Chat with us, powered by LiveChat

Inwestowanie pasywne po polsku. Rewolucja trafia pod strzechy [OBI 2024]

Skomentuj artykuł
© VZ_Art - stock.adobe.com

Pasywna rewolucja w inwestowaniu w Polsce postępuje – wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024. Polacy chętniej sięgają po ETF-y i deklarują długi horyzont inwestycyjny.

 

 

„Pasywna rewolucja w Polsce rośnie w siłę” – napisaliśmy rok temu, w podsumowaniu poprzedniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Kolejna edycja pokazała, że Polacy jeszcze chętniej inwestują w ETF-y i to na różne sposoby, choć dominuje podejście długoterminowe.

 

🔴 Inwestowanie pasywne to tylko jeden z obszarów, który badaliśmy w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Inne analizy znajdziesz na stronie SII.org.pl/OBI

 

Jak wynika z OBI 2024, już 57,2% ankietowanych deklarowało, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie dokonali inwestycji w ETF-y. To najwyższy wynik w historii i jednocześnie drugi najwyższy skok względem roku ubiegłego (+11,6% wobec +13,6% w 2021 r.). To kolejny dowód na to, że w ostatnich latach ETF-y przeszły drogę od inwestycyjnej niszy do instrumentu będącego jednym z absolutnie podstawowych elementów portfeli polskich inwestorów indywidualnych.

 

🟢 Kim jest polski inwestor indywidualny i co ma w portfelu [OBI 2024]

 

 

Podobnie jak rok temu, wśród uczestników OBI więcej jest inwestujących w ETF-y notowane na rynkach zagranicznych (49,6%). Popularność tej kategorii wzrosła wyraźnie mocniej od ETF-ów notowanych na GPW (23,3%). Z tej perspektywy nie dziwi, że sama giełda chce zachęcić inwestorów do produktów notowanych na swoim parkiecie – pierwszym krokiem ma być obniżka opłat.

 

 

Od 2023 r. w badaniu uwzględniliśmy także robodoradców, za pośrednictwem których również można inwestować w ETF-y (a będąc członkiem SII nawet z dużymi zniżkami!).

 

🟢 Zobacz też: Zniżki dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

Na trzy ETF-owe kategorie warto spojrzeć też przez pryzmat innych grup aktywów. Jak wynika z rezultatów OBI, fundusze ETF notowane na rynkach zagranicznych są drugą najpopularniejszą klasą aktywów, po akcjach z GPW. ETF-y z polskiej giełdy znalazły się w środku stawki, zaś robodoradcy w dalszej części. Rzecz jasna warto pamiętać, że np. sporo klientów robodoradców może nie interesować się inwestowaniem na tyle, aby brać udział w badaniach internetowych.

 

 

Tradycyjnie już, odsetek inwestorów z ETF-ami w portfelu zestawiliśmy z odsetkiem deklarujących inwestowanie w tradycyjne fundusze inwestycyjne. W tym aspekcie trend również jest wyraźny. Ponownie warto pamiętać, że wśród klientów TFI znaleźć można osoby, które np. nie odwiedzają stron internetowych czy mediów społecznościowych, w których promowane było OBI 2024.

 

 

Wprawny czytelnik może zauważyć, że inwestowanie w ETF-y nie jest równoznaczne z inwestowaniem pasywnym. To prawda. Na rynku istnieje wiele instrumentów, które nadają się do stosowania w aktywnych strategiach – przykładów nie trzeba daleko szukać, to choćby ETF-y z GPW na WIG20lev lub WIG20short, które cieszą się popularnością (widać to po danych o obrotach publikowanych przez BETA ETF). Szkopuł jednak w tym, że znacząca większość ankietowanych w OBI 2024 deklaruje inwestowanie w ETF-y w długim horyzoncie, z czego dwie trzecie wybierają opcję „powyżej 5 lat”. W przypadku akcji taki horyzont inwestycyjny zaznaczyła jedna trzecia badanych.

 

 

Dodatkowo, również blisko dwie trzecie badanych wskazuje, że ma w portfelu do 3 ETF-ów – to także pozwala wskazywać, że mowa raczej o osobach posiadających fundusze oparte na indeksach na cały świat lub szerokie indeksy (All-World, Emerging Markets itp.) lub też ETF-y strategii cyklu życia. Taki pogląd zyskuje potwierdzenie w danych, które co pewien czas publikują domy maklerskie. Należy także zwrócić uwagę na to, że nie ma funduszu ETF na WIG czy WIG140, lecz można zbudować portfel z ETF-ów na WIG20, mWIG40 i sWIG80 i to w wariancie total return, uwzględniającym dywidendy. To jednak już trzy ETF-y zamiast jednego.

 

 

Istotną obserwacją wynikającą z OBI 2024 jest różnica w popularności inwestowania w ETF-y w różnych grupach wiekowych ankietowanych. Warto zwrócić uwagę na najstarszą grupę wiekową, gdzie odnotowano największy wzrost popularności ETF-ów względem roku ubiegłego. W 2023 r. w grupie 55+ w zagraniczne ETF-y inwestowało 10,7% badanych, a w te dostępne na GPW 11%.

 

 

Podobny wniosek wyłania się z podziału inwestujących w ETF-y na grupy różniące się stażem na rynku. Z jednej strony widać, że pasywna rewolucja odbywa się przede wszystkim w portfelach młodych. Z drugiej zaś, istnieje jeszcze spore miejsce do zagospodarowania środków będących w posiadaniu osób starszych i/lub o bogatym doświadczeniu inwestorskim.

 

 

Na koniec dodajmy jeszcze, że 8,4% badanych domaga się od swojego domu maklerskiego „rozbudowania oferty ETF-ów”. Więcej odpowiedzi z tego obszaru zamieścimy przy okazji publikacji rankingu najlepszych rachunków maklerskich wg inwestorów indywidualnych.

 

PARTNERZY STRATEGICZNI

 

KDPW KNF

 

PARTNERZY

 

PBS M+G NASK

 

 

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów jest realizowane

w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej

 

REE 2024

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

Atlas ETF Comparic Dividend Kingdom

 

DNA Rynków Forex Club Humanista na giełdzie

 

Maklerska.pl Rynek Obligacji

 

Squaber

  

 

Regulamin badania i konkursu

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie