Bankowy Fundusz Gwarancyjny sprawia, że większość klientów banków nie boi się o to, co stanie się z ich pieniędzmi w momencie bankructwa banku. Nie znaczy to, że BFG gwarantuje wszystko, wszystkim i zawsze. Właśnie dlatego warto znać zasady gwarancji BFG.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która w Polsce odpowiada za gwarantowanie depozytów w bankach do równowartości 100 000 euro. Przy kursie z 15 października 2024 r. jest to 429 130 złotych.
Większość oszczędzających Polaków zgromadziło w jednym banku mniejszą kwotę, wobec czego na co dzień przy podejmowaniu decyzji o tym, w którym banku ulokować pieniądze nie zastanawiamy się nad ryzykiem upadłości banku. Funkcjonowanie BFG reguluje ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Najwięcej środków objętych gwarancjami BFG przechowywanych jest w bankach komercyjnych. Oto lista banków komercyjnych objętych gwarancjami BFG (stan na 1 października 2024 r.).
Przyjdź na ForFin2024! 💰
Widzimy się 29 i 30 listopada 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Z tej okazji na SII.org.pl codziennie publikujemy nowe i zaktualizowane materiały edukacyjne skierowane do osób, które chcą zacząć oszczędzać i inwestować.
Więcej informacji oraz zapisy www.forfin.pl
Pomożemy Ci ogarnąć Twoje finanse! 💸 |
Gwarancja BFG – lista banków komercyjnych
- Alior Bank SA
- Bank BPH SA
- Bank Handlowy w Warszawie SA (w tym: Citi Handlowy)
- Bank Millennium SA (w tym: eurobank)
- Bank Nowy SA
- Bank Ochrony Środowiska SA
- Bank Pocztowy SA (w tym EnveloBank)
- Bank Polska Kasa Opieki SA (posługujący się nazwą handlową Pekao SA)
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA
- BNP Paribas Bank Polska SA (w tym GOoptima)
- Credit Agricole Bank Polska SA
- Deutsche Bank Polska SA
- DNB Bank Polska SA
- ING Bank Śląski SA
- mBank SA
- Mercedes-Benz Bank Polska SA
- Nest Bank SA
- Plus Bank SA
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (posługujący się nazwą handlową PKO BP oraz Inteligo)
- Santander Bank Polska SA (d. Bank Zachodni WBK SA)
- Santander Consumer Bank SA
- SGB-Bank SA
- Toyota Bank Polska SA
- VeloBank SA (d. Bank BFG SA)
Drugą grupę podmiotów objętych gwarancjami BFG są banki spółdzielcze, których w Polsce jest blisko 500. Z gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Korzystać mogą także klienci, którzy posiadają depozyty w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Listę wszystkich podmiotów objętych gwarancjami znaleźć można na stronie BFG.
Na funkcjonowanie BFG „zrzucają się” banki, w formie wpłaty obowiązkowych składek na fundusz gwarancyjny banków. Składki odprowadzają też SKOK-i, na fundusz gwarancji kas. Analogicznie zasilane są fundusz przymusowej restrukturyzacji banków oraz fundusz przymusowej restrukturyzacji kas. Wysokość składek określa BFG, w 2024 r. fundusz przymusowej restrukturyzacji banków zasilony został kwotą 1,563 mld zł. Docelowo środki systemu gwarantowania depozytów powinny wynosić 1,6% kwoty środków gwarantowanych.
Ogólne zasady gwarantowania depozytów w BFG
Oto kilka najważniejszych faktów określających zasady gwarantowania depozytów przez BFG:
- Ochronie podlegają środki zgromadzone na rachunkach bieżących, kontach oszczędnościowych i lokatach terminowych
🟢 Lokaty bankowe – zysk (prawie) pewny, ale (zazwyczaj) niewielki
🟢 Konto oszczędnościowe – pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem
- Gwarancja BFG obejmuje a także inne należności deponenta (klienta banku), w tym wynikające z bankowych papierów wartościowych (BPW) wystawionych przed 2 lipca 2014 r. Nie chodzi tu o akcje banków, ale specjalne dłużne papiery wartościowe
- Ochronie nie podlega pieniądz elektroniczny w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Jest to pieniądz przechowywany na elektronicznych nośnikach informacji takich jak przedpłacone karty płatnicze czy aplikacje w smartfonach oferowane nie tylko przez banki, ale i fintechy
- Ochronie podlegają środki zgromadzone w polskim złotym i w walutach obcych. Wypłata zawsze następuje jednak w złotych
- Ochronie nie podlegają środki wpłacone do banku spółdzielczego albo SKOK-u tytułem udziałów członkowskich, udziałów inwestorskich, wpisowego i wkładów członkowskich
- Ochronie podlegają środki o wartości nieprzekraczającej równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości. Do wyznaczenia limitu przyjmuje się kurs ogłaszany przez NBP na dzień wskazany w decyzji KNF o zawieszeniu działalności banku lub wystąpienia przez BFG z wnioskiem o upadłość banku.
- Limit kwoty gwarancji obejmuje także należne odsetki
- W jednym banku jeden klient posiada limit gwarancji BFG na poziomie równowartości 100 000 euro. Jeżeli osoba taka ma więcej rachunków w różnych bankach, to w każdym banku posiada odrębny limit gwarancji
- Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny, to każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarancji. Nawet przy wspólności majątkowej małżonków, każde z nich traktowane jest jako odrębny deponent (klient) banku
- Gwarancje BFG dotyczą także rachunków osób małoletnich
- Dla rachunków firmy inwestycyjnej, na której zdeponowano środki klientów, pełen limit gwarancji przysługuje każdemu z klientów oddzielnie
Wyższe gwarancje BFG
W szczególnych przypadkach możliwe jest, że kwota gwarancji BFG będzie wyższa niż standardowa – zamiast równowartości 100 000 euro może być to równowartość 200 000 euro. Mowa np. o sytuacjach, w których na konto klienta trafiły środki pochodzące ze:
- Sprzedaży nieruchomości (lub jej części) niezwiązanej z prowadzeniem działalności gospodarczej
- Wpływie na rachunek środków z podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
- Nabycia spadku
- Wypłaty środków z ubezpieczenia na życie albo dożycie, jak również z tytułu nieszczęśliwego wypadku
- Wypłaty odprawy, w tym odprawy emerytalnej lub rentowej
Dodatkowo, limit gwarancji BFG powiększany jest o 100% środków podchodzących z wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wyższe limity obowiązują w terminie 3 miesięcy od dnia wpływu na rachunek.
Co zrobić, jeżeli w upadającym banku mamy więcej pieniędzy niż przewidują gwarancje BFG? W teorii można dochodzić roszczeń na ogólnych zasadach prawa upadłościowego. W praktyce jednak w upadających instytucjach finansowych zazwyczaj nie zostaje odpowiednio dużo środków, aby zaspokoić roszczenia klientów.
Jak i do kiedy odebrać środki z BFG?
Środki z BFG można otrzymać w gotówce albo przelewem na wskazany rachunek. O szczegółach klienci banku informowani są przez Fundusz, m.in. w formie komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej.
Maksymalny czas na odbiór środków z BFG możliwy jest w siedzibie Funduszu do końca roku, w którym upływa 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji. Po tym czasie roszczenia klientów ulegają przedawnieniu!