Chat with us, powered by LiveChat

Złoty Portfel – nowość w Finax. Polskie akcje, obligacje i waluta na autopilocie

Skomentuj artykuł

Złoty Portfel w Finax to rozwiązanie dla osób chcących w prosty sposób inwestować w polskie aktywa oraz unikać ryzyka walutowego przy inwestowaniu w aktywa zagraniczne. Dla doświadczonych inwestorów to raczej ciekawostka, ale dla początkujących może to być pierwszy krok w świecie inwestowania.

 

Od 1 października klienci Finax mogą inwestować w nowy produkt robodoradcy. Złoty Portfel to rozwiązanie bazujące na ETF-ach na spółki notowane na GPW, polskie obligacje skarbowe oraz zabezpieczony walutowo amerykański S&P 500. Występujący w kilku wariantach produkt (opis znajdziesz w dalszej części artykułu) powstał we współpracy z Beta Securities, dostawcą ETF-ów z GPW.

 

Złoty Portfel uzupełnia standardową ofertę Finaxa, w ramach której inwestować można w zmienne proporcje ETF-ów na aktywa zagraniczne notowane na zagranicznych giełdach. Fundusze te nabywane są za euro, na które Finax wymienia złote pozyskane od polskich klientów.

 

🟢 Czym jest inwestowanie pasywne? Dlaczego warto inwestować pasywnie?

 

– Oddajemy w ręce polskich inwestorów nowe narzędzie. Może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez tych, którzy chcą inwestować krótkoterminowo, jak i tych, którzy chcą, by część ich  długoterminowego kapitału została w Polsce. Złoty Portfel jest dostępny w czterech wariantach o różnym poziomie ryzyka. Nasz algorytm, w oparciu o preferencje inwestora, automatycznie rekomenduje ten najbardziej dla niego odpowiedni – mówi Juraj Hrbaty, prezes i założyciel Finax.

 

🟢 Dwa nowe ETF-y na GPW. Lewar na Nasdaq dla polskich inwestorów

 

– Inwestowanie w kraju sprawia, że kapitał pracuje nie tylko na naszą przyszłość, ale i buduje siłę polskiej gospodarki. Naszym wspólnym celem jest edukacja społeczeństwa i uzmysławianie, że inwestorem może być każdy z nas. Aby tak się stało, potrzeba prostych i intuicyjnych narzędzi, które ułatwią inwestowanie nawet początkującym. Stworzony przez Finax i BETA Securities, Złoty Portfel jest właśnie takim narzędziem. Jako GPW zawsze wspieramy inicjatywy, które czynią lokalne inwestowanie przystępnym dla jak najszerszego grona zainteresowanych – zaznacza Michał Kobza, członek zarządu GPW.

 

🟢 Robodoradca – czym jest, jak inwestować i czy warto

Złoty Portfel Finax z sześciu ETF-ów

W momencie startu Finax oddaje do dyspozycji cztery warianty Złotego Portfela, które odpowiadają zawartości akcji/obligacji. Są to: 0/100, 20/80, 60/40 i 100/0. Elementami składowymi tych portfeli są dobrze znane inwestorom ETF-y prowadzona przez Beta Securities.

 

  • Beta ETF WIG20TR
  • Beta ETF mWIG40TR
  • Beta ETF sWIG80TR
  • Beta ETF TBSP
  • Beta ETF Obligacji 6M
  • Beta ETF S&P 500 PLN-Hedged

 

Oto jak wygląda kompozycja aktywów w poszczególnych wariantach Złotego Portfela:

 

Udział funduszy ETF w portfelach
Złoty Portfel  mWIG40TR sWIG80TR WIG20TR SP500 TBSP Obligacji 6M gotówka
Obligacji (0/100) 0% 0% 0% 0% 30% 69,40% 0,60%
20/80 5% 5% 0% 10% 40% 38,50% 1,50%
60/40 15% 15% 0% 30% 28,50% 10% 1,50%
100/0 15% 15% 20% 48,50% 0% 0% 1,50%

 

Jak informuje Finax, w przyszłości mogą pojawić się dodatkowe warianty.

 

– Złoty Portfel wykorzystuje to, co jest zasadniczą zaletą funduszy ETF. Pozwala dywersyfikować inwestycję, korzystając ze wzrostu polskiej giełdy, stanowiąc jednocześnie interesującą opcję dla tych, którzy w istotnym stopniu chcą oprzeć wzrost swojego kapitału na inwestycjach w polską gospodarkę. Wspólnie z Finax od lat szerzymy nad Wisłą pasywną rewolucję, dbając o rozwój pasywnych form i produktów inwestycyjnych Już od pewnego czasu obserwujemy stale rosnące zainteresowanie naszą ofertą produktową – dodaje Kazimierz Szpak, prezes BETA TFI.

 

W materiałach informacyjnych Finax wspomina, że choć „globalne inwestowanie jest w długim terminie lepsze” (nawet w przypadku Polaków posługujących się na co dzień PLN), to „co innego jednak w krótszym terminie, gdzie bardziej daje się odczuć ryzyko walutowe”.

 

– Złoty Portfel Obligacji proponujemy tym z horyzontem inwestycyjnym do trzech lat. Pozostałe portfele powinniście rozważyć, jeśli możecie zainwestować na dłuższy czas. Co najmniej trzy lata dla portfela 20/80, minimum sześć lat dla 60/40 i co najmniej 10 lat dla portfela złożonego wyłącznie z akcji – informuje Finax.

 

Przejdźmy do bardzo istotnego parametru, jakim jest wysokość opłat w Finax. W przypadku Złotego Portfela kształtuje się ona tak samo jak w przypadku standardowej oferty:

 

  • Złoty Portfel Obligacji: 0,5% rocznie (w tym VAT)
  • Złoty Portfel z udziałem akcji: 1% + VAT, czyli 1,2% rocznie

 

  • Dla członków SII opłata za zarządzanie w Finax jest o połowę mniejsza – zamiast 1,2% wynosi 0,6% (dotyczy wszystkich aktywów, nie tylko Złotego Portfela). Więcej w sekcji Zniżki.

 

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę opłaty „zaszyte” w samych ETF-ach ze stajni Bety, z czym liczyć muszą się także inwestorzy kupujący te instrumenty na własny rachunek – informacje na ten temat dostępne są na betasecurities.pl. Cechą charakterystyczną Złotego Portfela w Finax ma być możliwość obniżki opłat pobieranych przez Beta ETF o połowę, pod warunkiem, że aktywa dostarczone przez Finax do danego funduszu przekroczą 1 mln zł (gdy warunek ten zostanie spełniony, wrócimy do tematu).

 

– W ramach współpracy, klienci Złotego Portfela dostaną zwrot części kosztów zarządzania ETF-ami w formie tzw. świadczenia dodatkowego – informuje Finax.

 

🟢 Koszty związane z inwestowaniem w ETF-y

 

Minimalna jednorazowa wpłata na Złoty Portfel pozostaje taka jak w standardowej ofercie i wynosi 50 zł. Złoty portfel jest też objęty automatycznym rebalancingiem.

 

 

 

5 lat Finax w Polsce

Finax wszedł na polski rynek pod koniec 2019 r. W ciągu pięcu lat robodoradca wywodzący się ze Słowacji przyciągnął w Polsce ponad 12,5 tys. klientów (z 60 tys. łącznie). Z blisko 1 miliarda euro aktywów, którymi zarządza Finax, ok. 110 mln euro należy do polskich klientów.

 

Finax, analizując swoich klientów Polsce, stworzył aktualny profil lokalnego inwestora pasywnego korzystającego z usług robodoradcy. To mężczyzna w wieku około 38 lat, którego strategicznym celem jest długofalowe budowanie majątku. Wartość jego portfela inwestycyjnego to średnio 9,5 tys. euro i składa się on w 75 proc. z akcji oraz w 25 proc. z obligacji.

 

 

Poprzednią innowacją produktową Finaxa było wprowadzenie OIPE w październiku ubiegłego roku. Robodoradca oferuje ten produkt jako jedyna instytucja w UE. Z kolei na początku 2024 r. Finax kupił od Aion Banku ETFmatic, co umożliwiło łatwiejsze tworzenie nowych produktów, w tym Złotych Portfeli.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie