Giełda Papierów Wartościowych wprowadza zerowe opłaty giełdowe od obrotu ETF-ami pobierane od członków giełdy. To jeden z elementów wspierania przez giełdę inwestowania w produkty pasywne.
O zerowych opłatach od obrotu ETF-ami od listopada do końca 2024 r. GPW poinformowała w prezentacji towarzyszącej omówieniu wyników finansowych za III kwartał.
– Nowa promocja wpisuje się w rosnącą popularność produktów pasywnych notowanych na GPW i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania instrumentami typu ETF w ramach długoterminowych inwestycji poprzez IKE i IKZE – informuje giełda w prezentacji. Zmiana obejmie także jednyn notowany na polskiej giełdzie ETC.
🟢 Rodzaje ETF-ów. Poznaj ważne różnice
Wśród korzyści dla członków giełdy wynikających z inicjatywy, GPW wymienia „”Większe zainteresowanie klientów i zwiększenie obrotów” oraz „Możliwość rozwinięcia oferty usług w segmencie ETF na GPW”.
Jednocześnie GPW zadeklarowała, że prowadzi prace nad „szerszym programem zerowych opłat od ETF-ów dedykowanym członkom giełdy na 2025 r.”. W przyszłym roku giełda planuje szczególny nacisk położyć na edukację i rozbudowę wachlarza produktów opartych na krajowych indeksach małych i średnich spółek mWIG40 i sWIG80.
– Mamy nadzieję, że ta promocja wpisze się w rosnącą popularność produktów pasywnych notowanych na GPW. Mamy też nadzieję, że może to przyczynić się do wzrostu zainteresowania ETF-ami w ramach długoterminowych inwestycji poprzez IKE i IKZE – powiedział prezes GPW Tomasz Bardziłowski.
– Przede wszystkim to promocja dla członków giełdy i mam nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu obrotów oraz rozwinięcia oferty – dodał.
🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać
🔴 Zerowe opłaty ze strony GPW nie oznaczają, że wszystkie biura maklerskie z automatu obniżą opłaty pobierane od klientów. Skontaktujemy się z tymi instytucjami w celu uzyskania informacji na ten temat.
Michał Kobza, członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Wprowadzenie zerowych opłat dla Członków Giełdy na fundusze ETF to krok, który ma za zadanie zwiększyć ich dostępność i wesprzeć rozwój długoterminowych inwestycji w Polsce. Chcemy, aby inwestorzy mogli swobodnie budować zdywersyfikowane portfele bez dodatkowych kosztów transakcyjnych, co sprawi, że inwestowanie na GPW stanie się bardziej atrakcyjne i dostępne dla szerszego grona osób. ETF-y oferowane na warszawskiej Giełdzie, to nie tylko wygodny sposób inwestowania, ale także wyjątkowa okazja do bezpośredniego udziału w rozwoju polskiej gospodarki poprzez dostęp do kluczowych indeksów takich jak WIG20, mWIG40 czy sWIG80.
Wierzymy, że instrumenty te spotkają się z zainteresowaniem inwestorów, w szczególności do budowy długoterminowych strategii w ramach produktów typu IKE i IKZE. |
Skromna oferta ETF-ów na GPW
Na GPW obecnie notowanych jest 13 ETF-ów oraz jeden ETC. Ostatnimi debiutantami są Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev oraz Beta ETF Nasdaq-100 2x Short. Ta skromna liczba wzrośnie do 14, gdy Beta ETF zakończy prace nad lewarowanym ETF-em na mWIG40.
Za pośrednictwem ETF-ów notowanych na GPW można uzyskać ekspozycję na:
- akcje krajowe: WIG20, mWIG40, sWIG80, WIG20lev, WIG20short
- akcje zagraniczne: S&P500,DAX, Nasdaq-100 3xlev, Nasdaq-100 2xshort
- obligacje: indeks TBSP, GPWB-BWZ
- złoto
Jeszcze za czasów poprzedniego zarządu GPW padła deklaracja dotycząca prac nad wprowadzeniem zagranicznych ETF-ów na rynek GlobalConnect, który w listopadzie obchodzi drugie urodziny. Obecne kierownictwo plany te utrzymuje, ale ich realizacja jeszcze nie nastąpiła.
– Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi emitentami, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, co pozwoli na stopniowy rozwój naszej oferty. Giełda aktywnie pracuje także nad umożliwieniem polskim inwestorom dostępu do zagranicznych ETF-ów poprzez platformę GlobalConnect. Jest to ważny krok w kierunku dalszej globalizacji naszej oferty, który zapewni inwestorom możliwość korzystania z funduszy notowanych na największych światowych giełdach – komentuje Grzegorz Kołodziejczyk, dyrektor działu rozwoju rynku GPW.