Chat with us, powered by LiveChat

GPW przedłuża promocję na ETF-y. Piłka po stronie domów maklerskich

Skomentuj artykuł
© Rmcarvalhobsb - stock.adobe.com

GPW przedłuża promocję, w ramach której nie pobiera od członków giełdy opłat od obrotu instrumentami typu ETF, ETC i ETN. To jeden z przejawów realizowania nowej strategii mocno nastawionej na inwestorów indywidualnych, którą giełda przyjęła kilka tygodni temu.

 

O zerowych opłatach od obrotu ETF-ami od listopada do końca 2024 r. GPW poinformowała już w prezentacji towarzyszącej omówieniu wyników finansowych za III kwartał. Następnie temat ten został podkreślony także w czasie ogłoszenia nowej strategii, w tym w wystąpieniu prezesa Tomasza Bardziłowskiego na ForFin 2024.

 

Pierwszym krokiem było ogłoszenie promocji trwającej do końca 2025 r. Dziś giełda poinformowała, że Program Obniżek Opłat od obrotu instrumentami ETF, ETC i ETN wystartuje 1 stycznia 2025 r. i potrwa cały rok. Giełda pobiera opłaty nie od inwestorów bezpośrednio, lecz od swoich członków (domów maklerskich) i to do nich należy teraz ruch.

 

– Aby zakwalifikować się do Programu, Członkowie Giełdy muszą obniżyć opłaty transakcyjne pobierane od klientów za obrót instrumentami ETF i ETC na GPW do poziomu nie wyższego niż 0,2% wartości transakcji lub całkowicie je znieść. Obniżone stawki powinny obowiązywać przez cały okres uczestnictwa w Programie – informuje giełda w komunikacie.

 

🟢 Rodzaje ETF-ów. Poznaj ważne różnice

 

W ostatnich tygodniach opłaty obniżyły jedynie mBank, Alior Bank oraz Noble Securities. Inne domy maklerskie oczekiwały jednak na to, czy GPW będzie kontynuować program obniżek, więc niewykluczone, że niebawem czeka nas fala komunikatów o obniżkach u kolejnych brokerów – tym bardziej, że początek roku to i tak tradycyjny okres wprowadzania rozmaitych  promocji. Będziemy śledzić zmiany w ofertach biur maklerskich pod tagiem rachunek maklerski.

 

– Jednym z celów Giełdy zawartych w Kierunkach Nowej Strategii, jest zwiększenie dostępności nowoczesnych narzędzi inwestycyjnych oraz wspieranie rozwoju długoterminowych inwestycji w Polsce. ETF-y notowane na GPW to rozwiązanie, które umożliwia inwestorom dywersyfikację portfela, przy jednoczesnym udziale w rozwoju polskiej gospodarki. Poprzez dostęp do kluczowych indeksów, takich jak WIG20TR, mWIG40TR czy sWIG80TR, obejmujących największe i średnie spółki z różnych sektorów, inwestorzy mogą korzystać ze wzrostu krajowego rynku oraz dywidend wypłacanych przez spółki. Liczymy, że domy i biura maklerskie włączą się w naszą inicjatywę – stwierdza cytowany w komunikacie Michał Kobza, członek zarządu GPW.

 

Dodatkowo, Giełda poinformowała też o uruchomieniu strony edukacyjno-informacyjnej na temat ETF-ów i ETC notowanych na jej parkiecie. Strona dostępna jest pod adresem www.ETFnaGPW.pl.

 

🟢 Rewolucja w polskich ETF-ach. UCITS po naszemu już niebawem

 

Na GPW obecnie notowanych jest 13 ETF-ów oraz jeden ETC. Ostatnimi debiutantami są Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev oraz Beta ETF Nasdaq-100 2x Short. Ta skromna liczba wzrośnie o jeden, gdy Beta ETF zakończy prace nad lewarowanym ETF-em na mWIG40. Toczą się także prace nad ETF-em na akcje spółek dywidendowych z GPW.

 

Za pośrednictwem ETF-ów notowanych na GPW można uzyskać ekspozycję na:

 

  • akcje krajowe: WIG20, mWIG40, sWIG80, WIG20lev, WIG20short
  • akcje zagraniczne: S&P500,DAX, Nasdaq-100 3xlev, Nasdaq-100 2xshort
  • obligacje: indeks TBSP, GPWB-BWZ
  • złoto

 

Od niedawna na GPW notowane są także Złote Portfele, w które można inwestować za pomocą robodoradcy Finax. Więcej na ten temat w artykule: Złoty Portfel – nowość w Finax. Polskie akcje, obligacje i waluta na autopilocie.

 

W strategii GPW zapisano także rozwój rynku GlobalConnect. Jednym z pomysłów na rozruszanie mizernych obrotów jest wprowadzenie na ten rynek zagranicznych ETF-ów.

 

Inwestuj pasywnie z SII. Zbiór poradników o ETF-ach i inwestowaniu pasywnym

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie