Chat with us, powered by LiveChat

Nadzór nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa po nowemu. MAP pokazuje Kodeks, SII weźmie udział w konsultacjach

Skomentuj artykuł
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych, pl.wikipedia.org

Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowało Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, który ma wyeliminować rażące nieprawidłowości w zarządzaniu spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przekaże swoje uwagi do projektu w ramach konsultacji publicznych.

 

Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski przedstawił projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, nad którym specjalny zespół utworzony w resorcie pracował przez kilka miesięcy. O jego funkcjonowaniu minister mówił już kilka miesięcy temu, kwestię tę podkreślił także w liście do uczestników majowej konferencji WallStreet 28.

 

O zapowiedziach szefa MAP (i nie tylko) więcej pisaliśmy w artykule: Domański, Jaworowski, Bardziłowski – obiecali i oby zrealizowali. Jak nie teraz, to kiedy?

 

Przedstawiony dziś projekt kodeksu ma na celu podniesienie standardów ładu korporacyjnego w spółkach nadzorowanych przez MAP oraz może stanowić wytyczne dla innych spółek z udziałem Skarbu Państwa (niektóre nadzorowane są przez inne ministerstwa).

 

– Ład korporacyjny, ale także rozwój spółek, opiera się na utrzymywaniu wysokich standardów w relacjach pomiędzy właścicielem oraz władzami spółki oraz na wzajemnym zaufaniu. Wysokie standardy szybko się niszczy, a zaufanie inwestorów i interesariuszy odbudowuje wolno. Jestem jednak zdeterminowany, aby poprawić nadzór nad spółkami i zapewnić wysokie standardy corporate governance – podkreślił szef MAP.

 

Projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego obejmuje kwestie takie jak:

 

  • zasady współpracy rad nadzorczych i zarządów
  • zasady postępowań kwalifikacyjnych do władz spółek
  • zasady sprawowania przez rady nadzorcze nadzoru w trybie ciągłym
  • zasady formułowania i rozliczania celów (zespołowych i indywidualnych) dla członków zarządów i rad nadzorczych
  • zasady korzystania z usług niezależnych doradców personalnych lub komitetów nominacyjnych
  • zasady powoływania osób do władz spółek z uwzględnieniem stopnia reprezentowania płci
  • zasady powoływania komitetów w ramach rad nadzorczych

 

🔴 Zwróciliśmy się o przesłanie pełnej treści projektu Kodeksu do MAP. Gdy ją otrzymamy, artykuł zostanie zaktualizowany.

 

– Kodeks jest w wersja wypracowana przez nas i pójdzie oficjalnie do konsultacji publicznych. Będziemy zachęcali wszystkie środowiska do zgłaszania uwag, aby go jeszcze ulepszyć – zadeklarował minister aktywów. Jak dodano na stronie MAP, konsultacje będą trwać do 18 grudnia.

 

🟢 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych weźmie udział w rozpoczynających się konsultacjach publicznych dotyczących Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego. O szczegółach poinformujemy w osobnych publikacjach na SII.org.pl.

 

Efekty konsultacji mają znaleźć odzwierciedlenie w pracach nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, które już toczą się w MAP. Ministerstwo finalizuje też prace nad rekomendacjami dotyczącymi struktury płci osób zasiadających w zarządach i radach nadzorczych spółek z udziałem SP.

 

🟢 Zmiany w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. SII apeluje o jak najwyższe standardy

Trzy rodzaje nieprawidłowości poprzedników

Prócz przedstawienia projektu Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, minister Jakub Jaworowski poinformował także o audytach przeprowadzanych przez zarządy nadzorowanych przez MAP spółek, dotyczących nieprawidłowości popełnionych za czasów poprzednich rządów.

 

– Podeszliśmy do sprawy metodycznie i analitycznie. Stworzyliśmy modelową listę audytową – program wytycznych dla wszystkich spółek, dotyczący tego jak przeprowadzać audyty i jakie obszary badać. Jako akcjonariusz przekazaliśmy taki dokument spółkom, z zaleceniem, aby w ten sposób postępowały. Miało to na celu zindywidualizowanie audytów, aby każda spółka podeszła do tego samodzielnie i aby audyty były prowadzone przez profesjonalne, powołane do tego typu działań firmy. To był jeden z pierwszych kroków podjętych w celu uzdrawiania ładu korporacyjnego – stwierdził Jakub Jaworowski.

 

 🟢 Jarosław Dominiak Człowiekiem Corporate Governance 2023

 

Jak podkreślił minister, „w wyniku wstępnych audytów absolutoriów nie uzyskało około 100 osób zasiadających w ubiegłym roku w zarządach i radach nadzorczych”. Prace nad audytami nadal trwały i choć w niektórych przypadkach jeszcze się nie zakończyły, to według deklaracji szefa resortu końca dobiegła „główna część audytów”.

 

– Mamy ok. 50 zgłoszeń do prokuratury. Istnieje  też szereg innych nieprawidłowości nie o tak wielkim ciężarze gatunkowym. Widać w nich pewien schemat, a nieprawidłowości powtarzają się i w różnych spółkach są do siebie podobne – dodał minister.

 

Według Jakuba Jaworowskiego, z audytów przeprowadzonych w spółkach nadzorowanych przez MAP wyłaniają się trzy główne rodzaje nieprawidłowości. Cytując ministra:

 

  • „Pierwsza kategoria to jest megalomania i niekompetencja. To jest podejmowanie gigantycznych projektów inwestycyjnych, często bez uzasadnienia, bez analiz, które albo się kończyły tragicznie wielkimi stratami – jak np. Ostrołęka – albo wytworzyły gigantyczne problemy dla spółek”.
  • „Druga kategoria nieprawidłowości to wykorzystywanie władzy w spółkach dla własnych, partykularnych korzyści. Znane są sprawy „martwych dusz”, zatrudniania rodzin, kolegów, znajomych na fikcyjnych stanowiskach doradców i pobierania za to absolutnie bajońskich sum”.
  • „Trzecia kategoria to wykorzystywanie spółek i ich zasobów do walki politycznej. Mieliśmy to już od dawna mieli zbadane, m.in. raportowaliśmy to do państwowej Komisji Wyborczej. Były przypadki, gdy spółki finansowały spotkania i wiece o charakterze czysto politycznym, promujące polityków ówcześnie rządzącej partii”.

 

🟢 Rola i odpowiedzialność karna członków rady nadzorczej spółki akcyjnej

 

Do pierwszej kategorii minister Jakub Jaworowski zaliczył m.in. inwestycję w elektrownię w Ostrołęce czy podjęta przez Orlen inwestycja w projekt Olefiny (wciąż nie zapadła decyzja o tym, co dalej z przedsięwzięciem – ma to zrobić zarząd spółki), w ramach którego straty już oszacowano na 5 mld zł. Zdaniem szefa MAP, pamiętne „nieprzestrzeganie cen rynkowych i bezprawne uwolnienie zasobów strategicznych w Orlenie” doprowadziło do strat rzędu 3,5 mld zł. Łączną skalę zidentyfikowanych nieprawidłowości w spółkach nadzorowanych przez MAP minister ocenił na „około kilkanaście miliardów złotych”.

 

W komunikacie ministerstwa z nazwy wymienione zostały także Grupa Azoty, Enea i PGE, zaś w czasie konferencji minister Jaworowski wspomniał także o KGHM. Na dalszy ciąg postępowań w sprawie zidentyfikowanych nieprawidłowości przyjdzie zapewne poczekać – wszystko zależy od sprawności wymiaru sprawiedliwości w tych sprawach.

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie