Chat with us, powered by LiveChat

Przybywa aktywnych rachunków na GPW. Zagranica z rekordem na głównym rynku

Skomentuj artykuł
© alphaspirit - stock.adobe.com

Wciąż rośnie liczba aktywnych rachunków maklerskich, których właściciele inwestują w akcje z GPW. Obecny wynik jest najlepszy od ponad dekady, ale do rekordu nadal jeszcze daleko.

 

Każdego miesiąca na SII.org.pl opisujemy dane o rachunkach maklerskich udostępniane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, w których główną rolę odgrywa liczba rachunków prowadzonych przez poszczególne domy maklerskie.

 

Raz na pół roku ten zestaw danych uzupełnić możemy o dane prezentowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Kolejny raport GPW opublikowała właśnie dziś.

Aktywne rachunki na GPW. Dane za 2024 r.

Jak wynika z informacji GPW na podstawie danych z własnego systemu transakcyjnego, na koniec 2024 r. liczba aktywnych rachunków maklerskich na polskim akcji wyniosła 267 146.

 

To liczba rachunków, których właściciele w badanym okresie złożyli co najmniej jedno zlecenie. Pod uwagę wzięto jedynie transakcje na rynku akcji.

 

 

Wynik ten jest o 8,3% wyższy od odnotowanego w pierwszym półroczu 2024 r. oraz o 12,5% wyższy od raportowanego na koniec 2023 r.

 

W szerszym ujęciu czasowym, 267 tys. aktywnych rachunków to wynik wyraźnie wyższy od okresu poprzedzającego wybuch pandemii (tylko 131 tys. na koniec 2019 r.), lecz znacznie niższy od rekordów sprzed 15 lat (412 tys. i 380 tys. w 2010 r.).

 

Widoczny na wykresach wystrzał liczby aktywnych rachunków maklerskich sprzed 14 lat był związany m.in. z głośnymi prywatyzacjami – w maju 2010 r. na polskiej giełdzie zadebiutowały akcje PZU, kilka miesięcy później na własnym parkiecie pojawiła się sama GPW.

 

Dla porządku dodajmy, że łączna liczba rachunków z dostępem GPW (aktywnych i nieaktywnych w omawianym okresie) wyniosła na koniec 2024 r. dokładnie 1 969 689. Okrągły poziom 2 000 000 przebity został w styczniu. Dane za luty pokazały natomiast wynik na poziomie 2 046 402.

 

 

Kolejne dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na ten temat poznamy na początku kwietnia. Jeżeli trend z ostatnich miesięcy się utrzyma, to w najbliższym czasie na pozycję lidera wyjdzie XTB.

 

🟢 Rachunków maklerskich wciąż mocno przybywa. XTB i mBank coraz bliżej „mijanki”

 

W tym kontekście warto pamiętać, że w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród polskich inwestorów indywidualnych cieszy się inwestowanie na rynkach zagranicznych oraz inwestowanie pasywne (obu tych kategorii nie obejmują powyżej opisane dane GPW, które dotyczą tylko aktywności na akcjach).

 

🟢 Kim jest polski inwestor i co ma w portfelu? [OBI 2024]

 

Zagranica rządzi na rynku głównym GPW

Wróćmy do raportu opublikowanego dziś przez Giełdę, w którym znajdziemy również informacje dotyczące udziału grup inwestorów w obrotach na poszczególnych rynkach. Jedną z kategorii stanowią inwestorzy indywidualni. Ważna uwaga – w 2021 r. GPW zmieniła sposób pozyskiwania danych do wyliczania udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach.

 

W ostatnich latach na rynku głównym GPW narasta dominacja inwestorów zagranicznych przy jednoczesnym spadku udziału inwestorów indywidualnych, do najniższego poziomu od 2019 r.

 

– Na Głównym Rynku GPW inwestorzy zagraniczni od lat odgrywają kluczową rolę w generowaniu obrotu. W 2024 roku ich udział sięgnął 68%, co oznacza wzrost o 3 p.p. względem roku poprzedniego. To zarazem najwyższy poziom od 12 lat. W drugim półroczu 2024 roku ich przewaga była jeszcze wyraźniejsza. Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 70% obrotów, czyli o 3 p.p. więcej niż w pierwszej połowie roku. To rekordowy wynik w historii warszawskiej Giełdy – informuje GPW.

 

 

W przypadku inwestorów indywidualnych udział w całym 2024 r. spadł do 13% wobec 16% w 2023 r. W samej drugiej połowie roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za 12% obrotów, o 2 punktu procentowe mniej niż w pierwszej połowie.

 

Polscy inwestorzy instytucjonalni zamknęli 2024 r. z udziałem rzędu 19%, takim samym jak rok wcześniej. W samym drugim półroczu ich udział wyniósł 18% w drugiej połowie roku, co oznacza spadek o 1 p.p. względem półrocza pierwszego.

 

Zgodnie informacjami GPW pochodzącymi ze zleceń maklerskich przesyłanych bezpośrednio do systemu transakcyjnego Giełdy, 2024 rok przyniósł rekordowy udział zagranicznych inwestorów na Głównym Rynku akcji. Wskazuje to przede wszystkim na rosnące zaufanie międzynarodowego kapitału do polskiego rynku finansowego. Dodatkowo, stabilna i wysoka aktywność inwestorów indywidualnych na rynku kontraktów terminowych, a także ich rekordowy udział w wolumenie obrotów opcjami świadczy o rosnącej świadomości i dojrzałości inwestycyjnej Polaków, którzy są coraz bardziej otwarci na nowe formy inwestowania i wykazują większą chęć wykorzystywania różnych klas aktywów, i bardziej zaawansowanych strategii inwestycyjnych – podsumowuje Arkadiusz Detyniecki, Dyrektor Działu Notowań GPW.

Ulica królem NewConnect

– Na NewConnect od lat dominują krajowi inwestorzy indywidualni. W 2024 roku wygenerowali 84% obrotów, dokładnie tyle samo co rok wcześniej. Ich udział pozostał stabilny także w ujęciu półrocznym – w obu połowach roku wyniósł 84%. Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 8% obrotów, co oznacza wzrost o 1 p.p. względem 2023 roku. Taki sam udział miały krajowe instytucje, jednak w ich przypadku oznacza to spadek o 1 p.p. rok do roku. W drugiej połowie 2024 roku udział zarówno inwestorów zagranicznych, jak i instytucjonalnych pozostał bez zmian względem pierwszego półrocza – dodaje GPW.

 

Warto przypomnieć, że jednym ze strategicznych celów obecnego zarządu GPW jest „rewitalizacja NewConnect”. Jednym z istotnych aspektów tego planu ma być przyciągnięcie na ten rynek inwestorów instytucjonalnych. Obecnie wśród instytucji działających na NewConnect największy udział w obrotach przypada animatorom – 45,4%. Na dalszych miejscach znajdują się firmy inwestycyjne (33,7%) oraz inne podmioty instytucjonalne (18,7%).

 

🟢 Strategia GPW 2025-2027. Dwutorowy plan giełdy: rozwój rynku kapitałowego i dochodowy biznes

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie