9XQoCA
— Bank Pekao S.A. (@BankPekaoSA) September 23, 2022
Strona www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe nie zawiera jeszcze szczegółowych informacji, jednak z informacji podawanych wcześniej przez bank z żubrem wynika, że w ofercie znajdą się wszystkie rodzaje obligacji, poza tymi przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+ (czyli papierami 6- i 12-letnimi).
Jak zapewnia Pekao, obligacje oferowane będą też w kanałach zdalnych(bankowości internetowa Pekao24 oraz w aplikacji mobilnej PeoPay), a z produktu będą mogli skorzystać wszyscy klienci Pekao, a także osoby niebędące klientami banku.
– Jestem też przekonany, że nowy, nowoczesny proces jaki stworzyliśmy dla obligacji – w pełni zdalny, bez dokumentacji papierowej, z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji i sposobów autoryzacji będzie dużym ułatwieniem dla klientów i znacznie poszerzy dostępność produktu dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych – mowił wiceprezes Pekao Jarosław Fuchs cytowany w informacji prasowej banku.
Dla osób, które nie są klientami Pekao, przewidziano dwie możliwości weryfikacji tożsamości: eDO App/mObywatel albo podpisanie umowy dotyczącej dostępu do kanałów zdalnych bank.