Chat with us, powered by LiveChat

Promocja na GPW na handel ETF-ami. Teraz ruch po stronie domów maklerskich

Skomentuj artykuł
© Rmcarvalhobsb - stock.adobe.com

Giełda Papierów Wartościowych wprowadza zerowe opłaty giełdowe od obrotu ETF-ami pobierane od członków giełdy. To jeden z elementów wspierania przez giełdę inwestowania w produkty pasywne.

 

O zerowych opłatach od obrotu ETF-ami od listopada do końca 2024 r. GPW poinformowała w prezentacji towarzyszącej omówieniu wyników finansowych za III kwartał.

 

– Nowa promocja wpisuje się w rosnącą popularność produktów pasywnych notowanych na GPW i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania instrumentami typu ETF w ramach długoterminowych inwestycji poprzez IKE i IKZE – informuje giełda w prezentacji. Zmiana obejmie także jednyn notowany na polskiej giełdzie ETC.

 

🟢 Rodzaje ETF-ów. Poznaj ważne różnice

 

Wśród korzyści dla członków giełdy wynikających z inicjatywy, GPW wymienia „”Większe zainteresowanie klientów i zwiększenie obrotów” oraz „Możliwość rozwinięcia oferty usług w segmencie ETF na GPW”.

Jednocześnie GPW zadeklarowała, że prowadzi prace nad „szerszym programem zerowych opłat od ETF-ów dedykowanym członkom giełdy na 2025 r.”. W przyszłym roku giełda planuje szczególny nacisk położyć na edukację i rozbudowę wachlarza produktów opartych na krajowych indeksach małych i średnich spółek mWIG40 i sWIG80.

 

– Mamy nadzieję, że ta promocja wpisze się w rosnącą popularność produktów pasywnych notowanych na GPW. Mamy też nadzieję, że może to przyczynić się do wzrostu zainteresowania ETF-ami w ramach długoterminowych inwestycji poprzez IKE i IKZE – powiedział prezes GPW Tomasz Bardziłowski.

 

– Przede wszystkim to promocja dla członków giełdy i mam nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu obrotów oraz rozwinięcia oferty – dodał.

 

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

 

🔴 Zerowe opłaty ze strony GPW nie oznaczają, że wszystkie biura maklerskie z automatu obniżą opłaty pobierane od klientów. Skontaktujemy się z tymi instytucjami w celu uzyskania informacji na ten temat.

 

Michał Kobza, członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

 

Wprowadzenie zerowych opłat dla Członków Giełdy na fundusze ETF to krok, który ma za zadanie zwiększyć ich dostępność i wesprzeć rozwój długoterminowych inwestycji w Polsce. Chcemy, aby inwestorzy mogli swobodnie budować zdywersyfikowane portfele bez dodatkowych kosztów transakcyjnych, co sprawi, że inwestowanie na GPW stanie się bardziej atrakcyjne i dostępne dla szerszego grona osób. ETF-y oferowane na warszawskiej Giełdzie, to nie tylko wygodny sposób inwestowania, ale także wyjątkowa okazja do bezpośredniego udziału w rozwoju polskiej gospodarki poprzez dostęp do kluczowych indeksów takich jak WIG20, mWIG40 czy sWIG80.

 

Wierzymy, że instrumenty te spotkają się z zainteresowaniem inwestorów, w szczególności do budowy długoterminowych strategii w ramach produktów typu IKE i IKZE.

Skromna oferta ETF-ów na GPW

Na GPW obecnie notowanych jest 13 ETF-ów oraz jeden ETC. Ostatnimi debiutantami są Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev oraz Beta ETF Nasdaq-100 2x Short. Ta skromna liczba wzrośnie do 14, gdy Beta ETF zakończy prace nad lewarowanym ETF-em na mWIG40.

 

Za pośrednictwem ETF-ów notowanych na GPW można uzyskać ekspozycję na:

 

  • akcje krajowe: WIG20, mWIG40, sWIG80, WIG20lev, WIG20short
  • akcje zagraniczne: S&P500,DAX, Nasdaq-100 3xlev, Nasdaq-100 2xshort
  • obligacje: indeks TBSP, GPWB-BWZ
  • złoto

 

Jeszcze za czasów poprzedniego zarządu GPW padła deklaracja dotycząca prac nad wprowadzeniem zagranicznych ETF-ów na rynek GlobalConnect, który w listopadzie obchodzi drugie urodziny. Obecne kierownictwo plany te utrzymuje, ale ich realizacja jeszcze nie nastąpiła.

 

– Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi emitentami, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, co pozwoli na stopniowy rozwój naszej oferty. Giełda aktywnie pracuje także nad umożliwieniem polskim inwestorom dostępu do zagranicznych ETF-ów poprzez platformę GlobalConnect. Jest to ważny krok w kierunku dalszej globalizacji naszej oferty, który zapewni inwestorom możliwość korzystania z funduszy notowanych na największych światowych giełdach – komentuje Grzegorz Kołodziejczyk, dyrektor działu rozwoju rynku GPW.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie