Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy polubili metale szlachetne, ale nie stracili dla nich głowy [OBI 2024]

Skomentuj artykuł
© VZ_Art - stock.adobe.com

Złoto i srebro były jednymi z hitów inwestycyjnych roku 2024 r. Uczestnicy Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024 nie rzucili się jednak na metale szlachetne, a odstek inwestujących w kruszce był podobny jak rok temu.

 

Inwestowanie w metale szlachetne to tylko jeden z obszarów, który badaliśmy w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Inne analizy znajdziesz na stronie SII.org.pl/OBI

 

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024, równo 20% ankietowanych deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestowało w złoto lub srebro w fizycznej postaci. To wynik nieco mniejszy od odnotowanego rok wcześniej (21,3%) oraz w 2022 r. (22%). W dłuższym horyzoncie złoto i srebro są natomiast o wiele bardziej popularne niż wcześniej.

 

 

Treść formularza jasno wskazywała, że mowa jedynie o kruszcach w formie fizycznej (monet i sztabek inwestycyjnych), a więc w gronie tym nie ma inwestorów, którzy zainwestowali w złoto i srebro poprzez fundusze ETF/ETC, fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe, CFD itp. W okresie wyraźnego trendu wzrostowego na obu metalach szlachetnych, z jakim mieliśmy do czynienia w 2024 r., grono takich inwestorów mogło być większe niż zwykle.

 

 

Osobno traktowana jest także inwestycja w numizmaty, które zaliczyliśmy do inwestycji alternatywnych.

 

 

🟢Poradnik SII: Inwestowanie w złoto, srebro i inne metale szlachetne

 

💡Nie mamy wątpliwości – Ogólnopolskie Badanie Inwestorów nie obejmuje wszystkich inwestujących Polaków.

 

W Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2024 udział wzięło 4374 inwestujących Polek i Polaków. Badanie prowadzone było od 2 września do 3 listopada 2024 r. za pośrednictwem formularza internetowego.

 

Wierzymy, że przebadanie aktywnej części inwestorów (korzystającej z portali internetowych o inwestowaniu, śledzących media społecznościowe, obserwujących inwestycyjnych influencerów itp.) daje istotny obraz zmian zachodzących na polskim rynku.

 

Komplet artykułów opisujących wyniki OBI 2024 znajdziesz na SII.org.pl/OBI

 

Wróćmy do inwestujących w fizyczne metale szlachetne i przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Podobnie jak w latach ubiegłych, najbardziej sceptyczną wobec metali szlachetnych grupą byli inwestorzy najstarsi.

 

 

Ta sama tendencja występuje, gdy pod uwagę weźmiemy doświadczenie na rynku. Oba wymiary są skorelowane, jednak wśród ankietowanych byli też inwestorzy starsi, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku. Na inwestowanie nigdy nie jest za późno.

 

 

Zajrzyjmy też do portfeli inwestorów indywidualnych deklarujących inwestowanie w kruszce. Od 2022 r. dodaliśmy nowe kategorie (500 tys. do miliona oraz powyżej miliona), wcześniej najwyższą kategorią było ponad 500 tys. złotych. W danych za 2024 r. widać, że im wyższa deklarowana wartość portfela, tym większy odsetek inwestorów, którzy inwestują w metale szlachetne – z wyjątkiem ostatniej, najwyższej grupy.

 

W przypadku osób o portfelu do 10 tys. zł nie sposób nie wspomnieć, że w ostatnich miesiącach cena jednej uncji złota wykroczyła poza ten poziom, a to jednouncjowe monety i sztabki stanowią popularną formę inwestycji (w przypadku mniejszych produktów należy liczyć się z wyższą marżą). Z kolei inwestycje w srebro fizyczne obciążone są koniecznością zapłaty podatku VAT.

 

 

🟢 Srebrne monety inwestycyjne podrożeją. Pełny VAT na srebro od 2025 r., rynkowi grozi powtórka z Niemiec

 

Chociaż metale szlachetne, a zwłaszcza złoto, bywają uznawane za dobry sposób na walkę z inflacją, to mniej niż co piąta z osób deklarujących, że główną motywacją do inwestowania w cokolwiek jest dla niej chęć ochrony kapitału, deklarowała równocześnie inwestowanie w kruszce. Co ciekawe, wyższy odsetek inwestujących złoto odnotowano wśród inwestorów zawodowych, którzy utrzymują się z inwestowania, choć to oczywiście najmniej liczna grupa inwestorów w naszym badaniu.

 

 

 

 Zobacz też:

 

 

PARTNERZY STRATEGICZNI

 

KDPW KNF

 

PARTNERZY

 

PBS M+G NASK

 

 

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów jest realizowane

w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej

 

REE 2024

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

Atlas ETF Comparic Dividend Kingdom

 

DNA Rynków Forex Club Humanista na giełdzie

 

Maklerska.pl Rynek Obligacji

 

Squaber

  

 

Regulamin badania i konkursu

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie