Chat with us, powered by LiveChat

Nie tylko podatek Belki. ETF-y, REIT-y i private equity – nad tym pracuje Ministerstwo Finansów

Skomentuj artykuł
© Fotokon - stock.adobe.com

Wprawdzie ministerstwo Finansów wciąż „nie dowiozło” zmian w podatku Belki, ale nie znaczy to, że inwestorzy nie mogą czekać na inne korzystne działania ze strony tego resortu. Na stole są m.in. REIT-y, nowa formuła ETF-ów oraz usprawnienie sektora private equity.

 

O Ministerstwie Finansów piszemy ostatnio w dwóch kontekstach – oferty obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa oraz postępów prac nad zmianami w podatku Belki. Oba te obszary łączy wspólny mianownik w postaci przekierowania oszczędności Polaków z rachunków i lokat bankowych (to łącznie ponad 1,2 bln zł) na inne cele.

 

Zmiany w podatku Belki, który dotyczy każdej, nawet najmniejszej zaoszczędzonej i zainwestowanej kwoty, są oczywiście w centrum uwagi inwestorów. Nie jest to jednak jedyna rynkowa obietnica, która padła ze strony MF. Nowy komentarz na ten temat wyłania się z wywiadu, którego podsekretarz stanu Jurand Drop udzielił wrześniowemu wydaniu „Biuletynu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych”.

 

– Istotne znaczenie dla przyszłości i rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą miały podjęte działania długoterminowe, nakierowane na systematyczną zamianę oszczędności społeczeństwa na inwestycje, takie jak Pracownicze Plany Kapitałowe. Osiągnięciu tych celów sprzyjać będzie rozwój oferty produktowej – nowa formuła ETF-ów, wprowadzenie odpowiedników REIT-ów, a także zapewnienie stałego dopływu kapitału, choćby w ramach PPK – powiedział wiceminister finansów odpowiedzialny za rynek kapitałowy.

ETF-y po nowemu

Nowa formuła ETF-ów to powrót do postulowanej już w ramach prac nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego propozycji dostosowania polskich przepisów do standardu europejskiego i umożliwienia tworzenia ETF-ów w postaci UCITS (ang. Undertakings for Collective Investments in Transferable Securities, Przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe).

 

Z formalnego bowiem punktu widzenia ETF-y w polskim porządku prawnym nie istnieją, a tworzone w ostatnich latach – tylko przez Beta Securities i Agio Funds – produkty mają postać Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych. Jest to zarówno uciążliwe pod względem konieczności spełniania szeregu nieadekwatnych obowiązków (część złagodzono w ubiegłym roku), jak również – a może przede wszystkim – uniemożliwia inwestowanie w polskie ETF-y podmiotom zagranicznym. Ogranicza to rozwój oferty ETF-ów w Polsce, która i tak wygląda blado na tle europejskiej stawki, nie tylko tej z Zachodu.

 

O polskich ETF-ach w formule UCITS krótko mówić ma prof. Dariusz Adamski, którego wystąpienie otworzy konferencję Pasywna Rewolucja. SII objęło patronat nad tym wydarzeniem. Zapraszamy na punkty programu z udziałem Michała Masłowskiego, wiceprezesa SII:

 

  • 9 października, 11:00 – 11:45. Panel dyskusyjny „Wolność finansowa – rola ETF w portfelu”
  • 10 października, 11:00 – 11:45. Debata oksfordzka „Czy inwestowanie w ETF-y jest zbyt trudne?
  • 10 października, 14:40 - 15:00. Wykład „Jak inwestować małe kwoty?”

REIT-y czyli SINN-y

Z kolei poruszona w wywiadzie kwestia REIT-ów, które w Polsce mają nosić nazwę SINN (odSpółki inwestujące w najem nieruchomości”) stanowi powrót do tematu zasygnalizowanego w kwietniu tego roku – więcej w artykule REIT po polsku, odcinek kolejny. Czy tym razem uda się połączyć rynek najmu z GPW?

 

Od tamtej pory nie poznaliśmy dalszych szczegółów projektu, za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Być może coś w tej sprawie ruszy się, gdy wreszcie rozstrzygnięte zostaną losy Kredytu 0%, którym także zajmuje się MRiT. Wstępne założenia dotyczące polskich REIT-ów przedstawione wiosną wyglądały następująco:

 

  • Proponowana polska nazwa to SINN (od „Spółki inwestujące w najem nieruchomości”)
  • Zwolnienie z podatku od dywidendy, o ile wynosi ona 90% przychodów z najmu (po odliczeniu kosztów i podatków)
  • 10% podatku, do zapłaty przez spółkę w chwili wypłaty dywidendy
  • Inwestowanie nie tylko w nieruchomości mieszkaniowe, ale także w nieruchomości komercyjne (ograniczenia postulowano przy jednym z poprzednich projektów ustawy o polskich REIT-ach – pisał o tym Tomasz Prusek w felietonie na SII.org.pl),
  • REIT-y/SINN-y notowane będą na GPW
  • SINN jako spółka z kapitałem zakładowym na poziomie minimum 100 mln zł
  • Możliwość kredytowania: wskaźnik LtV w wysokości 50% (zadłużenie na poziomie połowy wartości portfela nieruchomości)

Rynek na miarę ambicji

Wróćmy jeszcze do wywiadu wiceministra Juranda Dropa dla Biluletynu IGTE. Pojawił się tam inny poruszany wcześniej wątek.

 

– Już teraz Ministerstwo Finansów uczestniczy w pracach nad usprawnieniem sektora private equity i venture capital, które oferują finansowanie dla przedsiębiorstw we wczesnych fazach rozwoju. Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu polskiej gospodarki, a także odpowiedź na pojawiające się wyzwania związane z transformacją energetyczną, klimatyczną i cyfrową będą wymagały przyspieszenia rozwoju krajowego rynku kapitałowego i zdynamizowania giełdy. Jedynie bowiem dalszy, szybki rozwój rynku kapitałowego pozwoli na realizację naszych ambicji – dodał Jurand Drop.

 

Nad zmianami w prawie korzystnymi dla rozwoju sektora private equity w ministerstwie finansów pracowano jeszcze przed końcem poprzedniej kadencji. Nowe kierownictwo kontynuowało prace, o czym na początku roku mówił minister Andrzej Domański.

 

– Mając na uwadze potrzeby finansowania krajowych start-upów i aspiracje szybko rosnących polskich firm do silniejszego zaistnienia w globalnej gospodarce, konieczne jest dalsze otwarcie na tę część krajowego rynku kapitałowego. W tym celu na potrzeby Ministerstwa Finansów opracowywany jest obecnie plan działań na rzecz rozwoju polskiego rynku private equity – ogłosił minister w liście z okazji 30-lecia „Parkietu”.


Na koniec dla porządku wróćmy do ostatniego stanowiska MF ws. prac nad podatkiem Belki. W reakcji na to, że kwestia zmian w podatku nie znalazła się do ustawy budżetowej, skierowaliśmy do ministerstwa pytanie. Odpowiedź brzmiała:

 

W projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. nie uwzględniono skutków ewentualnych zmian w tzw. podatku Belki, ponieważ projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierający ulgi i zwolnienia przychodów (dochodów) osób fizycznych z kapitałów pieniężnych, nie uzyskał jeszcze wpisu do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.  

 

Przedstawiona przez Ministerstwo Finansów wstępna koncepcja omawiana jest w ramach konsultacji i wypracowywane jest najlepsze rozwiązanie”.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie