Zaktualizowana strategia GPW zakłada, że giełda będzie zarówno rozwijać polski rynek kapitałowy, jak i wypracowywać większą wartość dla własnych akcjonariuszy. O inwestorach indywidualnych mowy jest sporo, ale dość ogólnikowo. Jak zwykle w tego typu przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach oraz tym, na ile strategię uda wcielić się w życie.
11 kwietnia prezes GPW Tomasz Bardziłowski zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy przedstawiona zostanie aktualizacja strategii rozwoju giełdy. Ponad pół roku później poznaliśmy strategiczne kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej GPW.
W przeciwieństwie do poprzednich strategii, tym razem giełda podzieliła się konkretami na długo przed oficjalną prezentacją – raport bieżący został opublikowany w środę po 19, zaś ogłoszenie strategii rozpoczęło się w czwartek o 9.
Mocne słowa w Sali Notowań
W Sali Notowań w siedzibie polskiej giełdy pojawili się liczni goście, spośród których czwórka zabrała głos jeszcze przed zarządem GPW. Byli to: minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, wiceminister finansów Jurand Drop, wiceminister cyfryzacji Tomasz Standerski oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
"Kierownicy" polskiego rynku kapitałowego na Sali Notowań GPW.
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski) November 28, 2024
Jest cały zarząd @GPW_WSExchange, szef @uknf, minister @MAPGOVPL, wiceministrowie @MF_GOV_PL i @CYFRA_GOV_PL, przedstawiciele organizacji branżowych etc.
Powiem wprost - jeśli zaktualizowana strategia (oraz inne… pic.twitter.com/7A03oRMxAL
– Giełda to nie tylko spółki, notowania i pieniądze. To w zasadzie, a może głównie, instytucja, która kreuje pewne sposoby działania. Gdy myślę o giełdzie, to myślę też o dobrych praktykach i regulacjach, które stanowią jak firmy powinny działać oraz zachowywać się wobec interesariuszy i akcjonariuszy – powiedział minister Jakub Jaworowski.
Na marginesie – wczoraj to Ministerstwo Aktywów Państwowych było gospodarzem wydarzenia, na którym zaproponowano inną inicjatywę mającą naprawić ważny obszar polskiego rynku kapitałowego. Więcej na ten temat w artykule: Nadzór nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa po nowemu. MAP pokazuje Kodeks, SII weźmie udział w konsultacjach.
💬Minister Jakub Jaworowski podczas ogłoszenia nowej strategii @GPW_WSExchange: kapitalizacja spółek z udziałem Skarbu Państwa na warszawskim parkiecie wynosi ok. 290 mld zł. To 40% wartości rynku podstawowego. W ostatnich latach ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu… pic.twitter.com/0JgdjQOhVX
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) November 28, 2024
– Co do zasady nie uczestniczę w prezentacjach strategii spółek publicznych i podmiotów nadzorowanych, ale dla GPW zdecydowałem się zrobić wyjątek. Wydaje mi się, że jest ze wszech miar uzasadniony, bo giełda ma dwoistą naturę i mandat. Jest to spółka publiczna, którą nadzorujemy, ale z drugiej strony jest kluczowym podmiotem infrastrukturalnym. Ten drugi komponent i znaczenie giełdy jako serca polskiego rynku kapitałowego w pełni uzasadnia moją obecność – powiedział z kolei Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.
Strategia GPW 2025-2027
Dla porządku warto wspomnieć, że GPW już raz przedstawiała strategię z horyzontem 2027 r. Było to jednak w zupełnie innych okolicznościach politycznych i personalnych. Mowa o strategii, którą w maju 2023 r. przedstawił poprzedni zarząd, na czele z Markiem Dietlem.
Ubiegłoroczny dokument zawierał mnóstwo obszarów, w które planowała zaangażować się giełda. Obecna strategia również obfituje w cele i zapowiedzi, jednak są one bliższe podstawowej działalności giełdy oraz obejmują wspieranie rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Z drugiej strony, w tegorocznej strategii sporo jest dość ogólnych stwierdzeń (np. „Rewitalizacja NewConnect”), a na szczegóły przyjdzie poczekać.
– Misja GPW ma dwa komplementarne priorytety – rozwój rynku kapitałowego i budowę wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy – przy wsparciu nowoczesnej technologii – informuje giełda już na wstępie prezentowania nowej strategii.
– Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, to centrum polskiego rynku kapitałowego, dlatego czujemy odpowiedzialność za jego rozwój, wzrost udziału w finansowaniu gospodarki oraz przyciąganie inwestorów i emitentów. Jako spółka notowana na Giełdzie, musimy też dążyć do budowy wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy, dzięki wzrostowi skali działalności, dyscyplinie kosztowej i atrakcyjnej polityce dywidendowej. Wszystko to w zgodzie z najlepszymi standardami zrównoważonego rozwoju, przy zapewnieniu nowoczesnej technologii transakcyjnej oraz bezpieczeństwa obrotu giełdowego – powiedział Tomasz Bardziłowski, Prezes Zarządu GK GPW.
🟢 Domański, Jaworowski, Bardziłowski – obiecali i oby zrealizowali. Jak nie teraz, to kiedy?
Pełną treść prezentacji, która zawiera kilkadziesiąt zadań wpisanych w nową strategię, znaleźć można klikając w ten link. Poniżej wyszczególniliśmy wybrane zapowiedzi.
- Inicjatywy mające na celu zwiększenie długoterminowych inwestycji gospodarstw domowych na rynku kapitałowym
- Aktywna współpraca na linii potencjalny emitent – firma inwestycyjna – inwestor: promocja oraz wsparcie finansowania poprzez rynek kapitałowy
- Łączenie potencjalnych emitentów, z domami maklerskimi i potencjalnymi inwestorami: GPW IPO Bridge
- Rozszerzenie oferty edukacyjnej dla spółek rozważających debiut na GPW: powołanie GPW IPO Academy
- Ułatwienia dla MŚP w pozyskiwaniu kapitału poprzez rewitalizację rynku NewConnect
- Intensyfikacja działań na rzecz promocji emisji obligacji na rynku Catalyst: GPW Catalyst Forum
- Zwiększenie dostępności analiz i informacji o spółkach notowanych: rozszerzenie Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego (w tym z rynku NewConnect)
- Ułatwienia i wsparcie w zakresie realizacji wymogów regulacyjnych, w tym stworzenie centrum kompetencyjnego ESG
- Wsparcie emitentów w komunikacji z inwestorami: organizacja konferencji i spotkań inwestorskich w nowoczesnych formatach
- Inicjatywy promujące długoterminowe zaangażowanie inwestorów indywidualnych: wsparcie w budowie programów lojalnościowych
- Promocje cennikowe obejmujące wybrane produkty dla inwestorów indywidualnych
- Dostosowanie do potrzeb młodych inwestorów poprzez nowoczesną ofertę produktową, w tym aktywów cyfrowych
- Wprowadzenie narzędzi, które ułatwią dostęp do informacji rynkowych - rozwój aplikacji GPW App
- Rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji z inwestorami oraz zwiększenie obecności tematyki giełdowej w przestrzeni informacyjnej i edukacyjnej
- Aktywna rola GPW w Krajowej Strategii Edukacji Finansowej
- Poszerzenie oferty edukacyjnej Fundacji GPW, ze zwiększonym naciskiem na korzyści z długoterminowego inwestowania oraz finansowania na rynku kapitałowym
- Promocja najlepszych praktyk ładu korporacyjnego wśród spółek notowanych
- Współpraca z instytucjami rynku finansowego w celu zwiększenia poziomu ochrony inwestora
- Zwiększenie współpracy między podmiotami infrastruktury giełdowej w regionie, obejmującej wymianę wiedzy, promocję rynków oraz harmonizację usług
- Podejmowanie działań na rzecz multi-listingu emitentów na giełdach w regionie
- Zwiększenie dostępności produktów długoterminowego inwestowania dla klientów detalicznych: ETF, REIT, instrumenty dłużne (obligacje i listy zastawne)
- GlobalConnect: dostęp do globalnych inwestycji (zagraniczne ETF-y)
- Aktywa cyfrowe: w tym rozwój tokenizacji aktywów niefinansowych
- Zwiększenie płynności w segmencie małych i średnich spółek: pozyskiwanie nowych animatorów oraz wprowadzenie instrumentów pochodnych, takich jak mini kontrakty terminowe
- Rozwój produktów i usług dla emitentów w obszarze ESG
- Rozszerzenie oferty danych przetworzonych
- Rozwój indeksów GPW Benchmark
- Rozwój Rynku Treasury BondSpot Poland jako hurtowego rynku pierwszego wyboru dla obligacji skarbowych
- Rozwój instrumentów pochodnych na dłużne papiery wartościowe
- Kontrakty futures na energię elektryczną i gaz
- Nowe nośniki energii odnawialnej: ciepło, chłód, biogaz, biometan, zielony wodór oraz rozwój mechanizmów transakcyjnych ułatwiających kojarzenie popytu i podaży
- Wzmacnianie działań w ramach zrównoważonego rozwoju GPW
- Uruchomienie programu GPW FutureBridge – programu rozwoju przywództwa łączący kobiety liderki ze spółkami notowanymi na GPW poszukującymi talentów na stanowiska zarządcze i menedżerskie
- Kontrola kosztów i poprawa efektywności organizacyjnej przy wsparciu innowacyjnych technologii
- Wdrożenie i rozwój platformy WATS
- Cyfryzacja i robotyzacja procesów wewnętrznych i sprzedażowych z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji (AI)
Koszty pod kontrolą, dywidendy częściej niż raz w roku
Na osobne omówienie zasługuje zapowiedź zarządu GPW dotycząca jej własnego biznesu. W najbliższych trzech latach przychody mają rosnąć w tempie ok. 6-8% średniorocznie przy wzrośnie kosztów operacyjnych o 4-6%. Podkreślany w czasie prezentacji wynikowych za ostatnie kwartały wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) ma spaść z 72% do 65%. W efekcie przewidywany jest wzrost EBITDA, do 8-12% średniorocznie.
Polityka dywidendowa Grupy Kapitałowej GPW zakłada wypłatę 60-80% skonsolidowanego zysku netto. W czasie prezentacji podkreślono, że od oferty publicznej w 2010 r. giełda wypłaciła w dywidendach 1,35 mld zł. Co istotne, w strategii zapisano propozycję wypłaty dywidendy częściej niż raz w roku – na ten temat z nowym prezesem GPW inwestorzy rozmawiali już w czasie spotkania na organizowanej przez SII konferencji WallStreet 28 w czerwcu tego roku.
Rada Giełdy: wspieramy i kontrolujemy
– Ze strony Rady Giełdy chcemy powiedzieć, że będziemy bardzo was w tym wspierać, ale również naciskać i kontrolować, czy jest ona realizowana, w dialogu z rynkiem, bo tego w mojej ocenie w ostatnich latach brakowało – stwierdziła dr Iwona Sroka, przewodnicząca Rady Giełdy.
– Nasze przesłanie jako Rady Giełdy do rynku jest takie – GPW chce być z powrotem giełdą, skoncentrować się na inicjatywach, które mają większe znaczenie dla rozwoju gospodarki i rynku kapitałowego w Polsce – dodała. |
– Nasza prezentacja to apel do wszystkich, którym zależy na rozwoju rynku kapitałowego, żeby przyłączyli się do nas, byśmy wspólnie działali dla jego wzrostu. Ta wspólna praca jest teraz bardzo ważna – stwierdził na zakończenie prezentacji prezes GPW Tomasz Bardziłowski.
Komentuje Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Rynek potrzebuje zmian, a strategie wymagają wdrożenia
Jak każdą tego typu inicjatywę, również nakreślenie nowych kierunków rozwoju GPW przyjmujemy z nadzieją. Jednocześnie, historia tego typu działań – a jako Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w ciągu 25 lat istnienia widzieliśmy ich wiele – wskazuje, że zdecydowanie łatwiej kreśli się plany niż je potem wdraża w życie. Polski rynek kapitałowy wymaga zmian, zaś GPW jest wciąż tego rynku sercem, które powinno działać sprawnie, zwłaszcza jeśli polska gospodarka ma wskoczyć na kolejny poziom rozwoju.
Cieszy, że w strategii znalazły się liczne wzmianki na temat inwestorów indywidualnych, ponieważ jesteśmy grupą, która zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi ze strony decydentów. Mamy dobrze rozpoznane nasze potrzeby, dosłownie jutro na ForFin 2024 publikujemy wyniki kolejnej edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Skoro prezes GPW apeluje o wspódziałanie wszystkich sił, którym zależy na dobru polskiego rynku kapitałowego, to może być pewien, że inwestorzy indywidualni są gotowi do takiej współpracy.