Chat with us, powered by LiveChat

Rodzaje ETF-ów. Poznaj ważne różnice

© Nuthawut - stock.adobe.com

Na światowych rynkach finansowych istnieją tysiące ETF-ów. Oto kilka kryteriów, które pozwolą odnaleźć wśród wielu funduszy te, które nas interesują.

 

Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII

 

„Nie szukaj igły w stogu siana, kup cały stóg” – mawiał John Bogle, jeden z ojców pasywnego inwestowania. Maksyma ta dobrze pasuje do ETF-ów, szczególnie tych pasywnych, które oferują możliwość jednoczesnego inwestowania w szeroki wachlarz instrumentów (np. wszystkie akcje wchodzące w skład danego indeksu). Co jednak, jeżeli szukanie idealnego ETF-u okazuje się trudne? Z pomocą przychodzą liczne klasyfikacje podziału oraz oparte o nie internetowe narzędzia. Dzięki nim szukanie właściwych ETF-ów nie będzie przypominało szukania igły w stogu siana.

Jakie są fundusze ETF?

Pierwsze kryterium podziału to rodzaj aktywów, których ceny śledzi dany ETF. Wyróżniamy:

 

  • ETF-y akcyjne. Najpopularniejszy rodzaj ETF-ów, oparty o giełdowe indeksy akcyjne.

 

  • ETF-y obligacyjne. Drugi najpopularniejszy rodzaj ETF-ów, oparty o indeksy obligacyjne lub pojedyncze serie obligacji. Do tej grupy należą zarówno ETF-y oparte o obligacje skarbowe, jak i korporacyjne.

 

  • ETF-y metali szlachetnych. Podstawą są notowania cen złota i srebra. Ze względów regulacyjnych, na terenie UE instrumenty te noszą nazwę Exchange-Traded Commodities (ETC).

 

  • ETF-y towarowe. ETF-y te oparte są o ceny pojedynczych surowców (np. miedź, ropa naftowa) lub całych koszyków opartych o indeksy surowcowe (np. Bloomberg Commodity Index).

 

  • ETF-y nieruchomościowe. ETF-y, które pozwalają uzyskać ekspozycję na rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Instrumenty te dostępne są tylko na giełdach zagranicznych i odzwierciedlają sytuację na rynku nieruchomości w danym kraju lub grupie państw (np. rynki rozwinięte).

 

  • ETF-y kryptowalutowe. Nowa klasa ETF-ów, która dopiero się rozwija. Umożliwia zarabianie na kryptowalutach bez bezpośredniego inwestowania na giełdach kryptowalutowych (ETF pełni rolę „pośrednika”).

 

  • ETF-y rynku pieniężnego. ETF-y oparte o krótkoterminowe papiery dłużne. Bywają traktowane jako alternatywa dla gotówki, ponieważ instrumenty te charakteryzują się niskim (co nie znaczy, że zerowym) poziomem ryzyka.

 

  • Dodatkowo można wyróżnić ETF-y multi-asset czyli ETF-y, które zawierają w sobie wiele różnych rodzajów aktywów (w tym inne ETF-y). Tego typu ETF-y mogą stanowić gotowy produkt inwestycyjny, np. reprezentujący strategię inwestowania 60% środków w akcje, a 40% w obligacje.

 

Sposoby replikacji ETF-ów

Inny bardzo ważny rodzaj podziału ETF-ów jest metoda replikacji. Tym terminem określa się sposób, w jaki ETF uzyskuje podobieństwo stopy zwrotu do stopy zwrotu odwzorowywanego indeksu. Rodzaje replikacji ETF-ów to:

 

  • Replikacja fizyczna. To zakup papierów wartościowych wchodzących w skład odwzorowywanego indeksu. Może być pełna (zakup wszystkich aktywów, w proporcjach odpowiadających tym określonym w indeksie) lub częściowa/niepełna (zakup wyłącznie wybranych aktywów z indeksu). Ten drugi typ najczęściej bywa stosowany w przypadku ETF-ów opartych o indeks złożony z bardzo wielu komponentów.

 

  • Replikacja syntetyczna. W tej metodzie nie dochodzi do faktycznego zakupu papierów wartościowych w skali wynikającej z rozmiaru aktywów funduszu ETF. Zamiast tego zarządzający zawiera kontrakt na stopę zwrotu (swap), dzięki któremu otrzymuje stopę zwrotu równą stopie zwrotu z odwzorowywanego indeksu. W zamian druga strona pozyskuje stopę zwrotu z aktywów zabezpieczających transakcję.

 

W efekcie może się okazać, że syntetyczny ETF naśladujący indeks giełdy w Niemczech w rzeczywistości „ma w środku” akcje spółek amerykańskich. Dostarczenie inwestorom właściwej stopy zwrotu załatwia umowa zarządzającego ETF-em z innym podmiotem.

ETF a dywidendy

Kolejne kryterium podziału ETF-ów stanowi kwestia dochodów kapitałowych, czyli np. dywidend od posiadanych akcji. Fundusze ETF dzielą się na:

 

  • ETF-y akumulujące. To ETF-y, które reinwestują swoje dochody. Odbywa się to automatycznie, bez żadnego działania ze strony inwestora. W rezultacie wartość takiego fundusz ETF z czasem wzrasta.

  • ETF-y dystrybucyjne. To ETF-y, które wypłacają inwestorom otrzymywane dochody. W rezultacie ETF taki zapewnia dopływ gotówki na rachunek maklerski i to inwestor decyduje, co zrobi z tymi pieniędzmi. Częstotliwość wypłaty dywidend jest określona z góry (np. co rok, co pół roku, co kwartał). Uwaga – może to wiązać się z obowiązkami podatkowymi!

 

Informację o tym, jaki charakter ma dany ETF znajdziemy w jego szczegółowym profilu lub też w samej nazwie (np. Acc oznacza ETF akumulacyjny, Dist oznacza ETF dystrybucyjny).

Charakter ETF-ów

ETF-y mogą odwzorowywać indeks na różne sposoby, co można wykorzystać do budowania rozmaitych strategii inwestycyjnych.

  • Long (pozycja długa). Wartość ETF-u rośnie, gdy replikowany indeks też rośnie. Najbardziej oczywista i popularna wersja.

  • Short (pozycja krótka, odwrotna). Wartość ETF-u rośnie, gdy stanowiący jego podstawę indeks spada. I odwrotnie – ETF tanieje, gdy indeks rośnie.
     
  • Leveraged (lewarowane, z dźwignią). Wartość ETF-u rośnie lub spada o odpowiednio dobraną wielokrotność (razy 2, razy 3 itp.).

 

Uwaga – większość ETF-ów typu short i leveraged oferują odpowiednie pozycje (krótkie i lewarowane) tylko przez jeden dzień, dlatego zaleca się ich stosowanie tylko do inwestycji krótkoterminowych. Im dłużej inwestor utrzymuje taki instrument, tym jego „rozjazd” z zachowaniem indeksu może być większy. W związku z tym przed zainwestowaniem w tego rodzaju instrumenty warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami.

 

Przykładowe szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach Beta Securities, na przykładach ETF-ów: BETA ETF WIG20Lev oraz BETA ETF WIG20Short.

ETF-y pod względem zakresu

ETF-y mogą być oparte o indeksy reprezentujące rożne zakresy geograficzne rynku. Istnieją ETF-y globalne, w skład których wchodzą aktywa (akcje, obligacje) z całego świata. Istnieją także ETF-y skupiające się na wybranej grupie państw – rynkach rozwiniętych (USA, Japonia, Niemcy itp.), rynkach rozwijających się (Chiny, Brazylia, Polska itp.) czy wybranych rynkach granicznych (Nigeria, Kazachstan itp.). ETF-y mogą mieć także charakter krajowy i skupiać się na aktywach z jednego tylko kraju.

 

Kolejny podział (dla ETF-ów akcyjnych) związany jest z rozmiarem spółek należących do odwzorowywanych indeksów. Mogą to być spółki duże, średnie, małe lub ETF może odzwierciedlać mieszaną strukturę.

 

Z kolei dla ETF-ów obligacyjnych wyróżnimy kryterium emitenta (mogą być to państwa lub korporacje) oraz konstrukcji (np. obligacje zabezpieczone inflacją lub nie).

 

Wyróżnić możemy także ETF-y oparte o indeksy sektorowe (grupujące podmioty z jednego sektora gospodarki) lub tematyczne (grupujące podmioty wedługo okreśłonego klucza, w tym związanego z przedmiotem ich działalności). Szczegółowo omówione przykłady znajdziesz w naszych analizach:

 

 

✋Uwaga – nazwa danego ETF-u może mieć charakter marketingowy. Zawsze warto sprawdzić, jakie konkretne aktywa znajdują się w danym funduszu.

 

Skanery ETF-ów

Narzędzia, dzięki którym można w łatwy sposób można znaleźć wybrany ETF to tzw. rynkowe skanery. Pozwalają one przeskanować wbudowaną bazę danych o ETF-ach pod kątem wielu kryteriów. Znacząco ułatwia to wyszukiwanie instrumentu, który nas interesuje. W kontekście ETF-ów wyróżnić można:

 

 

Osoby początkujące w szczególności powinny zwrócić uwagę na atlasetf.pl. To jedyna polska platforma służąca przeszukiwaniu rynku ETF-ów, udostępniająca informacje w języku polskim oraz zawierająca m.in. informacje o tym, w których biurach maklerskich dostępny jest dany ETF. Analogiczne informacje znaleźć można na stronach internetowych danych biur maklerskich.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie