Amerykańskie spółki na GlobalConnect na krótko poprawiły statystyki obrotów, jednak nadal kondycja tego rynku jest daleka od oczekiwań. Nowy zarząd musi podjąć decyzję, co dalej zrobić z najmłodszym dzieckiem GPW.
8 lipca informowaliśmy, że na GlobalConnect pojawią się akcje 9 kolejnych spółek. Były to Alphabet, Amazon, Apple, JP Morgan, Meta, Netflix, Nvidia, Microsoft i Visa. Tym samym realizacji doczekały się zapowiedzi składane jeszcze przed uruchomieniem zagranicznej sekcji na GPW, która wystartowała w listopadzie 2022 r. Łącznie zagraniczny segment polskiej giełdy liczy już 25 spółek. Zapewne nie wszyscy czytelnicy potrafią je wymienić, więc dla porządku przywołajmy je, w kolejności alfabetycznej:
Spółki notowane na GlobalConnect od 08.07.2024 r.
- Adidas 🇩🇪
- Allianz 🇩🇪
- Alphabet 🇺🇸
- Amazon 🇺🇸
- Apple 🇺🇸
- ASML 🇳🇱
- Bayer 🇩🇪
- BMW 🇩🇪
- Inditex 🇪🇸
- Jeronimo Martins 🇵🇹
- JP Morgan 🇺🇸
- Mercedes 🇩🇪
- Meta 🇺🇸
- Microsoft 🇺🇸
- Netflix 🇺🇸
- Nvidia 🇺🇸
- Porsche 🇩🇪
- Prosus 🇳🇱
- RWE 🇩🇪
- SAP 🇩🇪
- Siemens 🇩🇪
- Tesla 🇺🇸
- Visa 🇺🇸
- Volkswagen 🇩🇪
- Zalando 🇩🇪
🌎 GlobalConnect w skrócie to:
|
GlobalConnect – przyspieszenie w sierpniu, hamowanie we wrześniu
Zacznijmy od kwestii ogólnych. W lipcu i sierpniu obroty na GlobalConnect biły wcześniejsze rekordy. Brzmi to dobrze, ale blask ten blednie, gdy wspomni się, że do ustanowienia nowych maksimów wystarczyły obroty na poziomie odpowiednio 2,81 oraz 3,88 mln zł. To tyle, ile może wynieść handel na średniej spółce z GPW w ciągu jednego dnia. Obraz blaknie jeszcze bardziej, gdy dodamy, że we wrześniu obroty sięgnęły zaledwie 1,28 mln zł.
Zróbmy zbliżenie na dane na sierpień i wrzesień (dwa pełne miesiące z 25 spółkami na rynku), aby wskazać na liderów popularności na GlobalConnect. Dysproporcja jest duża – wyraźnie widać, że faworytami nielicznych inwestorów zapuszczających się na GC są Tesla oraz Nvidia. Skład podium dopełnia Jeronimo Martins. Właściciel Biedronki cieszył się mianem lidera obrotów przed dodaniem amerykańskich spółek. Wynik dla Adidasa to nie pomyłka. Na akcjach tej spółki na GlobalConnect nie odnotowano ani jednej transakcji.
Rzućmy jeszcze okiem na dane za cały 2024 r., pamiętając, że amerykańskie spółki (poza Teslą) dodane zostały dopiero w lipcu. Obraz nie wygląda przesadnie odmiennie, widać wyraźnych liderów oraz resztę maruderów. Miano czerwonej latarni przypada Netflix.
Co z tym fantem zrobić?
W kontekście rozwoju rynku NewConnect od dawna przewija się pomysł wprowadzenia nań zagranicznych ETF-ów, o czym wspominał jeszcze poprzedni prezes GPW Marek Dietl, za kadencji którego GlobalConnect powstał. O GC często wypowiadała się także Izabela Olszewska, której nie ma już w zarządzie GPW.
– W miarę rozwoju rynku będziemy wprowadzać nowe spółki. Prowadzimy również rozmowy z GPW o możliwości poszerzenia GlobalConnect o obligacje i ETFy – poinformowało nas biuro prasowe BM Santander, który na GlobalConnect pełni funkcję Wprowadzającego Animatora Rynku. To jedyna instytucja o tym statusie.
O tym, co zrobić z najmłodszym rynkiem GPW zadecyduje więc nowy zarząd, z Tomaszem Bardziłowskim na czele. Obszarem rozwoju i sprzedaży w nowej ekipie zajmuje się Michał Kobza, powołany do zarządu w wyniku przeprowadzonego latem postępowania kwalifikacyjnego. Kobza dobrze zna GPW, bowiem zawodowo związany był z nią w latach 2008-2022, w tym od 2015 r. pełnił funkcje dyrektora i wicedyrektora Działu Rozwoju Rynku.
– Jako Giełda musimy zadbać o to, aby dało się inwestować i lokalnie i globalnie. Podejmujemy te działania od wielu lat. Widać to na ETF-ach, mamy nie tylko ETF na S&P500. Mamy też rynek GlobalConnect, gdzie można kupić globalne spółki w polskim złotym. Wychodzimy inwestorom naprzeciw – nie trzeba handlować na giełdzie w USA i czekać tam do otwarcia, można kupić u nas i mieć portfel globalny, utrzymywany w całości w Warszawie, przez nasz ekosystem rynku kapitałowego – powiedział Michał Kobza, członek zarządu GPW, w czasie debaty towarzyszącej debiutowi Złotego Portfela od Finax.
Sama GPW w swojej strategii na lata 2023-2027 zapisała dalszy rozwój rynku GlobalConnect. Nowy prezes Tomasz Bardziłowski zapowiedział przegląd strategii – szczegóły powinniśmy poznać przed końcem 2024 r. Ostatnią decyzją Giełdy dotyczącą GlobalConnect było przedłużenie zwolnienia z opłat giełdowych do 30 kwietnia 2025 r.
Podatkowy problem GlobalConnect
Warto też przypomnieć, że GlobalConnect nie jest dostępny we wszystkich biurach maklerskich. Dostępu do tego rynku nie oferują m.in. DM PKO BP, XTB czy mBank. Powód jest prosty – brokerzy ci stawiają na bezpośredni dostęp do rynków zagranicznych.
Co więcej, nawet wśród domów maklerskich oferujących dostęp do GlobalConnect, nie wszędzie dostępne są wszystkie spółki. W dziesiątkę amerykańskich spółek obecnych na GC nie mogą zainwestować np. klienci DM BOŚ. Powodem jest bezpośredni dostęp do tych akcji notowanych w Nowym Jorku, co budzi problemy natury podatkowej, związanej z rozliczaniem podatku od dywidend.
– Stoimy na stanowisku, że nie mamy możliwości traktowania w inny sposób klientów, którzy zakupili akcje w USA przez nas i bezpośrednio na giełdzie w USA inną stawką podatkową niż klientów, którzy kupili akcje na GlobalConnect – komentuje Paweł Kolek, dyrektor departamentu rynku wtórnego w DM BOŚ.
– Niejasny jest dla nas proces, w jaki sposób mielibyśmy wykazywać te dywidendy przed IRS. My takiego procesu i takiej możliwości nie znamy, a z uwagi, że sam proces rozliczania się z IRS jest mocno skomplikowany i w innym reżimie prawnym, nie chcemy podejmować ryzyka niezgodności z regulacjami IRS – dodaje.
We wszystkie akcje z GlobalConnect inwestować można w Santander BM, jednak broker ten – w przeciwieństwie do DM BOŚ – nie oferuje swoim klientom możliwości obniżenia podatku od dywidend, wobec czego nie musi obawiać się o reakcję amerykańskiego fiskusa IRS.
– Dywidendy z rynku GlobalConnect są wypłacane za pośrednictwem KDPW. Dywidendy opodatkowane są u źródła według stawki podatkowej odpowiedniej dla danego rynku lub kraju rejestracji instrumentu bazowego. Obecnie klienci Santander Biuro Maklerskie otrzymują dywidendy z akcji spółek amerykańskich pomniejszone o 30% podatku – informuje Santander BM.
– Planujemy umożliwić naszym klientom obniżenie stawki podatku do 15% od dywidend wypłacanych od instrumentów finansowych opodatkowanych podatkiem u źródła w USA, bez konieczności składania formularza W8-BEN. W zakresie rynku GobalConnect nie będziemy umożliwiać obniżenia stawki podatkowej od spółek amerykańskich, jednak nie wykluczamy tego w przyszłości – informuje biuro prasowe Santandera.
Wiedeń ucieka Warszawie
GlobalConnect wciąż dzieli bardzo duży dystans od Global Market, czyli segmentu giełdy w Wiedniu, na której najnowszy rynek GPW był wzorowany. W stolicy Austrii obecnie inwestować można w akcje ponad 800 spółek z 27 krajów świata (niestety, bez Polski). Obroty na austriackim globalnym rynku sięgneły w sierpniu 117,5 mln euro, zaś we wrześniu 77,4 mln euro. W całym bieżącym roku obrót na tym segmencie Wiener Borse przekroczył 725,5 mln euro.
O niskiej popularności GlobalConnect świadczą też wyniki ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Inwestowanie na tym rynku zadeklarowało jedynie 1,7% ankietowanych.
Źródło: Wyniki OBI 2023
Jednocześnie z całą mocą można stwierdzić, że trwa przesuwanie się polskich inwestorów w kierunku aktywów zagranicznych. Można tylko gdybać co by było, gdyby GlobalConnect wystartował kilka lat wcześniej, zanim biura maklerskie na serio zaczęły zachęcać klientów do inwestowania poza GPW, zarówno wprowadzając je do oferty, jak i oferując coraz atrakcyjniejsze warunki cenowe.
Źródło: Wyniki OBI 2023