Chat with us, powered by LiveChat

Dwa nowe ETF-y na GPW. Lewar na Nasdaq dla polskich inwestorów

Skomentuj artykuł
© Copper - stock.adobe.com

Beta Securities wprowadzi na GPW dwa nowe ETF-y. To koniec trwającej wiele miesięcy posuchy oraz odpowiedź na oczekiwania inwestorów zainteresowanych instrumentami do tradingu.

 

Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev oraz Beta ETF Nasdaq-100 2x Short – tak nazywać będą się dwa nowe ETF-y, które na GPW zadebiutują już we wtorek 10 września o 10:00. Nowe produkty będą dopełniać tradingową część portfolio Beta Securities, a ich bazą będzie amerykański indeks spółek technologicznych Nasdaq-100 (nie mylić z szerszym Nasdaq Composite). Nowe ETF-y zostaną oznaczone tickerami ETFBNQ3LV oraz ETFBNQ2ST.

 

Zastosowany poziom dźwigni finansowej oznacza, że:

 

  • w przypadku dziennego wzrostu indeksu NASDAQ-100 Notional Net Total Return o 2% indeks NASDAQ-100 3x Leveraged Notional Net Total Return wzrośnie o 6%,

 

  • w przypadku dziennego spadku indeksu NASDAQ-100 Total Return o 2% indeks NASDAQ-100 2x Short Total Return wzrośnie o 4%,

 

Cechą wyróżniającą oba ETF-y na tle światowej konkurencji będzie zabezpieczenie walutowe (PLN Hedged). Podobny mechanizm zastosowano przy innych amerykańskich ETF-ach od Bety, które odzwierciedlają S&P500 oraz NASDAQ-100. Oba nowe ETF-y będą replikowane metodą syntetyczną. Zarządzającymi będą Kazimierz Szpak, Dawid Bąbol i Mateusz Mucha, w roli market makera wystąpi DM BOŚ, a depozytariusza mBank.

 

Opłata za zarządzanie ustalona w obu funduszach ustalona została na poziomie 1,5%, całkowity wskaźnik kosztów na poziomie 2,5%, a koszty transakcyjne 0,9%. Autorzy ETF-ów kreślą jednak potencjał do obniżek opłat, gdy zgromadzą odpowiednio dużo aktywów.

 

 

Wszelkie dodatkowe informacje o Beta ETF Nasdaq-100 2xShort oraz Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev znaleźć można na stronie AgioFunds.

 

Transmisja z debiutu obu ETF-ów dostępna będzie na kanale youtubowym GPW.

Pieniądze płyną do ETF-ów

Kilka dni temu poznaliśmy dane o napływach środków do ETF-ów ze stajni Bety. W sierpniu wynik wyniósł +5,5 mln zł netto, z czego najwięcej przybyło w obligacyjnym Beta ETF TBSP (+7,5 mln zł). Łączna wielkość aktywów pod zarządzaniem wyniosła 713 mln zł, z czego najwięcej zgromadzono w ETF-e odzwierciedlającym mWIG40TR (259 mln zł). ETF średniaków dystansuje pod tym względem ETF na WIG20TR (114 mln zł).

Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev oraz Beta ETF Nasdaq-100 2x Short będą pierwszymi „czystymi” debiutami ETF-ów na GPW od kiedy na początku 2022 r. pojawił się wspomniany już Beta ETF TBSP. Z kolei wraz z początkiem roku doszło do przekształcenia Beta ETF WIGtech w Beta ETF Obligacji Skarbowych 6M.

 

Po wtorkowym debiucie na GPW będzie notowanych 13 ETF-ów – 11 od Bety oraz 2 od Amundi. Do tego grona można dodać jedyny ETN na złoto, który zadebiutował rok temu. Ta skromna liczba wzrośnie do 14, gdy Beta ETF zakończy prace nad lewarowanym ETF-em na mWIG40.

 

💡 Kompendium materiałów (artykułów i webinarów) o ETF-ach i inwestowaniu pasywnym znajdziesz w sekcji Edukacja.

 

Kurs Inwestuj Pasywnie z SII

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie